Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenmede proteinlerin özümlenmesi sırasında ortaya çıkan aminoasitin fazlası vücutta amonyak üretimine yol açar. Bu ise zararlıdır. Bu sebeple 100 gram ette veya balıkta yaklaşık 7 gram protein bulunduğu fikrinden hareketle ona göre et, balık yemelidir. Bir kilo yağlı sütteki protein bir insanın günlük protein ihtiyacının hemen hemen tümünü karşılar. Ama bu sütle yetinilsin demek değildir tabi.Şimdiye kadar fazla çalışanlara sporculara normalden fazla protein yedirilir ve bunun faydalı olduğu zannedilirdi.Hareket İçin Bol Ekmek Gerekir.
Dengeli Beslenmede fizikî hareketlere başlayacak olan kişilere eskiden çok et ve az ekmek tavsiye edilirdi. Şimdi ise ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratlı yiyecekler öneriliyor.
Beslenme Piramidi

Beslenme Piramidi

Bunun sebebi kasların ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan glikojenleri vücutta arttırmaktır. Ağır ve yorucu iş yapanların çalışma sırasında çok enerjiye ihtiyaç duymaları karbonhidratların sağladığı glikojenle karşılanmaktadır. Kaslardaki lifler enerjiyi glikojenden ve yağlardan almaktadırlar.Dengeli Beslenmede   sporcuların yaşantısını ve vücutlarının metabolizmasını inceleyen ilim adamları önemli yarışmalardan birkaç gün öncesinden itibaren karbonhidrat yiyecek miktarının yüzde 80’e varacak orana yükseltilmesini tavsiye ediyorlar. Normal yüzde 55-65’den yüzde 80’e çıkması demek makarna, pilav,patates, ekmek gibi yiyeceklerdeki nişastanın glikojene dönüşmesinin artması yani enerjinin fazlalaşması demektir.
Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz