Çörek Otu’nun Sağlığa Müthiş Faydaları !

Çörek Otu’nun Sağlığa Müthiş Faydaları !

Çörek otu sativa olarak bilimsel olarak bilinen siyah çekirdek, Hint ve Orta Doğu mutfaklarında kullanılan ortak bir bileşendir. Onlara soğan tohumları, rezene çiçek tohumları, siyah karaçam, Roma kişnişı ve kalonji denir.Bu tohumların kehribar benzeri bir aromasıyla keskin, acı  tadı vardır. Kuru kavrulmuş siyah tohumlar, körilere, yan yemeklere ve sebzeleri karıştırmaya lezzet katmak için kullanılır. Yemek pişirirken bile, bu tohumlar yoğun şekilde kullanılır.

Eski zamanlardan beri insanlar birçok hastalığı tedavi etmek için çörek otu tohumunu ve yağını kullanmıştır. Neredeyse hiç yan etkisi olmayan bu siyah tohumların iyileştirici gücü geniş kapsamlıdır.Sağlığa yararlarının çoğuna tohumlarda üç doğal kimyasal- timokinon (TQ), timohidrokuinon (THQ) ve timol atfedilir . Ayrıca kalsiyum, lif, demir, potasyum, protein, karbonhidratlar ve sağlıklı yağ içerir.

Buna ek olarak, bu tohumlar analjezik, antifungal, antispazmodik, antioksidan, antibakteriyel, anti-inflamatuar, yağ asidi, anti-ülser, antihipertansif ve antikolinerjik özelliklere sahiptir.Çörek otu tohumlarının sağlığa faydaları ise ;

1.Yüksek Kan Basıncını Düşürür;

Çörek otu’nun antihipertansif etkisi, insanlara hipertansiyon ile baş etmelerine yardımcı olur.Bir araştırmaya göre,Çörek otu tohum ekstraktının iki ay boyunca günlük kullanımı, hafif hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir ve buna ek olarak, tohumlar düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL veya ‘kötü’ kolesterol) düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve genel kalp sağlığını yükseltir.
Hipertansiyona yakalanırsanız , günde iki kez 100 ila 200 mg Çörek otu özütü alın. Durumunuza uygun dozaj için bir doktora başvurun.

2.Karaciğer Sağlığı için Faydalıdır;

Çörek otu tohumu yağı karaciğer sağlığına iyi gelir. Düzgün işleyen karaciğer vücuttaki toksinleri gidermeye yardımcı olur . Çörek otu tohumu yağı karaciğer ve böbrek mimarisinde iyileşme gösterdi. Yapılan çalışma, bu yağın hepato-renal koruma mekanizmasını geliştirdiğini, hastalık komplikasyonlarını azalttığı ve ilerlemesini geciktirdiği keşfedilmiştir. Bununla birlikte, bu alandaki farmakolojik etkiden sorumlu molekülleri tanımlamak için daha fazla çalışma gerekmektedir.
Karaciğer fonksiyonunuzu iyileştirmek ve hem hasarı hem de hastalığı önlemek için diyetinize düzenli olarak çörek otu tohumu ekleyin.

3.Tip 2 Diyabet ;

Araştırmacılar, Çörek otu tohumlarının Tip 2 diyabetli hastalardaki glisemik kontrol üzerindeki etkisini incelemiş ve 2 gram siyah tohumdan oluşan günlük bir doz, Tip 2 diyabetik hastalarda kan şekeri düzeylerini yönetmek için faydalı kanısına varılmıştır.
Siyah tohumların düzenli olarak alınması, açlık kan şekeri düzeylerini ve insülin direncini azaltmanın yanı sıra pankreastaki beta hücre fonksiyonunu da arttırır. Bu tohumlar şeker hastalığını önlemede de faydalıdır.

4.Kanser Riskini Azaltır;

Çörek otu  meme, beyin, oral, servikal ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada etkilidir. Bir araştırmaya göre, siyah tohumlarda bulunan timokinon, iltihaplı hastalıkları ve kanseri iyileştirme potansiyeline sahip. Bu bileşen bir serbest radikal ve süperoksit radikal temizleyicisi olarak işlev görür.

5.Egzamayı iyileştirir;

Egzama, çörek otu tohumu yağı ile tedavi edebileceğiniz bir cilt durumudur. Bu yağın yumuşatıcı özelliği, alevlenmeye karşı koruma sağlamak için yağsız bir film oluşturur. Buna ek olarak, anti-inflamatuar özelliği inflamasyon, kızarıklık ve diğer egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

2013 tarihli bir araştırmaya göre, topikal siyah çekirdeğin yağının terapötik etkisi, yaşam kalitesinde düzelme ve el egzamasının şiddetinde azalma olduğunu gösterdi.

6..Cildi Canlandırır;

Çörek otu tohumu yağının düzenli kullanımı cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olur. Melanin üretimini engelleyebilir, bu da deriyi güneş hasarından korur .  Antioksidan, anti-inflamatuar ve nemlendirme özellikleri cildin yenilenmesine yardımcı olur ve sağlıklı, parlayan cildesahip olmanızı sağlar. Doğal sağlığı   ve canlılığı geri kazanmak için bu yağı oral yoldan alabilir veya cilde doğrudan masaj yapabilirsiniz.Ayrıca ciltte meydana gelen doğum lekeleri, sivilce izleri ve cilt yaraları sonrasında meydana gelen cilt lekeleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
Cilde biriken ölü derinin atılmasını ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Ciltte meydana gelen mantar, egzama gibi cilt hastalıkları için iyi bir iyileştiricidir.
Cildin çok daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünüm almasına yardımcı olur. Cildin daha sıkı ve gerginleşmesine yardımcı olurken sarkmalara karşı olumlu etkilere sahiptir.Cildin direncini artırarak cildin dış etkenler tarafından zarar görmesine engel olur. Cilt üzerinde olumlu etkiler sağlayarak cilt lekelerinden çarçabuk kurtulmanıza yardımcı olur. Çörek otu yağı doğru bir cilt bakım kürü olarak uygulandıktan sonra cilt lekeleri için mükemmel bir seçim olacaktır.
çörek otu,bi
7. Astım’ı tedavi eder;

Çörek otu tohumu yağı, astım ve solunum yollarında nispeten güçlü bir anti-astımlı etki yapıyor. Anti-astım özelliği , astım belirtilerinin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve düzelmeyi sağlar . Yağdaki timokinon, hava yolu inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur ve fazla mukus salgılamasını engeller. Bu yağ aynı zamanda boğaz ağrısı, akut sinüzit ve bademcik iltihabı için etkili bir tedavi yöntemidir. Sıcak suya birkaç damla çörek otu ilave edin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı 5 dakika boyunca teneffüs edin. Gerektiği gibi tekrarlayın. Ayrıca, mendilinizin üzerine birkaç damla çörek otu yağı koyun ve aromayı zaman zaman teneffüs edin.

8.Bellek Artırır

Çörek otu beyin sağlığınızı arttırır. Antioksidan, antienflamatuar ve nöron koruyucu özelliklerinden dolayı, çörek otu hafızanızı geliştirebilir. Günlük saf çörek otu içeren 500 mg’lık iki kapsül alan insanlar plasebo alanlara kıyasla daha iyi biliş, bellek ve dikkat gösterdiler. Yarım çay kaşığı öğütülmüş siyah tohumları günde iki kez çiğneyin veya doktorunuza danıştıktan sonra besin takviyesi  alabilirsiniz.

9..İshali Tedavi eder

Çörek otu  ishal , gaz, kolik ve kabızlık gibi mide problemlerini tedavi etmek için iyidir. Çörek otu özütü, yapılan deney sonrası farelerde allerjik diyare semptomlarını hafifletmiştir. 1 çay kaşığı çörek otu tohumu tozu 1 fincan sade yoğurda ilave edilip günde bir kez yenebilir.

10.Saç Dökülmesini önler

Çörek otu yağı saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri, saç dökülmesini azaltan saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, antifungal özelliği saç dökülmesine neden olan enfeksiyonları önler. Ayrıca, saçları hasardan korur, saç büyümesini hızlandırır ve sağlıklı saç geliştiren nemlendirici bir kaliteye sahiptir.

Eşit miktarda siyah tohum yağı ve zeytin yağı karıştırın.
Karışımı ısıtın ve herhangi bir kel kelimeye sürtün.
30 dakika bekleyin, sonra saçlarınızı şampuanlayın.
Bunu saç dökülmesi ile mücadele etmek için haftada birkaç kez yapın.

Uyarılar Günlük Çörek otu alımınızı 2 ila 3 çay kaşığı ile sınırlayın. Topikal uygulama için bu yağı zeytin ya da susam yağı ile inceltin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz