Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nedenleri

  • HASTALIKLAR
  • Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nedenleri için yorumlar kapalı
  • 804 kez görüntülendi

Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nedenleri

Çölyak hastalığı halk arasında fazla bilinmeyen bir hastalıktır. Bu yazıda çölyak hastalığının belirtileri ve nedenlerinden başlayarak, çölyak hastalığının tedavisi ve bitkisel çözümü hakkında gerekli bilgileri bulabiliceksiniz.

Çölyak Hastalığı Nedir: Çölyak hastalığı “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur.

Çölyak hastalığı da bu tahılların alınmasıyla gelişir. İnce bağırsaklarda ortaya çıkan bu hastalık nedeniyle bağırsak duvarları düzleşir ve besin emilimini tam anlamıyla yapamaz. Normalde bağırsak duvarları bir havlunun yüzeyi gibi pütürlüdür. Bu pütürler sayesinde ince bağırsak sindirilmiş besinleri emerek kana karıştırır. Çölyak hastalığı nedeniyle pütürlü yapısını kaybeden ince bağırsak hızla düzleşir ve insanda hastalık etkileri görülmeye başlar.

Çölyak Hastalığı ve Etkileri
Karın şişliği ve gelişim bozuklukları en büyük etkilerdendir. Kaslarda güçsüzlüğe bağlı olarak titreyen eller ve kollar, ciltte solma, dışkıda parlak ve yağlı görünüm çölyak hastalığının diğer belirtilerindendir. Bütün bu belirtilerin yanında kusma ve vücudun şişmesi ile birlikte görülen iştahsızlık, bir kişide çölyak hastalığından şüphelenilmesi için yeterlidir.

Kesin Teşhis
Çölyak hastalığının kesin teşhisi ince bağırsaktan alınan parçaya bakılarak yapılır bunun yanında kan değerleride çölyak hastalığının teşhisinde yardımcı faktörlerdendir. Aslına bakarsanız bütün bu bilinenlere rağmen çölyak hastalığı kolayca teşhis edilebilecek bir hastalık değildir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi
Bu hastalık hakkında kötü bir durum tam olarak bir tedavi şeklinin geliştirilememiş olmasıdır. Buna rağmen iyi bir perhiz ve sıkı diyet bu hastalıkla savaşta bizlere destek olan durumlardır. Bir kişiye çölyak teşhisi konduğunda hiç vakit kaybetmeden tahıl ve tahıl ürünleriyle beslenmenin kesilmesi ve bu besinlerin yaşam boyunca alınmaması gerekir.

Çölyak Hastalığı ve Şifalı Bitkiler
Kestane bu hastalar için çok değerli bir besindir çünkü çölyak hastaları ekmek yiyemediği için alamadıkları B grubu vitaminleri kestaneden alabilirler. Diğer yandan bağırsakları kuvvetlendiren fakat glutein içermeyen gıdalarda sıkca tüketilmelidir. Çölyak hastalarının vazgeçmemesi gereken kuru besinler den bazıları ceviz, fındık, kuru incir ve kuru üzüm şeklinde sıralanabilir.

Bu yazı çölyak hastalığı nedir, çölyak hastalığı belirtileri nelerdir, çölyak hastaları ne yer, çölyak hastalığı nedenleri, çölyak hastalığının diyeti, çölyak hastalığının tedavisi varmı, çölyak hastalığına iyi gelen bitkiler, çölyak hastalığına bitkisel çözüm, çölyak hastalığına hangi doktor bakar konusunda yazılmıştır.

çölyak hastalığına hangi bölüm bakar, çölyak hastalığına hangi doktor bakar, çölyak hastalığına iyi gelen bitkiler, çölyak hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler, çölyak hastalığı hangi doktor, çölyak hastalıgına ne doktoru bakar, çölayak hastalığı kısa yazılışı, çölyak için şifalı bitkiler, colyak hastaligina hangi bolum bakiyor, lyak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.