Çocuklarda Bronşit Belirtileri Nelerdir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Çocuklarda Bronşit Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 673 kez görüntülendi

 • Bronşiolit olan çocukların ortalama yaşı; 6 aydır. 2 yaşın üstünde görülmez.
 • Çocuğunuzun göğüsten gelen hırıltısı vardır; çocuğunuz hızlı nefes alır.
 • Öksürük ve kalın balgam olabilir.
 • Akciğerlerdeki en küçük hava yollarının (bronşioller) daralması sonucu oluşur. Bu daralma respiratory syncytial virüs RSV gibi bir virüsün neden olduğu enflamasyona bağlıdır. RSV, genellikle kışın oluşan salgınlara neden olur.

  RSV, süt çocuklarında bronşiolit, 2 yaşın üstündeki çocuklar ve erişkinlerde ise sadece üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde seyreder. Virüs, hasta kişilerin burun akıntılarında görülür. 1 metreden yakın mesafede öksürme ve hapşırmayla veya göze, burna değdirdiği elleri ile bulaşır. İnsanlar bu virüse karşı, kalıcı bağışıklık geliştirmektedir.

  Hırıltılı ve zorlu solunum, 2-3 günde kötüleşir ve ardından düzelir. Genellikle hırıltı 7 gün, öksürük 14 gün sürmektedir.

  Bronşiolitin en sık görülen komplikasyonu kulak enfeksiyonu olup, çocukların %20’sinde görülmektedir. Bronşiolit geçiren çocukların az bir kısmı, sadece %1-2’si oksijen ve damar yolundan sıvı gereksinimi nedeni ile hastaneye yatırılmaktadır.

  Doktorunuzun verdiği ilaçları uygulayın.

  Boğazın gerisindeki kalın balgam genellikle öksürük nöbetlerine neden olmaktadır. Sıcak sıvılar, solunum yolunu yumuşatır ve salgıları azaltır. Eğer çocuğunuz 4 aydan büyük ise sıcak limonata ve elma suyu verebilirsiniz.

  Aynı şekilde ıslak, sıcak bir havluyu çocuğunuzun ağzına ve burnuna uygulayarak, veya sıcak sulu nemlendirici koyarak solunum yolunu rahatlatabilirsiniz.

  Tuzlu su içeren burun damlaları, burun tıkanıklığını gidermede daha etkilidir. 3 damla tuzlu su uygulandıktan sonra burun temizleyici ile burnunu temizleyin. Bu işlemi bir kaç kere tekrarlayın.

  Çocuğunuzu, yeterli sıvı almaya teşvik edin. Beslenme genellikle yorucudur ve dolayısıyla anne sütü ya da mamayı az miktarlarda daha sık vermeniz gerekir. Çocuğunuz öksürürken kusarsa onu tekrar besleyin.

  RSV enfeksiyonu olan çocuklar, sigara dumanına maruz kalınca solunum sıkıntısı artar. Evinizde sigara içilmesine izin vermeyin.

  Kaynak: Hastane.com.tr

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış.