Ciltteki Kahverengi Lekeleri Gidermek için Doğal Tarifler

Ciltteki Kahverengi Lekeleri Gidermek için Doğal Tarifler

Ciltteki Kahverengi lekeler, ciltte görülen ve açık kahverengiden kırmızıya veya siyaha kadar renkte olan lekelerdir. Bunlar çeşitli nedenlerden kaynaklanır, ancak en yaygın nedenlerden biri   güneşe maruz kalmaktır. Kahverengi lekeler koyu renkli lekeler, yaşlanma noktaları, karaciğer lekeleri veya aşırı pigmentasyon olarak da bilinir. Bu problem genellikle orta yaşta başlar bu lekeler yüz, el, omuz, kol ve alında ve kel kafa derisinde bile görülebilir. Daha önce insanlar bu kahverengi lekelerin karaciğer problemlerinden oluştuğuna ve dolayısıyla karaciğer lekeleri olduğuna inanıyorlardı. Karaciğeri ile herhangi bir bağlantısı yok. Kahverengi lekeler, kozmetik problemlere neden olmadıkça, sahip olan kişiye herhangi bir tehdit oluşturmaz ve hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kahverengi lekelerden kurtulmak için lazer tedavisi, elektro cerrahi ve kriyocerrahi gibi çok pahalı yöntemler olmasına rağmen insanlar, sorunu tedavi etmek için ev yapımı doğal ilaçları tercih ediyor.

Kahverengi lekelerin oluşumuna neden olabilecek birçok madde ve koşullar vardır. Başlıca nedenler şunlardır:

Güneş ışınlarında UV ışığı
Deri hastalıklarından kaynaklanan travma
Koyu lekeleri tetikleyen ilaçlar

Koyu lekelere neden olan cilt hastalıkları
Kahverengi lekelerin üretimini tetikleyen cilt hastalıkları şunlardır.

Akne
Melasma
Riehl melanozu
Civatte’nin Poikiloderması
Eritromelanosis follikularis
Linea Fusca

Enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon sonrası güneş ışınlarında UV Işığından Kaynaklanan Hastalıklar
UV ışığının neden olduğu kahverengi lekelerin farklı çeşitleri arasında ise:
Melasma
Ephelides
Çiller

Ayrıca kahverengi lekelere neden olabilecek bazı durumlar vardır, bunlar: Gebelik , Karaciğer hastalığı, Addison hastalığı, Hemakromatoz, Hipofiz tümörleri, Risk faktörleri
Açık ten rengiolan kişiler , Yoğun güneşe sık sık maruz kalma öyküsü olan bir kişi.

Kahverengi lekeler büyük bir kozmetik sorun olduğundan, farklı tedavi türleri vardır. Güneşe çıkmanız gerektiğinde cildi korumak için güneş kremi kullanmak cildi korumaya yardımcı olur . Ayrıca güneşte dışarı çıkarken bir şemsiye kullanabilirsiniz. Güneşe maruz kaldıktan sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bunlar cildin genç görünümünü korumanıza ve kahverengi lekeleri önlemenize yardımcı olacaktır. Kahverengi lekelerden kurtulmanın yanı sıra önleyecek pek çok ev ilaçları da vardır. Kahverengi Noktalar Kurtulmak için Kolay İpuçları:

Yoğurt : Cilt üzerinde kahverengi lekelerden kolayca  kurtulmak için  yoğurt kullanabilir ve iyi sonuç elde edebilirsiniz.

İstenilen miktarda yoğurt alıp yüzünüzdeki ve cildinizdeki  lekelere uygulayın ve yirmi dakika boyunca cilde kurutmak için bırakın. Kuruduğunda, soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Kahverengi lekeleri doğal olarak ve evde tedavi etmek için bir başka seçenek, bir yoğurt, bir çay kaşığı taze limon suyu ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesi karışımını hazırlamak ve kahverengi lekelere uygulayarak yaklaşık 20 dakika boyunca cilt ile reaksiyona girmesine izin vermektir. Daha sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Bu karışımı kahverenk lekelerinize iki ila üç ay boyunca sürekli uygulayarak pozitif sonuçlar elde edebilirsiniz.

Aloe Vera : Taze Aloe Vera jeli kullanın ve yüzünüzde kahverengi lekeler üzerinde cömertçe uygulayabilirsiniz. Yüzünüzde yaklaşık yarım saat bırakmanız ve daha sonra soğuk suyla durulamanız gerekir. Kahverengi noktaları azaltmak için süreci bir buçuk iki aylık bir süre boyunca her gün tekrar etmeniz önemlidir. Daha iyi sonuç için, ayrıca iki yemek kaşığı aloe vera suyunu  aç karnına her gün içebilirsiniz.

Soğan Suyu: Soğan suyu kahverengi lekeler kurtulmak için alternatiflerden biridir. Tek yapmanız gereken soğanı dilimlemek ve dilimleri cildinizdeki kahverengi lekelerin üzerine günde iki veya üç kez ovmaktır. Soğan suyu hafifletmek için kahverengi lekeler üzerinde çalışacak beyazlatma ve asidik özelliklere sahiptir.

Hint Yağı  : kahverengi lekeler tedavi etmenin en iyi ev ilaçlarından biri cilt üzerinde kahverengi lekeler üzerine pamuk  kullanarak hint yağı uygulamaktır. Hem sabah hem gece cildinize uygulayabilirsiniz. Birkaç hafta boyunca bu çareyi takip ederseniz, kahverengi lekelerin   kaybolması ve cildinizin parlak olmasını sağlarsınız. Daha etkili ve daha hızlı sonuçlar elde etmek için, hint yağı badem yağı veya hindistancevizi yağı veya Vitamin E yağıyla karıştırıp bu yağ karışımını gece boyunca  lekelere uygulayabilir ve ertesi sabah yıkayabilirsiniz.

Ayran: Cildinizdeki ve yüzünüzdeki koyu lekelere ayran uygulamak için pamuklu çubuk kullanın ve koyu lekelerle birkaç dakika reaksiyona girmesi için bekletin. Daha sonra bölgeyi durulayabilirsiniz. Sonuçları iki hafta içinde görebilirsiniz.

Limon Suyu: Etkilenen bölgeye taze limon suyu uygulamanız ve kahverengi noktalar üzerinde yaklaşık yarım saat bekletmeniz gerekir. 30 dakika sonra limon suyunu soğuk su ile durulayabilirsiniz. Daha iyi sonuç almak için günde iki kez tekrarlayın.

Yaban turpu suyu : Cildinizdeki kahverengi lekelere yaban turpu suyu uygulayın. On dakika boyunca cildinizin etkilenen bölgelerinde bekletin daha sonra etkili ve daha hızlı sonuçlar elde etmek için günde iki kez aynı işlemi uygulayın.

Ekşi Süt, Krema ve Bal :Kahverengi lekeler için  ekşi süt, krema ve balı karıştırın. Kahverengi lekelerin yaygın olduğu yüz, boyun, el ve bacaklarınıza bu karışımı sürünüz. Yaklaşık 30 ila 40 dakika boyunca cildinizde tutmanız ve daha sonra bunu yıkamanız gerekir. Pürüzsüz bir cilt ve ayrıca kahverengi lekeler den kurtulmak  için bu işlemi en az günde bir kez tekrarlayın.

Çilek ve Kayısı :  Çilek ve soyulmuş kayısıyı bir blenderda karıştırın ve düzgün bir macun yapın. Bu macunu yüzünüzdeki koyu kahverengi lekelere uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Soğuk suda yıkayın. Kahverengi noktaları daha açık hale getirmek için işlemi haftada en az dört ila beş kez tekrarlayın.

Domates Ve Limon Suyu: Limon suyu iki üç çay kaşığı ve iki kaşık  domates suyunu karıştırp cildinize uygulayın.  Doğal olarak kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Birkaç hafta içinde cildinizdeki kahverengi noktaları azaltmak için bu işlemi tekrarlayın.

Papaya:  Papaya suyunu  bir süre cildinizdeki lekelerin üzerine uygulayın. Kuruduğunda yıkayabilirsiniz. Bu, ciltteki koyu kahverengi lekelerin etkin bir şekilde azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Ananas Suyu : Cildinize bir pamuklu çubukla ananas suyu uygulayın ve  kahverengi lekelerin etkisini azaltmak için günde üç-dört kez bu işlemi tekrarlayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz