Protein Nedir

Protein Nedir

Protein Nedir, Proteinin Faydaları Nelerdir

İnsanlar yaşamak için beslenmek zorundadırlar. Eskiden bol bol yemek yemenin yararlı olduğuna inanılırdı. Besinin türüne pek bakılmaz, sofradan tıka basa doyarak kalkmak gerektiği söylenirdi. Günümüzde bu düşüncenin yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Bir insan bol bol besin alabilir fakat yine de sağlıklı ve canlı olamaya- bilir. (Besinlerin sağladığı güç, ısı ölçüsü olan kalori ile ölçülür.) Doğrusu, dengeli ve yeterli beslenmedir. İnsan ancak bu sayede vücuda gerekli olan her kaloriyi sağlar ve bu sayede vücut görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilir.

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Yeterli beslenme vücudun beş ana grup besinden günlük ihtiyacını sağlamasıdır. Vücut, her gün gerek duyduğu protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve madenlerden istediği gibi yararlanabili- yorsa yeterli ve dengeli beslenme uygulanmaktadır. Bu beş besin grubu da insanın sağlığı, yaşaması, çalışması, canlılığı için gereklidir. Bunlardan birinin eksikliği veya azlığı vücutta beslenme bozuklukları yaratır. Her gün yemek yiyen bir insan, gerektiği şekilde beş besin gurubundan yararianamıyorsa yetersiz ve dengesiz beslenme uyguluyor demektir. Beslenme, günümüzde bir bilim sayılmaktadır. Büyümenin, gelişmenin, sağlığın besinlerle yakından ilgisi olduğu anlaşıldığından beri de uzmanlar beslenme konusuna büyük önem vermektedirler. Pek çok hastalıktan dengeli ve yeterli beslenme sayesinde korunulduğu da bir gerçektir. Dengeli
ve yeterli beslenme uygulayan kimsenin vücudu sağlam olur. Ayrıca insan mikroplu hastalıklara karşı da direnç gösterir, ve bünyesi de sağlam olur. Dengeli ve yeterli beslenme uygulayabilmek için önce beş besin grubunu tanımak gerekir.

Protein Nedir:

Besinlerde bulunan azotun karbon, hidrojen ve oksijenle olan bileşimine protein denilir. İnsanın yaşayabilmesi için proteine büyük ihtiyacı vardır. Her gün alınan besinlerin % 20’sini proteinli besinler oluşturmalıdır. Fakat en değerli protein kaynakları etlerdir. Her türlü sığır, dana, koyun kuzu eti protein bakımından zengindir. Aynı şekilde sakatatta, kümes hayvanlarında, av hayvanlarında, balıklarda, yumurta, süt, peynir ve yoğurtta da bol protein bulunur. Bunlar dışında kuru fasulye, bakla, mercimek, bezelye, börülce de protein kaynağı sayılırlar. Kuru yemişlerde de bitkisel protein vardır. Hayvansal besinlerden alınan protein daha değerlidir. Ette, karaciğerde, vs. deki protein sebzelerdekilere göre daha çok değer taşır.

Protein Neye İyi Gelir Proteinin Görevleri Nelerdir :

Protein vücutta bir tür yapı taşı görevi görür. Doku onanırımda protein maddeleri kullanılır. Vücudun direncini sağlar. Vücudun mikroplarla savaşması için antikorları oluşturur. Proteinin bu sayılanlar dışında pek çok görevi bulunmaktadır. Vücudumuzun her hücresinde protein bulunur. Protein, hormon ve enzimlerin yapılmasına, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanmasına, kanın pıhtılaşmasına, sindirime yardım eder. Tek başına büyük bir enerji kaynağıdır.

Protein Neye İyi Gelir Proteinin Görevleri Nelerdir 

Proteinli bir besin yediğimiz zaman uzun süre açlık duymayız. Protein gerektiğinde vücuda enerji de sağlar. Fakat proteinli besinleri enerij kaynağı olarak değil vücudun direnci, yenilenmesi ve onarımı için gerekli maddeler olarak görmeliyiz. Vücut kendisine ısı, enerji için gereken kalorileri başka besinlerden de sağlayabilir. Fakat diğer gruplardaki besinlerin hiç biri protein gibi hücre yapımı, onarımı gibi görevleri yapamazlar. Protein eksikliği vücudun direncini kaybetmesine, mikroplarla savaşamamasına ve her türlü bozukluğa neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz