Burun Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Burun Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Burun içindeki dokular oldukça hassastır. Bu yüzden alerjiler, havadaki yabancı maddeler veya alerjik rinit gibi nedenlerle burunda yanma sık sık ortaya çıkabilir.

İlgili Makale: Geniz yanması

Burun Yanması Neden Olur?

Alerjiler
Burun içi yanması genelde solunan alerjenler nedeniyle ortaya çıkar. Bazı insanlar polen, toz, ev tozu akarları gibi maddelere karşı alerjiktirler. Bu duruma alerjik rinit adı verilir. Alerjik rinite sahip insanlarda bu maddeler burunda tahrişe ve rahatsızlığa neden olarak yanma oluşturabilir.

Alerjik rinitin yaygın diğer belirtileri şunlardır:

  • Çok hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Burun kaşıntısı
  • Göz sulanması

Havanın Kuru Olması
Burun sağlığı için burnun nemli kalması çok önemlidir. Burnun içindeki mukus dokusu her zaman neme ihtiyaç duyar. Hava kuru olduğunda ya da mukus dokusunun salgıladığı mukus yetersiz olduğunda, havadan solunan maddeler burnu kolayca tahriş ederek burun içinde yanmaya neden olabilir.

Enfeksiyonlar
Burun dokularının iltihaplanmasına rinit adı verilir. Bazılarına bir enfeksiyon, bazılarına ise alerjiler veya ikisi birlikte neden olur. İltihaplanmalar virüsler, bakteriler veya mantarlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Örneğin, soğuk algınlığı aslında burun dokularının enfeksiyon kaparak, iltihaplanmasıdır. Diğer üst solunum yollarının bir belirtisi olarak da burunda yanma sık sık ortaya çıkar.


Havadaki Tahriş Edici Maddeler
Sigara dumanı, toksik gaz ve diğer hava kirliliği yaratan maddeler solunduğunda burunda yanmaya neden olabilir.

Güçlü Kokular
Bazı kokular havadaki tahriş edici diğer maddeler gibi burun yanmasına sebep olabilir. Bunlar parfümler, deoderantlar, deterjanlar ve diğer kimyasallar olabilir.

Burunda Yabancı Madde Olması
Genelde küçük çocuklar burunlarına yabancı maddeler sokarak, burunlarını tahriş edip, yanmadan şikayet edebilirler.

Burun Spreyleri
Burun spreyleri birçok problem için kullanılabilir. Bunlar antihistamin, dekonjestanlar, tuz veya steroid içerebilirler. Normalde problemi düzeltmek için kullanılan bu maddeler bazen burun içindeki dokuyu tahriş ederek yanmaya sebebiyet verebilir.

Burun Yanması Tedavisi

Burun yanmasının tedavisi tamamen altta yatan nedene bağlı olarak yapılır:

Tahriş Edici Maddelerden Uzak Durmak
Polenler, tozlar, hava kirliliği oluşturan maddeler, sigara dumanı veya parfüm gibi kokuların hepsi burunda yanma oluşturabilir. Bunlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

Antihistamin Damlalar
Eğer alerjilerin neden olduğu bir yanmada şikayetçiyseniz, antihistamin damlalar işe yarayacaktır.

Burnu Nemli Tutmak
Burnun nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için bulunduğunuz ortamda hava nemlendirici kullanabilirsiniz. Ya da burnu nemlendirici damlalar işinize yarayabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz