En İyi 10 Tıkanıklık Giderici

  • ALTERNATİFTIP
  • En İyi 10 Tıkanıklık Giderici için yorumlar kapalı
  • 676 kez görüntülendi

En İyi 10 Tıkanıklık Giderici

Sizi bilmiyoruz ama biz burnumuz dolu ve göğsümüz tıkanık olduğunda kolay kolay dinlenemeyiz. Kendimizi sanki boğuluyormuş gibi hissederiz ve hiçbir ilaç işe yaramaz. İlaçlar sadece balgamı kurutur ve bizi daha kötü hissettirir. Ancak, bazı iyi haberlerimiz var. Alerji veya gribin neden olduğu kötü gecelere elveda diyebilirsiniz. Solunum sorunlarınız için bir çaremiz var. Bu makalede size en iyi 10 doğal tıkanıklık gidericiden bahsedeceğiz.

Solunum yolu

Solunum sisteminiz burun boşlukları, yutak, gırtlak, soluk borusu, bronş tüpleri ve akciğerlerden oluşur. Özellikle bu son saydıklarımız gaz alış ve verişi ve çevreye kattığımız toksik maddelerin ve patojenlerin ortadan kaldırılmasından sorumludur. Diyafram, karnı göğüs boşluğunu ayıran ve akciğerleri dışarı doğru genişleten ve onların kapasitesini arttıran enine bir kastır.

Ne yazık ki, nefes alma daha önce hiç hayal etmediğiniz tehlikeleri içerir, çünkü katı parçacıklar havayla birlikte nüfuz eder ve bunlar solunum yollarını tıkayabilir ve vücudu zehirleyebilir. Daha büyük olan parçacıklar burundaki ve solunum yolundaki kıllar ve sümüksü materyal tarafından yakalanır, ancak bazen kirpiksi hareket onları dışarı atmak için yeterince kuvvetli olmamaktadır. Bunun sonucunda da biriken salgılar nedeniyle tıkanıklık gerçekleşir. Bu tıkanıklık solunum güçlüğü, bunalma hissi ve hatta daha ciddi vakalarda solunum yetmezliğine neden olur.

Solunum yolundaki tıkanıkları gidermek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlara efedrin gibi ilaçlar ve salgıları elimine eden tedaviler dahildir. Ancak biz çok zorunda kalmadıkça doğal maddeleri kullanmayı tercih ediyoruz ve bu nedenle de size aşağıda en iyi on doğal tıkanıklık gidericiden bahsedeceğiz.

En iyi 10 doğal tıkanıklık giderici

Aşağıda her türlü tıkanıklığı giderici bazı tedavileri bulabilirsiniz. En beğendiğinizi uygulayın ve rahatlamayı anında hissedin.

Tedavi 1: Okaliptüs

Okaliptüs mükemmel bir tıkanıklık gidericidir. Buhar banyosu yapmak için suyu ısıtın. Su kaynamaya başladığında ateşten alın ve içine bir avuç okaliptüs yaprağı katın. 10 dakika buhar banyosu ardından farkı hissedeceksiniz. Bir bebek gibi uyuyabilmek için okaliptüs yapraklarını yastığınızın içerisine yerleştirebilirsiniz. Böylece gece boyunca okaliptüs kokusu alırsınız. Bu, solunum yolundaki tıkanmayı giderecektir. Ertesi gün yaprakları değiştirin. Bu tedavi aynı zamanda astıma da iyi gelebilir.

Tedavi 2: Çam

Çam iğneleri ve çam kozalakları arıtma ve balsam etkilerine sahiptir. Bir avuç dolusu çam filizi ve çam iğnesini 5 dakika süresince 5 litre suda kaynatın. Ardından hepsini bir kaseye boşaltın ve 10 dakika süresince buharını soluyun.

Tedavi 3: Ağaç Kabuğu ve Orujo

Bu tedavi solunum yolundaki tıkanıklıkları gidermek açısından oldukça etkilidir. İki fincan miktarında üç farklı tür ağaç kabuğuna ihtiyacınız olacak: meşe, pırnal ve çam. 5 litre orujo yavaşça kaynamaya başladıktan sonra ve ağaç kabuklarını 10 dakikalığına ekleyin. Isıyı kapatın ve bir tutam ısırgan otu ve biberiye ekleyin. Soğumasına izin verin ve süzün. Bunu yatmadan evvel ılık sütle birlikte 2 çorba kaşığı miktarında için. 2 çorba kaşığı da sabah kahvaltı öncesinde için. Bu tük tıkanıklıkları giderecektir.

Tedavi 4: Nane

Nane

Bir arıtıcı ve iltihap giderici olan nane, solunum tıkanıklıklarını gidermek için idealdir. Etkisini görmek için bir çay kaşığı nane yaprağını bir fincan kaynar suya katın ve birkaç dakika beklemesine izin verin. Bu çaydan her gün iki veya üç fincan için veya arzu ederseniz 3 damla doğrudan burun deliklerinize damlatın.

Tedavi 5: Limon

Gribi, boğaz iltihaplanmasını, bademcik ağrısı ve diğer solunum yolu durumlarını hafifletmek için ılık limon suyu gibisi yoktur. İsterseniz bir fincan lezzetli sıcak limonata içebilirsiniz, ya da bunu yarım bardak suyla karıştırıp her iki saatte bir gargara yapabilirsiniz.

Tedavi 6: Aloe Vera

Aloe-suyu

Burnunuzdaki tıkanıklığı giderip iyi bir uyku çekmek için burnunuzu içerisine birkaç damla Aloe Vera damlatın. Bunun ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Tedavi 7: Hafifletici kombinasyon

Bu çözüm tıkanıklığı gidermekle kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi gelir. Bir fincan badem yağını yarım çay kaşığı nane yağıyla birlikte ısıtın. Bu karışımla sırtınıza ve tıkanıklığın söz konusu olduğu göğsünüze masaj uygulayın. İyi sonuç almak için masaj sonrasında üstünüzü iyice örtmeniz önemlidir. Sonucu arttırmak için sıcak bir nane çayı da içmeniz önerilir.

Tedavi 8: Soğan

soğan-kanser

Göğüs tıkanıklığını göz açıp kapayıncaya kadar giderecek bir Çin yöntemi bulunmaktadır: 5 adet büyük soğanı doğrayın ve sote edin. Bunları sebze yağıyla kaplayın ve sıcak, ancak kapatılmış bir fırına yerleştirin ve yarım saat kadar durmasına izin verin. Ardından bunları bir torbaya boşaltın, göğsünüze zeytinyağı sürün ve ardından 30 dakika süresince soğan lapasını göğsünüze bastırın. Bunu sıcak tutmak için üzerini bir bezle örtün.

Tedavi 9: Uzun süreli bir tedavi için sarımsak

Göğsünüzdeki tıkanıklığı uzun süreli olarak çözmek için bir hafta boyunca günde üç kere olmak üzere iki diş sarımsak yemeniz gerekir. Bunun sonunda burnunuz size teşekkür edecek.

Tedavi 10: Buz

eriyen-buz

Evet, bu biraz garip gelebilir, ancak inanılmaz etkilidir ve hemen rahatlama sağlar. Küveti suyla doldurduktan sonra içerisine buz küpleri boşaltın ve içerisine sadece ayak parmaklarınızı daldırın. Uyuşukluk hissetmeye başlayınca çıkarın. Hepsi bu kadar!

Önlemek için…

sigarayı-bırakmak-için-9-neden

Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur. Son olarak size solunum yolu tıkanıklıklarını önlemek için bazı tavsiyeler vereceğiz:

  • Sigara içmeyin: Sigara içtiğinizde salınan toksik maddeler sırf cildinizi ve ağzınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda akciğerlerde sıvı birikimine ve bağışıklık sistemine baskı uygulanmasına neden olur. Bunun sonucunda da pek çok hastalık ortaya çıkar.
  • Pasif içici olmaktan kaçının: Sigara ve tütün dumanından uzak durun. Unutmayın ki bu, sigara dumanını doğrudan içinize çekmeseniz bile sağlığınız açısından oldukça zararlıdır.
  • Ani sıcaklık değişikliklerinden kaçının: Yağmur yağdığı zaman örtünün. Egzersiz yaptıktan sonra doğrudan vantilatörün karşısında oturmayın. Akciğerlerinize iyi bakın.
  • Kimyasal ürünlerden ve alerjilere neden olabilen diğer maddelerden uzak durun.
  • Koruyucu aşı yaptırın: Bu özellikle çocuklar ve yaşlılar açısından önemlidir.

Sağlığınıza özen gösterin ve solunum sisteminizi mükemmel bir durumda korumaya çalışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.