Burun Kaşıntısı – Nedenleri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı – Nedenleri ve Tedavisi

Burun kaşıntısı, çoğunlukla göz kızarması ve yanması, hapşırma ve burun akıntısıyla beraber ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle bir tür alerji sebebiyle oluşur. Vücudun bağışıklık sistemi normalde zararsız olan bir maddeye gereğinden fazla tepki verdiğinde alerji oluşur.

Burun Kaşıntısı Nedenleri

Alerjik Rinit
Eğer kronik burun kaşıntısı ve akıntısı problemi yaşıyorsanız, ve eğer bununla beraber burun tıkanıklığı, hapşırma, göz yaşarması gibi belirtilere de rastlıyorsanız, muhtemelen alerjik rinit ile karşı karşıyasınız. Ev tozu akarı bu alerjiye sebep olan maddelerden biridir. Her evde bulunan bu küçük maddeler yatak odalarında, yataklarda, yastık ve halılarda tozların içinde yaşarlar. Genellikle zararsız olsalar da bazı insanların ev tozu akarına alerjisi vardır.

Bunun yanında kedi, köpek, hamster, at gibi hayvanların salya ve idrarına temas etmek ya da maruz kalmak alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Polene olan alerjiden kaynaklanan bahar nezlesi de özellikle ilkbahar sonu ve yaz ayı başlarında burun kaşıntısına sebep olur.

Besin Alerjileri
Eğer bir besine karşı hassasiyetiniz varsa, bu ürünleri yediğinizde bağışıklık sistemi çok miktarda histamin üretmeye başlar. Bu da burun ve cilt kaşıntısı, deri dökülmesi gibi belirtilere sebep olur. Bazı yiyecekler yüksek miktarda histamin içerdiğinden dolayı diğerlerinden daha fazla burun kaşıntısına sebep olabilir. Soya sosu, sert peynirler, kırmızı şarap, jambon ve domuz pastırması, bira, balık, domates püresi ve pizza gibi ürünler bunların arasındadır. Ayrıca, tanısı henüz konulmamış gluten duyarlılığı da burun kaşıntısına sebep olabilir.

Deri Rahatsızlıkları
Düşük nemden ya da vücudun susuz kalmasından kaynaklanan burun kuruluğu rahatsız edici burun kaşıntısına sebep olabilir. Bununla beraber, sedef hastalığı, egzama ve kurdeşenden şikayetçi olanlar da kronik burun kaşıntısına maruz kalabilirler.

Diğer sebepler
Dumana, ağır kokulara, kimyasallara maruz kalınması takdirde burun kaşıntısı ortaya çıkabilir., Havada ani sıcaklık ya da nem değişikliği solunum yollarını etkilediğinden burunda da istenmeyen etkiler doğurabilir. Hamilelik ya da ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler burunda kaşıntı gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca, bazı ilaçların yan etkileri de burun kaşıntısını içerebilir, bu yüzden böyle bir rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmadan önce etkilerini dikkatli bir şekilde okumanız gerekir.


Burun Kaşıntısı Tedavisi

Basit gibi görünse de oldukça rahatsız edici olabilen burun kaşıntısından kurtulmak için birkaç yol mevcuttur ve bir çoğuna kolaylıkla erişilebilir. Bu iyileştirme yolları, burun kaşıntısının sebebine göre çeşitli ilaçlar, burun spreyi ya da çevresel değişiklikleri içerebilir.

Antihistamin İlaçlar
Bir bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak vücuttan salgılanan histamin, alerjenlere maruz kalınması durumunda burun kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığına sebep olur. Bu durumda antihistamin içeren, ağız ya da burun spreyleri eczanelerden temin edilebilir. Her ne kadar antihistaminler bir süreliğine rahatlık sağlasa da, etkisi çoğu zaman geçici olur. Burun kaşıntısının asıl sebebi tespit edilmediği sürece burun kaşıntısının tekrar ortaya çıkması muhtemeldir.

Tuz Çözeltisi İçeren Burun Spreyleri
Bir başka kolay ve doğal yol, eczanelerde bulunan, çoğunlukla deniz tuzu içeren rahatlatıcı burun spreyleri kullanmaktır. İçerdiği su ve deniz tuzu solüsyonları burun yollarındaki kuruluğa karşı basit ve güzel bir çözümdür. Bu spreyler burun yollarını temizleyip, nemlendirerek kaşıntıyı giderir.

Nemli hava
Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmek burun kaşıntınıza karşı rahatlatıcı bir etki sağlar. Evlerde kullanılmak için üretilen hava nemlendirici ürünler bu konuda size yardımcı olabilir. Bunun yanında, buharlı banyo da burun kaşıntısını azaltabilir.

Tahriş Edici ve Alerjik Maddeleri Uzaklaştırmak
Çevrenizdeki tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden kurtulmak doğal bir şekilde burun kaşıntısı probleminizi çözebilir. Bu maddelerin arasında, toz, evcil hayvanların deri döküntüleri ve genellikle temizleyici maddelerde bulunan kimyasal tahriş edici maddeler bulunur.

Losyon ve Merhemler
Burnunuzdaki kuruluktan kaynaklanan kaşıntıya karşı burun yollarınızı nemlendiren ve rahatlatan çeşitli losyon ve merhemleri kullanmak burnunuzu rahatlatabilir. Eczaneden reçetesiz temin edilebilen bazı losyon ve merhemleri kullanabilir, ya da doktorunuza danışarak daha güçlü etkileri olan kremleri tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz