Boş gebelik nedir?

Boş gebelik nedir?

Boş gebelik anne adayının hamilelik belirtileri ile kendini hamile olduğuna inandırdığı bir durumdur. Tıp dilinde Anembriyonik Gebelik, Blighted Ovum olarak adlandırılan Boş gebelik, ilk başta hamile olduğuna inanan anne adayının sonrasında hüsranla sona eren durumu nedeniyle hayal kırıklığı yaşamasına neden olmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu boş gebelik hakkında şöyle bilgi verdi.bos-gebelik

Tıpta blighted ovum, anembriyonik gebelik veya anebriyonik gestasyon olarak adlandırılan durumda, gebelik kesesi uterusun içerisine yerleşmektedir. Tahlillerde pozitif çıktığı için anne adayı kendisini hamileliğe hazırlamaya başlar. Ancak içinde embriyo olmadan geliştiğinden hamilelik yoktur. Boş gebelik kararı verildiğinde doktorun kararı ile kürtaj uygulanır. Bazen de kendiliğinden düşük ile sonuçlanır. Düşük örneklerinin incelendiğinde kromozom anormallikleri nedeniyle oluştuğu görülmüştür. Yani döllenmiş yumurta veya spermdeki genetik bozukluklar boş gebeliğin en sık nedeni arasındadır. Döllenmeden sonraki hücre bölünmelerindeki problemlerde boş gebelik nedenlerindendir.Bu anormalliklerin varlığında ise çoğunlukla embriyo tespit edilemeden gebeliğin ilerleyişi durmaktadır.

Boş gebelik, ilk trimester gebeliklerindeki düşüklerin yaklaşık olarak yarısından sorumludur. Düşük, ilk 20 hafta içerisinde gebeliğin sonlanmasıdır.

Gebelikte fertilize olmuş yumurta ( blastokist ) rahim duvarına yapışır. 6 haftalık iken ultrasonda embriyo görülmelidir. Bu sürede gebelik kesesi yaklaşık olarak 18 mm çapındadır. Boş gebelikte ise gebelik kesesinin çapı büyüdüğü halde içinde embriyo gelişmez.

Boş gebelik belirtileri: Gebelik testi pozitif çıkar. Ayrıca karın krampları, vajinal lekelenme veya kanama boş gebeliği çağrıştırabilir. Eğer bu belirtiler düşüğü haber verdiğinden hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Boş gebelik tanısı: Yükselmiş beta hCG seviyesi.
Plasenta bu hormonu implantasyondan sonra ürettiği için bhCG değeri yükselmeye devam edebilir. Çünkü plasenta bu dönemde embriyo olmasa bile büyümesini devam ettirebilir.

Boş gebelik tanısı için Ultrasonografi gereklidir. Ultrasonografide gebelik kesesi içerisinde embriyonun olmaması tanıyı destekler. Bu durumda hemen müdahale gereklidir.

Tedavi: Rahim ağzının genişletilerek gebelik ürününün uterusun dışına çıkartılması işlemi olan dilatasyon ve küretaj yapılabilir. Elde edilen materyaller patoloji laboratuvarına gönderilerek inceleme yapılır.

Misoprostol gibi ilaçların kullanılarak abort yaptırılması diğer bir seçenek olabilir. Ancak ilaç ile müdahale bazen bir kaç gün sürebilir, daha fazla kanama ve yan etkilere neden olabilir.

Her iki tedavi yöntemi de ağrılı olabilir. Ağrı kesici ilaçlarla ağrı kısmen kontrol altına alınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz