Akne dört ana şeyden kaynaklanır: Yağ üretimi, ölü deri hücreleri, tıkanmış gözenekler ve bakteriler. Bununla birlikte, hormonlar, ilaçlar, diyet ve stres gibi faktörler tüm sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Sivilce için evde ilaçlar denemek, cildinize kimyasal madde uygulamamak için mükemmel bir seçenek olabilir.

 

Günlük temizlik ve cildiniz için doğru içeriği kullanarak akneleri tedavi edebilirsiniz. Çay ağacı yağı gibi şifalı yağlar yardımcı olabilse de; tüm meyve ve sebzeleri bolca tüketmeniz, şeker alımını azaltmanız ve stresinizi olabildiğince ortadan kaldırmanız önemlidir. Hepsi sivilcesiz,  pürüzsüz ve güzel ciltler elde etmeye katkıda bulunabilir.

 

Çay Ağacı Yağı Akneyi Nasıl Yok Edebilir?

Sivilceler için çay ağacı yağı gibi ürünlerin kullanılması; aknelerin ve akne lekelerinin iyileşmesinden, cilt bakımına kadar giderek daha popüler hale gelmektedir. Çay ağacı yağı, çay ağacının yapraklarının damıtılması işlemi ile elde edilir.

Australasian College of Dermatologists tarafından yürütülen bir araştırmada; çay ağacı yağının yüz yıkamaya etkisini değerlendirdiler. Araştırmacılar, üç ay boyunca günde iki kez çay ağacı yağı uyguladı ve araştırma boyunca farklı noktalarda değerlendirdiler. Çalışma, çay ağacı yağının hafif ila orta sivilce önemli ölçüde iyileştirebileceği sonucuna vardı.

 

Çay Ağacı Yağı İçeren Akne Kürü

Küçük bir kasede çay ağacı yağını ve aloe vera jelini karıştırın. Çay ağacı yağı antibakteriyeldir, bu da sivilceye neden olabilecek bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Aloe vera jel, uzun süredir büyük bir cilt şifacısı olarak bilinir. Aloe vera; A, C, E ve B12 vitaminleri içerir. Bu vitaminler iltihaplarla mücadeleyi destekleme yolu ile; yaşlanmaya meydan okuyor, cildin kırışmasını önlemeye ve yaşlanma hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Ek olarak, cildinizi serbest radikal zararından koruyabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

 

Şimdi, hindistancevizi yağını, en başta birleştirdiğiniz çay ağacı yağı ve aloe veraya ekleyin. Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel özelliklerle yüklüdür ve çay ağacı yağı ve aloe vera ile harmanlandığı zaman, inanılmaz bir cilt şifacısı olur.

 

Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra, kapaklı küçük bir kaba koyun. Uçucu yağları serin, karanlık bir yerde tutmak en iyisidir. Banyonuz güneş almadığından bu karışımı saklamak için gayet uygundur. Etiketlediğinizden emin olun ki; karıştırmayın.

 

Uygulama şekli: Yatmadan önce, gece temizlediğiniz cildinize uygulayın ve 5 bir süre ovun. Kabın içine daldırmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sadece akne lekesine topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

 

Akne İçin Çay Ağacı Kürü

 

TOPLAM ZAMAN: 5 DAKİKA

 

MİKTAR: 50-75 GRAM

 

MALZEMELER:

12 damla % 100 saf çay ağacı esans yağı

2 çorba kaşığı % 100 saf aloe vera jeli

½ çay kaşığı rafine edilmemiş hindistancevizi yağı

 

TALİMATLAR:

Tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın.

Homojen bir kıvam elde etmeye özen gösterin.

Yatmadan önce temiz cilde uygulayın.

Sabahları ılık suyla yüzünüzü yıkayın.