Beyine İyi Gelen Besinler

Beyine İyi Gelen Besinler

Gıdalar, yalnızca vücudumuz için bir yakıt değildirler. İhtiyacımız olan enerjiyi sağladıkları doğrudur, fakat bazı basit beslenme yararlarının ötesine gitmekte fayda olacaktır. Buzdolabınızı açın ve içine bakın. İçinde, beyin sağlığınızı destekleyecek, artıracak ve sizi canlandıracak birçok yiyecek bulabilirsiniz. Bu yiyecekler, hafızanızı güçlendirebilir, zihninizi temizleyebilir, bilişsel gücünüzü yerine getirebilir hatta belki de Alzheimer hastalığını bile riskini azaltabilir.

Vücudun küçük bir bölümünü oluşturan beynin, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20’sini harcadığını, beyin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla besleniyor. Beynin hafıza, algılama yeteneği ve dikkati artırıp, daha hızlı düşünebilmek mümkün. Beyninizi güçlendirmek için, alışveriş yaparken daha özenli olmalıyız ve şu besinleri listemize daha sık eklemeliyiz:

*Elma suyu ve nar suyu
*Siyah üzüm, kiraz, elma, yaban mersini, çilek
*Çay ve kakao
*Somon ve ton balığı
*Soya gıdalar
*Ay çekirdeği, ceviz
*Özellikle yeşil yapraklı sebzeler
*Kanola yağı ve zeytin yağı
*Bitter çikolata.

Bu gıdaları alırken, ambalajlarına dikkat ederek alın. İşlenmiş gıdalar şeker ve yağ oranı yüksek olabilir. Tuz yani sodyum içerebilir. Dolayısıyla fazla kalori alabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme programı için bu gıdaların taze ve açık satılan şekillerini satın alabilirsiniz. Kendiniz az yağda bu yiyecekleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin nar suyuna az miktarda şeker katarak içebilirsiniz.

Mayhoş tadından rahatsız oluyorsanız tabii. Narın yararlarından yine faydalanmış olursunuz. Fakat katkı maddesinin ölçüsüne dikkat ederek. Kakaoya yağsız süt ilave edebilirsiniz. Doymuş yağ ve trans yağ içeren besinlerden uzak durun. Bu gıdalar, diyetinizi ve beyin yeteneklerinizi durdurmaya yarar ve zararlıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz