Gebelikte Mide Yanması Neden Olur

  • DAHİLİYE
  • Gebelikte Mide Yanması Neden Olur için yorumlar kapalı
  • 1.632 kez görüntülendi

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur

Gebelikte mide yanmasına engel olabilmek için besin alışkanlıklarımızı değiştirmek gerektiği uzmanlar tarafından söylenegelmektedir.

Pek çok kadın gebelikte zararsız olan ancak gebelikle birlikte yeni tanıştıkları mide yanmasına merhaba diyebiliyor.Mide yanmasını kısaca tarif edecek olursak asit reflüsü dediğimiz göğüs kemiğinin alt kısımlarından geniz  bölgesine kadar olan kısımda yakıcılık veren rahatsızlık hissiyatıdır.Bu hal hamilelik döneminde hormonal farklılıklardan ortaya çıkmaktadır.Fizyolozik değişiklikler bu duruma sebeb olan diğer bir nedendir.Progestron hormonu ise annelik duygularını kabartan ve bedende gevşemeye yol açan bir hormondur bu hormon gevşeme etkisiyle birlikte mide kapakçığının da gevşemesine yol açar ve bu durum gebenin mide asidinin genize doğru kaçmasına sebep olur.

Özellikle gebelikte bazı besin ürünleri mide yanmasına sebebiyet verebiliyor.Bu besinlerden bazıları şunlar;Kahve çeşitleri,çikolata türleri,asidik besin maddeleri ve asitli içecekler,baharat katkılı gıdalar,ışıl işlem görmüş sucuk ve benzeri gıdalar,yağlı ve kızartma türü yiyecekler…

mide123

Gebeler yanma halinin önüne geçebilmek için aşırı şekilde midelerini doldumamalıdırlar,yemekle birlikte su tüketmemeli ve sık aralıklarla az yiyerek öüğün aralarına en az her gün 10 bardak su içecek şekilde beslenmelerini ayarlamalıdırlar,boğazdaki asitleri nötr etmek için sakız çiğnemelerinde çok fayda vardır.Ayrıca gebelerin doyduktan sonra hemen uzanmamaları gerekmektedir,öğünden 2 veya 3 saat sonra uzanmaya geçmelidir.Demir ilacı kullanan gebeler aynı zamanda mide yanması için antiasit kullanıyor iseler bu iki ilacın aynı anda kullanılması doğru değildir.Mutlaka arada en az iki saatlik zaman dilimi olmalı ve iki saat geçmeden bir diğer ilacı kullanmamalıdır.1000 ila 1300 mg kalsiyum kullanmanında faydası olacaktır.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasını Geçirecek Yiyeceklerden Bazıları:

images (1)mide-hastaliklari

Karnabahar ;muhtevasında bulunan gefar nato ülserliler için ilaç yapmada kullanılır.Karnabahar tüketerek tüm mide hastalıklarınızdan kurtulmayı denedinizmi?

Lahana; gastrit ve mide ilacı şeklinde kullanabileceğiniz lahananın suyuda kendiside sizi ferahlatacaktır.Lahanayı çiğ yemek mide için daha uygundur.

Patates(çiğ);patates suyu mide yanmanızın asıl ilacı olabilecektir.Patatesin suyunu kereviz suyu ile birleştirmeniz harika bir etki yapacaktır biiznillah.

Elma sirkesi,maden suyu mide asitlerini yarıya indirgeyecektir.

Safra salgısını artıran zeytinyağı ,ıspanak salatada kullanılınca,baklagiller,muz,meyankökü gibi gıdalar midenizin dostudur.

mide-yanmasina-iyi-gelen-yiyeceklermide-dostu-yiyecekler

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.