Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 718 kez görüntülendi

Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların çoğunluğunda erkeklerin azınlığında görülen ve herkesin tatmış olduğu bir duygudur baş ağrısı. Baş ağrılarının çok çeşitli sınıflandırılmaları vardır.

MİGREN
Beyin damarlarının bilinmeyen bir nedenle aniden daralmaları ve sonra genişlemeleri sonucunda oluşan baş ağrısıdır. Şiddetli ve zonklayıcı ağrıdır. Genellikle başın bir tarafında veya bir gözün arkasında hissedilir. Parlayan bir ışık görme hissi (aura) olabilir veya olmayabilir (görsel bir takım rahatsızlıklar, kol veya bacakta uyuşma). Işığa ve/veya sese karşı hassasiyet. Mide bulantısı ve/veya kusma.

Sebepleri: Diyet:Özellikle bazı gıdalar migreni tetikler. Hormonal değişimler (adet dönemi, menopoz). İlaç kullanımı (doğum kontrol hapları, hormon replasman ilaçları). Aile hikayesi (kalıtsal olabilir)

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI
Strese bağlı ağrılardır.

1 -Arada bir gelen
2 -Kronik olanlar olarak iki gruba ayrılırlar.
Şiddetli olmayan, sürekli bir ağrı. Zonklama olmaz. Başta veya boyunda sıkılık hissi vardır.

Sebepleri: Yetersiz uyku. Depresyon. Stres olabilir.

KÜME BAŞ AĞRISI
Yılın belli dönemlerinde artan ve genelde tek göz ve çevresini tutan,erkeklerde sık görülen bir baş ağrısıdır. Genetik özelliği vardır. Burun tıkanıklığı ve göz yaşarması. Ağrı genellikle uyku sırasında gelişir. Baş ağrıları bir yıl kadar süre görülmeyebilir ve sonra geniş bir dönem günlük olarak yaşanır.

Sebepleri: Alkol alınması. Sigara içmek.

TRAVMA SONRASI GÖRÜLEN BAŞ AĞRILARI
Genelde kafa travmalarından sonra görülürler. Belli bir süre sonra kendiliğinden düzelmeleri mümkündür.

İYİ HUYLU BAŞ AĞRILARI
1-Eksersize bağlı :Aşırı yorgunluk nedeniyle oluşan ağrılardır.
2- İlaçlara bağlı :Bazı ilaçlar baş ağrısını tetikler.
3-Yiyecek ve alkole bağlı:Bazı gıdalar,örneğin fındık,çikolata ve benzeri gıdalar baş ağrısını tetikler. Özellikle mayalı içkiler,yani şarap,bira gibi içkiler baş ağrısını tetikleyebilir.
4-Kadınlarda adet döneminde yaşanan baş ağrısı:  Çoğunlukla yumurtlama veya adet döneminde veya hemen önce veya sonra oluşur. Migrene benzer bir ağrı yaşanır. Östrojen düzeyindeki artma veya azalma söz konusudur.
5- Alerjiye bağlı baş ağrısı: .Sinüslerin tıkanması söz konusudur. Gözlerde yaşarma ve kaşınma. Başta zonklama tarzında ağrı vardır.
6- Göz yorgunluğuna bağlı baş ağrısı:Alın kısmında görülür. Tedavi edilmeyen görme sorunları ve özellikle astigmat sebep olur. Gözlük kullanıldığı takdirde kontrol altına kolayca alınabilir.

BEYİN VE SİNİR SİSTEMİNDEKİ HASTALIKLARDAN DOLAYI OLUŞAN BAŞ AĞRILARI
1-Beyin tümörleri: Tümörler kafatası içinde baskı yaparak,ağrıya hassas kısımların yani damar ve beyin örtülerinin etkilenmesi sonucunda baş ağrısına yol açarlar.Beyin dokusunun ağrı hissi yoktur.

2-Hidrosefali: Beyin içindeki boşluklarda su birikmesi olayıdır. Baş ağrısı sebepleri arasında oldukça nadir olarak görülür.

3 -Boyundan gelen ağrılar:Genelde boyun kireçlenmeleri nedeniyle olur.Enseden başlayarak kafanın arkasından tüm kafaya yayılırlar.

4 -Sinüzit: Çok sık rastlanan bir türdür. Her yaşta görülür.Sinüziti bilmeyen sanırım yoktur. Şiddetli, sabit bir ağrı. Burundan kıvamlı sıvı akışı (İltihap). Genellikle burun etrafında ancak alın ve kulaklara kadar yayılabilir.

5-Temporal arterit: Kulak önünde deri altında bulunan damarın yani temporal arterin iltihaplanması söz konusudur.Doğal olarak ağrı bu çevrede hissedilir.

6-Beyin kanamaları:Özellikle subaraknoid kanamalarda şiddetli ağrı hissedilir. Bkz. Beyin kanamaları

7 -Menenjit: Beyin zarlarının iltihabıdır. Çok şiddetli ağrı vardır.

8-Yüz ve diş ağrıları

9-Tansiyon yüksekliği: Özellikle küçük tansiyon yüksekliğinde görülür. Eski vakalarda vücut duruma alıştığı için ağrı hissedilmez. Genelde yeni oluşmuş tansiyon yüksekliğinde hissedilir.

TEDAVİ
Baş ağrısı tedavisi sebebine bağlıdır.Eğer önemli bir hastalık bulunmuşsa bunun tıbbi yada cerrahi olarak tedavisi gereklidir. Eğer sebep depresyon yada anksiyete ise hastanın aile doktoruna yada psikiatriste başvurulur. Eğer sebep migren yada yüksek tansiyon ise teşhisin kanıtlanması ve bu konunun uzmanının tedavisi en iyi çözümdür. Neticede tüm baş ağrıları üzerinde ciddiyetle durulması gereken durumlardır. Baş ağrısı konusunda özellikle ağrı kliniklerine başvurmak daha mantıklıdır. Bu gelişmiş merkezlerde ağrınızın özellikleri ve sebeplerine yönelik araştırmalar daha titiz ve detaylı şekilde yapılabilmektedir. Özellikle devlet hastanelerinin polikliniklerinde yapılacak olan iki dakikalık bir muayene sonucunda tüm ağrı sorunlarınızın çözüleceğini düşünmeyiniz.

DİKKAT: Baş ağrısı tedavisi hasta ile hekimin birlikte çözebileceği sorundur. Hasta hekime yardımcı olmalıdır.Özellikle nöbetler halinde gelen baş ağrılarında hastanın “günlük” tutması yardımcı metotlardan birisidir. Hasta başının ağrıdığı gün, hangi gıdaları aldığını,sinirsel durumunu,tansiyonunu, uyku durumunu bir deftere kaydedebilir. Bunların incelenmesi tedavide çok yardım olacaktır.

Baş ağrısını başlattığı bilinen bazı gıdalar:
– Alkol
– Eski peynirler
– Nitrat ihtiva eden yiyecekler: (Salam sucuk ve sosis gibi yiyecekler)
– Kabuklu yiyecekler: (ayçiçeği çekirdeği kabak çekirdeği susam gibi)
– Çikolata
– Kafeinli içecekler
– Nikotin
– Dondurma

Bu yazı baş ağrısı nedenleri, baş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı nedir, baş ağrısı neden olur, baş ağrısının nedenleri, baş ağrısının tedavisi, baş ağrısının sebepleri, baş ağrısına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kafa agrisina ne iyi gelir, gebelikte baş ağrısı nasıl geçer, beyin ağrısına ne iyi gelir, goz arkasının sebebi nedir, gebelikte baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nedenleri, ense ağrısına ne iyi gelir, bas agrisi sebepleri, kolestirol yüksekli ve baş ağrısı neden olur, bas agrisinin sebebleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.