Balık Yağı Faydaları ve Balık Yağı Tableti Sağlığa Yararları

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Balık Yağı Faydaları ve Balık Yağı Tableti Sağlığa Yararları için yorumlar kapalı
  • 1.183 kez görüntülendi

Balık Yağı Faydaları ve Balık Yağı Tableti Sağlığa Yararları

Balık yağı kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, depresyon, gibi bir çok hastalığın tedavisine yardımcı olacak doğal bir şifa kaynağı olarak oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakla kalmıyor, aynı zamanda anksiyete , AHDH, bağışıklık sistemi zayıflığı , kanser , diyabet , iltihaplar, artrit , İBH, AİDS , Alzheimer hastalığı, göz bozuklukları, maküler dejenerasyon ve mide ve bağırsaklarda görülen ülser türlerine de bitkisel çözümler sunmaktadır. Balık yağı ayrıca kilo kaybı, hamilelikte vitamin ihtiyacını karşılama, cilt bakımı (özellikle sedef ve akne gibi durumlarda yardımcı olarak ) amacıyla da kullanılmaktadır.

Sağlığa yararları göz önüne alındığında balık yağı daha çok içerisinde barındırdığı Dokosaheksaenoik asit (DHA) ve Eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega 3 esansiyel yağ asitleri nedeniyle değerlidir. Balık yağında diğer yararlı esansiyel yağ asitleri ile alfa-linolenik asit ya da ALA ve Gamma-linolenik asit veya GLA gibi vücudun işlevlerini sürdürebilmek için son derece ihtiyaç duyduğu bir takım yağ asitleri de bolca bulunmaktadır.

Balık yağı her ne kadar balıkların hemen hepsinden elde edilebilse de en çok uskumru, gökkuşağı alabalığı, göl alabalığı, pisi balığı, ringa balığı, levrek, sardalya, kılıç balığı, istiridye, Sarıkanat orkinos balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli orkinos, kalkan, sardalya, hamsi ve somon gibi balık türlerinden elde edildiğinde daha besleyici olmaktadır. Bu balıklar arasında ise balık yağı elde etmek için en yaygın olarak Sarıkanat orkinos balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya, göl alabalığı ile somon balığından üretilmektedir. Balık yağının kalitesi ve sağlık açısından sağladığı faydaları, büyük ölçüde yağ elde etmek için kullanılan balık türüne bağlıdır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?
Balık yağı sağlık açısından yararları arasında şunlara değinmek gerekmektedir:

Kalp Sağlığı
Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir takım klinik çalışmalarda omega 3 yağ asitlerinin kardiyovasküler hastalıklar (KVH) insidansını azaltmada oldukça etkili olduğu kanıtlamıştır. Balık yağı omega 3 yağ asitleri bakımından eşsiz ve son derece iyi bir kaynaktır ve bu nedenle, balık yağı tüketmen kalp hastalıkları ile kalp aritmisi riskini azaltır. Ayrıca balık yağı kötü kolesterol (LDL) düzeyini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini artırır. Balık yağı kanda trigliserid birikmesini önler ve kandaki fazla trigliserid seviyesini düşürür. Yapılan araştırmalar balık yağının koroner arter hastalarında aterosklerozun önlenmesi için kullanılabileceğini göstermiştir. Böylece balık yağı birçok ani kardiyak ölümlerin ve ölümcül kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olabilimektedir. Çarpıntı ve atrial fibrilasyona doğal çözüm arayanlar için düzenli bir biçimde balık yağı kullanımı, bu hastalıklaırn tedavisinde son derece etkilidir.

Zayıflamak İçin Balık Yağı

Balık yağı zayıflatırmı diye merak edenlere bir müjdemiz olacak. Balık yağı aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olur. Avustralyada yapılan bir araştırmada zayıflama egzersizleri ile birlikte balık yağı tüketenlerde metabolizma hızının arttığı ve vücudun kas kitlesinde artış olduğu ortaya çıkmıştır.

Kan Dolaşımı
Balık yağının faydaları arasında kan dolaşımını artırma ve vücudun trigliserid ve serum kolesterol düzeylerini azaltma yeteneğine sahip olması da bilinmktedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besin Olması
Balık yağını düzenli olarak tüketen kişilerde bağışıklık sisteminin güçlendiği ve örneğin soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi yaygın hastalıklara karşı vücut direncinin arttığı bilinmektedir. Balık yağında bulunan Omega üç yağ asitleri ve sitokinler ve vücudumuzda bulunan eikozanoid seviyesini düşürerek bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir. Balık yağı ayrıca, çeşitli organ ve dokularda vücudun bağışıklık sisteminin atakları ile karakterize bir hastalık olan Lupus Hastalığı’ndan muzdarip hastalar için de oldukça faydalıdır. Ayrıca yüksek ateş , deride döküntü ve yorgunluk gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Balık yağı AIDS hastası veya HIV virüsü taşıyıcısı kişilerde de bağışıklık güçlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Anti-inflamatuar özellikleri
Balık kan ve dokularda iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Balık yağı takviyeleri, tabletler, haplar ve kapsüller düzenli tüketimi, kronik iltihabi hastalıklar olanlara yardımcı olur. Balık yağı, mide-bağırsak bozuklukları, sprue, kısa bağırsak sendromu ve bağırsak bozuklukları için tipik olan Crohn hastalığı ve ülseratif kolit dahil olmak üzere, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) tedavi etmede etkilidir. Crohn hastalığı olan hastalarda zor vitaminler, yağlar ve esansiyel takviyeleri absorbe bulabilirsiniz. Balık yağı takviyeleri gibi hastalar için etkili bir diyet vardır. Ülseratif kolit, balık yağı kolon üzerine lökotrien birikimini önler. Bu, balık yağı anti-enflamatuar özellikleri iltihabı azaltma ile sınırlı olduğunu belirtmek gerekir. Araştırma ayrıca diğer diyet ve ilaç ilavesi ile balık yağı anti-enflamatuar faaliyet geliştirmek için yapılmaktadır.

Artrit
Balık yağı artrit , romatizmal hastalıklar, Raynaud semptomları tedavisinde yararlıdır ve benzer koşullar. Osteoartrit hastası kişilerde yapılan deneylerde balık yağı kullanımının kıkırdaklarda iyileşmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Depresyon ve Anksiyeteye Kesin Çözüm
Omega 3 yağ asitleri tam manasıyla depresyon tedavisi için mucize bir iksirdir. Özellikle depresyon belirtileri olan üzüntü, kaygı , huzursuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, cinsel isteksizlik, intihar eğilimi ve diğer sinirsel bozuklukları tedavi edici ve azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir

Alzheimer Hastalığı
Louisiana State Universitesinde yapılan bir araştırmada balık yağında bulunan yağ asitlerinin Alzheimer hastalığı tedavisinde etkili olduğu tespit edilmiştir. . Balık yağında bulunan EPA ve DHA esansiyel yağ asitlerinin Alzheimer hastalığı ve demans’ın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlattığı ortaya konulmuştur. .

DEHB veya DEB
Balık yağı Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (tedavi yeteneğine sahiptir DEHB yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu nedeniyle). Çocuğunuz bütün görevleri, duygusal istikrarsızlık, kararsız tutum, zayıf koordinasyon, kısa dikkat süresi, kısa süreli hafıza, düşük konsantrasyon, başkalarına kesmek eğilimi için hiperaktivite, disleksi, dispraksi, yetersizlik muzdarip isepervasızlık, acelecilik, acelecilik, dürtüsellik, düşük IQ veya öğrenme bozuklukları, balık yağı kanıtlanmış bir çözümdür.Yapılan araştırmalar, University of South Australia ve CSIRO DEHB yaşayan çocukların 15 hafta boyunca balık yağı ve çuha çiçeği kapsül dozları verildiğinde, onlar anlamlı iyileşme gösterdiğini ortaya koymuştur. Beyin yağların yaklaşık% 60 gibi omega 3 ve omega 6 gibi özellikle esansiyel yağ asitleri oluşur, balık yağı beynin işleyişini iyileştirmede yardımcı olur. Ayrıca, balık yağı, beynin normal gelişimi için yararlı olduğuna inanılmaktadır. Bu çocuğunuzun iyi çalışmalar odaklanmanıza yardımcı olur. Bu daha ne olduğu tespit edilmiştir hamile kadınların balık yağı düzenli dozlarda verilir, doğan bebekler gelişmiş el göz koordinasyonu göstermektedir. DEHB ile ilgili gerçekler .

Göz Bozukluklarına Balık Yağı
Biliyorsunuz balık yağı vizyon geliştirmek kabiliyetini için iyi bilinmektedir. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonu kaçınarak yardımcı olur. Ulusal Göz Enstitüsü Sağlık, ABD, Ulusal Enstitüsü’nde makula dejenerasyonu tedavisinde balık yağı etkisini değerlendirmek için ülke çapında bir çalışma yapmayı planlıyor. Bu çalışma böylece devlet kurumları ve hekimlerin şiddetle makula dejenerasyonu için balık yağı tavsiye sağlayan, göz bakımı için balık yağı faydaları güçlü bilimsel kanıtlar sağlayacaktır.

Cilt Bakımı
Balık yağı yoksul ve durumu iyileştirmede yardımcı olur kuru cilt de tırmanmak ve parlak yaparak. Bu gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde yararlıdır egzama , sedef, kaşıntı, deride kızarıklık, cilt lezyonları ve döküntü. Sedef hastalığı durumunda, balık yağı içinde mevcut EPA araşidonik asit üretimi ile pro-enflamatuar ajanların büyümesini sınırlar. Balık yağı aynı zamanda sedef den yardım almak için topikal uygulanabilir. Düzenli alımı balık yağı kapsüllericildin nem kaybını azaltmada yardımcı olur. Ayrıca balık yağı güneş yanığı önlemede yardımcı olur bazı insanlar tarafından iddia edilmektedir.

Akne ve Sivilce Tedavisi
Balık yağı sivilceler için etkilidir. Balık yağında bulunan EPA’nın androjen oluşumunu inhibe ettiği bilinmektedir. Androjen saç folikülü içinde sebum oluşumunu etkileyebilir.

Kansere balık yağı
Balık yağı takviyeleri özellikle pankreas kanseri gibi kilo kaybı ile karakterize kanser türlerinde kilo kaybını engellemek ve bağışıklık sistemini ayakta tutabilmek için vazgeçilmez öneme sahip bir iksirdir

Diyabete doğal çözüm
Tip II diyabetli hastalarda, koroner kalp hastalığı, ateroskleroz ve inme gibi kalp damar hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Bu hastaların balık yağı tüketmesi, çeşitli kalp sorunlarının önlenmesi ve daha en baştan tedavisinde yararlıdır.

Ülserler
Balık yağındaki EPA ve DHA varlığı Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçların kullanımına (NSAID) bağlı olarak ortaya çıkan ülserlerin tedavisini hızlandırır.

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı
Hamilelikte Balık yağı kullanan annelerin bebeklerinin daha sağlıklı ve zeki doğdukları bilinen bir gerçektir. Balık yağındaki doymamış yağ asitleri bebeğin beyin, kalp, iskelet sistemi, gözler gibi hayati önem taşıyan organlarının tam ve eksiksiz oluşması için gerekli biyolojik malzemeleri taşımaktadır. Ayrıca balık yağı kapsülü tüketen hamile hanımların bebeklerinin doğum ağırlıklarının normal veya yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.Balık yağı ile beslenen annelerin bebeklerindeki el ve göz koordinasyonu, dikkat ve hafıza diğer bebeklerle kıyaslanamayacak kadar mükemmeldir. Ortalama olarak bu bebeklerin zeka seviyeleri de 7-10 IQ düzeyinde diğer bebeklere nazaran daha iyi olmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde balık yağı kapsülü kullanan annelerde doğum sonrası depresyon riski çok az bi ihtimal olmaktadır.

Hamile kalmak için ne içmeli?
Hayvanlar üzerine yapılan araştırmalarda özellikle erkeklerde sperm sayısını artırmak, kadınlarda ise yumurta çatlatmak için balık yağı tüketmenin son derece yararlı olduğu ortaya konulmuştur.

Balık Yağı ile Saç Bakımı
Balık yağı saça parlaklık verir ve saç köklerinin beslenmesini sağlar Omega 3 yağ asitlerinin saç uzatıcı ve saçı büyütücü özellikleri vardır. Saç dökülmesine karşı bitkisel yağlar kadar etkili olan balık yağı, iyi bir protein kaynağı olarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur.

Balık yağı, bitkisel yağlar yerine kullanılabilir mi?
Balık yağı ile bitkisel yağlar asla birbirinin rakibi değillerdir. Balık yağı hayvansal bir yağ olduğu için asla bir bitkisel yağın işlevini yerine getirmez. Bunun tersi de doğrudur.

Omega 3 yağ asitlerinin alfa-linolenik asit (ALA), dokosaheksaenoik asit (DHA) ve Eikosapentaenoik asit (EPA) olmak üzere üç tipi vardır. Bunların her üçü de vücut sağlığı için son derece önemlidir. Keten tohumu yağı, soya yağı, kenevir yağı içeren bitkisel kaynaklardan yağı, ceviz yağı, kolza, perilla kanola, ALA bakımından zengindir. İnsan vücudu sınırlı düzeyde de olsa, DHA ve EPA yı ALA ya dönüştürme yeteneğine sahiptir.

Balık yağı nasıl tüketilmeli
Balık yağı kesinlikle faydalı diye aşırı dozlarda tüketilmemelidir. Bunun son derece olumsuz bir takım sonuçları olabilir. Örneğin alerji gibi bazı yan etkiler gelişebilir. Balık yağı tableti veya kapsülü veya kendisini tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Balık yağının zararları ve yan etkileri olabilir mi?
Balık yağı satın alırken bu balık yağının kalitesine dikkat etmek gerekmektedir. Balık yağının elde edildiği balık nerede yaşıyorsa, besin zincirinde son halka olduğu için yaşadığı bölgedeki tüm çevresel kirleticileri vücudunda adeta bir mıknatıs gibi toplar. Cıva, arsenik, kurşun, formları olarak toksik bileşikleri ile bu balıklar kontamine olabilir. Özellikle burada kalsiyum , dioksin, PCB ve metil civa ve insan vücudu etkileyebilir. Bu nedenle, kullanılan balık yağı elde edilen balığın beslenme alanı temiz ve saf olmalıdır. Birçok şirket, ultra rafine balık yağı veya saf balık yağı sattığını ve bu alandaki standartları takip ettiklerini iddia etseler de dikkatli olmak gerekmektedir.

Balık yağında Hangi Vitaminler Bulunur
A vitamini ve D Vitamini: Balık yağı, özellikle A vitamini ve D vitamini bakımından son derece zengindir . Ancak, morina balığı gibi karaciğeri yağı elde edilen balıklardan elde edilen balık yağları, aşırı doz A vitamini toksisitesi, ve vücutta aşırı vitamin birikimine yol açabilmekte ve bedensel olarak bir takım yan etkilere neden olabimektedir.

E Vitamini: Balık yağı aynı zamanda E vitamini bakımından da eşsiz bir yiyecektir:

Balık yağında bulunan E vitamini, damarlarda oluşan oksidasyona ve serbest radikallerin oluşmasına engel olur.
Ancak aşırı dozlarda alınan balık yağı vücuttaki E vitamini seviyesinde azalmaya yol açar. Bu durumda balık yağı ile birlikte E vitamini takviyesi yapılması önemlidir.
Balık yağı ve E vitamini kombinasyonu ayrı ayrı kullanıldığında daha çok kanser ve kalp hastalıklarının tedavisinde yarar sağlayabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.