Cildinizin ona ihtiyacı var. Kalbinizin ona ihtiyacı var. Bağırsağınızın bile ona ihtiyacı var! Badem yağı; güçlü, beslenme bakımından zengin ve inanılmaz faydalı bir yağdır. Badem yağı iki temel badem türünden üretiliyor olmasına rağmen, en homeopatik ve kozmetik amaçlar için kullanılanı, tatlı bademden üretilenidir. Tatlı badem yağı, tatlı ama dinlendirici bir maddedir. Aslında, kötü kolesterol, kurumuş cilt ve kalp damar hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Badem yağı, yalnızca çeşitli avantajlar değil, aynı zamanda büyüleyici geçmişi ve konvansiyonel olmayan kullanımlarıyla da ünlüdür. Örneğin, alternatif ve yenilenebilir biyoyakıt kaynağı olarak sunulduğunu biliyor muydunuz? Veya evcil hayvanların badem yağından faydalanabileceğini? Cilt bakımı desteğinin yanı sıra şeker hastalığını ve kanseri önlemek için bile önerilmektedir.

Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam etmek zorundasınız ama şunu söylemeliyiz; şu sıralar tatlı badem yağı, genel olarak sağlık, güzellik ve hayat söz konusu olduğunda kullanmanız gerek en nitelikli yağlardan biridir!

Badem Yağı Nereden Geliyor?

Bademin geçmişi, Güneybatı Asya’dan ve Orta Doğu’dan, Pakistan’daki İndus Nehri’ne kadar uzanır. Sıklıkla besleyici kaju fıstığı gibi diğer ağaç fıstıkları ile birlikte gruplandırılmış olsa da, badem olarak bildikleriniz, aslında, içinde bir çekirdek saklayan dışı kabuklu bir yemiştir.

Acı badem yağ formunda ara sıra kullanılır, ancak siyanür içerdiği için acı bademlerin bile küçük dozlarda bile toksik olduğu bilinmektedir. Genellikle ticari olarak yetiştirilen ve kullanılan bademler, tatlı bademdir.

İlginç bir şekilde, acı badem yağı bazı doktor muayene işlemlerinde kullanılabilir. Siyanür, acı badem yağından alındığında antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antispazmodik özelliklere sahiptir.

 

Badem Yağının Besin Değerleri

Araştırmalar bademlerde bulunan, lif ve çeşitli minerallerle birlikte sağlıklı yağların; kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azalttığını kanıtlıyor. Bademler ayrıca kilo verme ve glikoz yönetiminde kullanılır. Antienflamatuvar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Badem yağının yüz gramı, günlük önerilen miktarın %200’ü kadar E vitamini içerir. Az miktarda K vitamini haricinde, diğer vitaminler ve mineraller badem yağında önemsiz miktarda bulunur. Genellikle esas faydası, son derece yoğun doymamış yağ miktarlarından gelir.

Kolesterolü Düzenler

Badem yağının en bilinen faydalarından biri, kolesterolü düzenleme kabiliyetidir. Badem yağının düzenli olarak tüketilmesi HDL kolesterolü (“iyi” kolesterol olarak bilinir) yükseltir, LDL kolestrolü (kötü kolesterol) düşürür. Genel olarak kolesterol seviyeleriniz üzerinde doğal bir etkisi vardır. Badem yağı, yüksek doymamış yağ içeriği ile E vitamini arasında, oksijen ve besin maddelerinin kanınızdan serbestçe akmasına izin verir.

 

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Diyetinizin düzenli bir parçası olarak badem yağı kullanırsanız daha iyi kolesterol seviyelerinin yanında kardiyovasküler hastalık riskinde azalma da görülebilir. Yüksek kolesterol ve diğer birçok durum gibi kalp hastalığı da genellikle kronik enflamasyon nedeniyle oluşur. Bu nedenle, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip gerçek gıdalar, genel olarak birçok sağlık sorunu riskini azaltır. Zaten koroner kalp hastalığı riski altındaysanız, düzenli olarak badem yağı tüketmeniz önerilir. İyi kükürt içeren süper gıdalar (yumurta veya lahana gibi) yemek ve Omega-3 yağ asitleri almak, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya ve kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

 

Diyabete Karşı Korur

Diyabet hastalığı, pankreasınız veya hücreleriniz insülin üretemediğinden kan şekeriniz yükseldiğinde oluşur. Badem ve badem yağının hem kan şekeri düzeylerini düzenlemeye, hem de diyabeti önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacılar kahvaltıda tüketilen bademlerin, kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ve diyabetik hastaların daha doygun hissettiklerini bulmuştur.

Bir başka araştırma, karbonhidratlardan (yüksek glisemik indeksi olan gıdalar anlamında) yüksek gıdalarla birlikte yenildiğinde bademlerin; öğünün genel glisemik düzeyini düşürebileceğini, yine insülin direnci olan ya da şeker hastalığı riski taşıyanların kan şekeri düzeylerini düzenlemelerine yardımcı olacağını kanıtlamıştır.

Kas Gelişimini Destekler

Düzenli badem tüketmek hızlı kilo veremeye yardımcı olabilir. Badem yağını pişirmede kullanabilirsiniz. Diyetlerinin düzenli bir parçası olarak badem tüketen kişilerin, bademsiz diyet uygulayan insanlara kıyasla daha fazla kilo verdiğini gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bademlerin yağ bakımından yüksek olması nedeniyle insanlar badem yemenin kilo yapacağını düşünüp endişelenirler. Bununla birlikte, düşük yağlı bir diyetin sizin için iyisi olduğu algısı aslında bir efsanedir. Kas gelişimi için; dengeli bir beslenme, bitki bazlı gıdalar ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet en güzelidir. En azından sağlıklı yağlar, yemeği bitirdikten sonra kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olur.

 

 

Bağırsak Sağlığını Kolaylaştırır

Artık bağırsağın ikinci beynimiz olduğunu herkes kabul etti. Örneğin, badem tüketmek kolon kanseri riskini azaltır. Badem yağı enjeksiyonu, çocuklarda rektal prolapsusun tedavisinde kullanılan ilk yöntemdir. Mısır Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırmada, idiyopatik pruritus(ilaçla iyileştirilemeyen anal bölgenin açıklanamayan bir kaşıntısı) olan hastalara badem yağı enjeksiyonu yapıldı. Katılımcıların yaklaşık yüzde 93’ü ilk tedaviden sonra daimi olarak iyileşmeye başladı ve diğerleri ise ikinci tedavilerden sonra iyileşti.

Kabızlığı gidermek için hafif, doğal bir müshil gerekirse, iki çorba kaşığı badem yağı içebilirsiniz. Ayrıca salataların veya sebzelerin üzerine döküp tüketebilirsiniz. Bazı araştırmalar, badem yağı ile irritabl bağırsak sendromunun hafifletilmesi arasında bir ilişki bulmuştur.

 

Kulak Ağrısına İyi Gelir

Kulak hastalıkları, özellikle çocuklar arasında yaygın bir sorundur ve nedenleri kişiden kişiye göre değişir. Kulak ağrısını gidermek ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için birçok homeopatik seçenek vardır. Kulak enfeksiyonu için doğal bir çare, tatlı badem yağıdır.

Kulak kirini yumuşatmak ve kulak içindeki havalandırma borularındaki tıkanıklığı gidermek için kullanılır. Aslında tatlı badem yağı, diğer birçok kulak kiri yumuşatıcıdan farklı olarak, kulak içinde oluşan kaşımaktan veya aşınmaktan dolayı oluşan mikroskopik kesiklerin enfeksiyon kapmasını da engeller. Bir çorba kaşığı ısıtılmış ılık badem yağının kulak kanalına yavaş yavaş damlatılması hem kulak ağrısını giderir hem de kulağın içini dezenfekte eder.

 

Cildinize İyi Gelir ve Saçınızı Besler

 

Badem yağının en iyi bilinen faydalarından biri, cildinizi ve saçlarınızı desteklemesidir. Hafif, hipoalerjenik bir yağ olan badem yağı, bebek cildi gibi hassas ciltler için güvenlidir. Yağ uygulanmadan önce vücut sıcaklığına kadar ısıtıldığında en iyi emilim sağlanır.

Muhtemelen büyük oranda anti oksidatif özelliklerinden dolayı, tatlı badem yağı cildi UV radyasyon hasarına karşı korur ve cildi yumuşak ve esnek tutar. Hindistan’daki Hamdard Üniversitesi İlaç Enstitüleri tarafından 2007’de yapılan bir araştırmada hem UV hasarını önlemek hem de UV hasarının etkilerini yavaşlatmak için etkili olduğu bulundu.

Badem yağı hafif bir dokuya sahiptir ve cilt tarafından kolayca emilir. Deride gözenekler ve foliküllerin derinliklerine giren pislikleri yumuşak bir şekilde çıkarmak için kullanılabilir ve ayrıca vitamin A içeriği nedeniyle gelecekteki sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir. Hatta hassas ciltler için bile güvenli olan tatlı badem yağını toz şeker ile karıştırıp doğal bir peeling elde edebilirsiniz.

İleri okuma için:

https://draxe.com/almond-oil/