Badem Faydaları

Badem Faydaları

Herkesin niçin bademi bu kadar övdüğünü merak mı ediyorsunuz? Çünkü bademe bayılmak için birçok neden bulunuyor. Mesela mı?

Yağ yakarsınız

Özellikle de göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, badem sizin gizli silahınız olacak. Sabahları ya da öğleden sonraları tüketeceğiniz 23 adet badem size lif, protein ve enerjik kalmanızı sağlayacak sağlıklı yağlardan dengeli bir takviye sunacak.

6 hafta boyunca eşit kalori değerlerine sahip muffin ya da badem atıştıran yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada ise badem atıştıranların bel bölgesinde incelme ve yağ kaybı yaşandığı gözlemlenmiş.

Kan şekerinizi dengelersiniz

Düşük enerji seviyesi, halsizlik ya da öğünler arası mide bulantısı, şeker ve rafine karbonhidratlar açısından kontrol dışı istek şikayeti ile her geçen gün daha fazla insan doktora başvuruyor. Söz konusu insanların beslenme düzenleri incelendiğinde ise kan şekerlerinin düzensiz olduğu ve yüksek glisemik indeksli besinler tükettikleri ortaya çıktı. Glisemik indeks, besinlerin kan şekeri değerlerini nasıl etkilediğini belirten bir ölçüt. Düşük glisemik indeksli besinler daha yavaş ve istikrarlı bir enerji kaynağı sağlarken, yüksek glisemik indeksli besinler ani yükselmeye yol açarak gün içerisinde çöküşe neden olabiliyor. Badem de düşük glisemik indeksli bir besin. Ayrıca, tip 2 diyabetli insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada ise 4 hafta boyunca badem barındıran bir beslenme olanı uygulayanların kan şekeri ve insülin değerlerinde iyileşme meydana geldiği görülmüş.

Kalbinize sağlık katarsınız

Sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengin olan badem, aynı zamanda inflamasyonu azaltan E vitamini açısından da iyi bir kaynak. Ayrıca kalp hastalıkları riskini de azaltıyor. Her gün beslenme planınıza badem eklendiği taktirde, sağlıklı HDL kolesterolü artarken, sağlıksız LDL kolesterolü seviyesi de azalıyor.

Sindirim sisteminize iyi gelir

Sindirim sisteminin life bayıldığı ortada. Badem gibi lif açısından zengin besinler tüketildiğinde ise sindirim sistemi desteklenmiş oluyor. Dahası, kolon kanseri riski de azalıyor. Bademin yararlı bakterileri desteklediği ve zararlı olanların azaltılmasına yardımcı olduğunu da ekleyelim.

Kemikleriniz güçlenir

Diğer çerezler ile kıyaslandığında, en fazla kalsiyum barındıranın badem olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca, badem, magnezyum ve fosfor gibi kemik sağlığını destekleyen diğer mineraller açısından da zengin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz