B Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar

B vitamini grubu suda eriyen vitamin türüdür. Vücutta depo edilmedikleri için bu vitaminlere duyduğumuz ihtiyaç fazladır. Düzenli olarak almamız gerekir. B vitamini fonksiyonel olarak çeşitlerine ayrılmaktadır.

B1 vitamini karbonhidratlardan enerji üretimini sağlar, beynin çalışması için gereken proteinleri vücudun etkili bir şekilde kullanımı sağlar. Kas ve sinir sistemi için olmazsa olmazdır. Eksikliğinde ise hafıza da zayıflık, güçsüz hissetme, iştahın kapanması, kabızlık gibi sorunlar meydana gelebilir.

B2 vitamini enerji üretiminde kullanılır. Karbonhidrat, yağlar ve proteinden enerji üretilmesi sağlanır. Vücuttaki asidi dengede tutar. Saç, cilt, tırnak ve gözler için yararlı bir vitamindir. Eksikliğinde göz sorunları, saçlarda yağlanma, cilt sorunları ve vücutta kırıklıklar meydana gelir.

B3 vitamini eksikliğinde yüksek kolesterol, osteoartrit, Alzheimer hastalığı, dikkat eksikliği, tat alma da sorun yaşama görülür.

B5 vitamini enerji yapımında rol oynar. Beynin fonksiyonları ve sinir hücreleri için önemlidir. Cilt ve saç sağlığı için önemli katkıları vardır. Doğada bol miktarda bulunur. Bağırsaklarda da bir miktar sentezi mümkündür. Eksikliğinde kan şekerinde düşme, ellerin titremesi, kalp çarpıntısı ve yorgunluk, enerji kaybı gibi sorunlar meydana gelir.

B6 vitamini beyin fonksiyonları ve hormonların üretiminde rol oynar. Seks hormonlarını düzenler. Alerjik reaksiyonları dengeler. Yokluğunda hafıza kaybı, güçsüzlük, görmede problemler baş gösterebilir.

B11 vitamini kırmızı kan hücresi yapımında ve sinir dokularının yapılmasına katkıda bulunur. Hücre bölünmesi için olmazsa olmazdır ve büyümeyi tetikler. Anne karnında bulunan bebeklerin sinir sisteminin gelişmesinde de rol oynar. Eksikliği durumunda baş ağrısı, ishal, kusma, çarpıntı, unutkanlık gibi sorunlar meydana gelir.

B12 vitamini sinirler ve dna sentezi için önemlidir. Kanda oksijen taşınmasına katkıda bulunur. Besinler veya sigara yoluyla vücuda giren siyanürü devre dışı bırakır. Zehirli maddeler karşı oldukça iyi bir antioksidandır. Eksikliğinde dil ve dişlerde hassaslık, depresyon, halüsinasyon, kabızlık, kaslarda kasılma gibi sorunlar görülmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz