Avuç İçi Kaşınması Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Avuç İçi Kaşınması Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.403 kez görüntülendi

Avuç İçi Kaşınması Nedenleri ve Tedavisi

Avuç içi kaşınması genellikle kendiliğinden geçer. Ama bazen farklı bozuklukların bir belirtisi olabilir. Uzun süredir düzelmeyen kaşıntı için bir cildiye uzmanını ziyaret edin.

Avuç İçi Kaşınması Nedenleri

Avuç içinde kaşınmaya neden olan başlıca durumlar şunlardır:

Alerjiler
Avuç içindeki kaşıntıların en yaygın nedeni alerjilerdir. Besin alerjileri, polen alerjileri ya da kimyasal maddelere karşı alerjiler kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı sadece sağ veya sadece sol avuç içini etkileyebilir.

Egzama
Egzama bütün vücudu etkileyebilen bir hastalıktır. Genelde el, ayak ve cilt kaşıntısı olarak kendini gösterir. Dishidrotik egzama yani el egzaması durumunda ise özellikle avuç içleri ve ayak tabanlarında kaşınma ortaya çıkar.

Atopik Dermatit
Egzamanın bir alt sınıfı olan bu hastalık kaşıntılı döküntülere neden olur. Sıklıkla elleri etkileyerek avuç içi kaşınması gibi belirtiler gösterir.

Karpal Tünel Sendromu
Çok klavye kullanmak, ya da ağırlık kaldırmak gibi aktiviteler sonucu bilekten ele uzanan medyan sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Karpal tünel sendromu durumunda, bilekte ve elde ağrıya ek olarak avuç içinde ve parmaklarda kaşıntı görülebilir.

Primer Biliyer Siroz
Bu nadir görülen hastalığın erken dönem belirtileri avuç içlerinde ve ayak tabanlarındaki kaşınmadır. Kaşınmanın sebebi dolaşımdaki serbestçe dolaşan safra asididir.


Avuç İçi Kaşıntısı Tedavisi

Avuç içi kaşıntısının tedavisi tamamen altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Ama maalesef bazen asıl sebebi teşhis etmekte doktorlar zorlanabilmektedir.

Antihistamin Kremler
Alerji durumunda ilk yapılacak şey, alerjiye sebep olan maddeyi tespit edip ondan uzaklaşmaktır. Bunun yanında eczaneden tedarik edilebilecek antihistamin kremler faydalı olacaktır.

Düzgün Cilt Bakımı
Egzama ve atopik dermatitin gerçek bir tedavisi yoktur. Tedavi belirtileri özellikle kaşıntıyı dindirmek üzerinedir. Bunun için düzgün cilt bakımı büyük önem taşır. Antibiyotikler, antihistamin ilaçlar ve steroidler de kullanılabilir.

İltihap Önleyici İlaçlar ve Dinlenme
Karpal tünel sendromu durumunda aspirin gibi iltihap önleyici ilaçlar ve dinlenme yardımcı olabilir. Ama bazı durumlarda ağrı ve kaşıntıyı dindirmek için basit bir ameliyat gerekebilir.

Ursodeoksikolik Asit
Ursodeoksikolik asit etken maddesine sahip ilaçlar primer biliyer siroz hastalığının ilerlemesini engelleyerek, kaşıntı konusunda yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.