Annenin Sütten Kesilmesi

Annenin Sütten Kesilmesi

Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardır. Bunların önde gelenlerini sıralayalım.

Bebek Emmez İse: Yeni doğan bebeğin emmeyişi, ya rahimde yeterince gelişmediğinden ya da erken doğmasındandır. Her iki durumda da bebek zayıftır. Dudak kasları memeden süt emecek güçte değildir. Bebek aç olduğu halde ememez. Anne gerçek sebebi bilmediğinden telaşa kapılır ve üzülür. Eğer günlerce bebeğin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.

Bebeği zayıf veya erken doğan anneler, daha ilk günden emmediğini gördükleri takdirde ya elle ya da eczaneden satın alacakları vakumlu bir “süt çeker” le memelerindeki sütü temiz bir kaba boşaltmak; bunu ‘kaşık veya deliği geniş açılmış bir biberonla bebeğe vermelidirler. Bebeği emmeye alıştırmak için yavaş yavaş biberon memesinin deliğini küçültmeli; yani deliği gittikçe küçülen başlıklar takmalıdır.

DİKKAT: Bebek “pamukçuk” veya benzeri bir ağız içi yarasından rahatsız ise; yine meme ememeyecek; rahatsızlığın uzun sürmesi halinde anne sütten kesilecektir. Bu durumda ağız yarası tedavi ettirilmeli; iyileşinceye kadar yine elle veya süt çekerle meme boşaltılmalı ve kaşıkla verilmelidir.

Sütünüz Az İse: Bebeğiniz, muntazaman emzirdiğiniz halde, kilo almıyor; memeden sonra ağlamaya devam ediyor ise büyük ihtimalle sütünüz az geliyor demektir. Sütün az gelişi, beslenme yetersizliğinden kaynaklandığı gibi; ruhsal durumunuzla da yakından ilgilidir. Sağlığımız yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginliğe sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.

Anne beslenmesine dikkat etmeli, mümkün mertebe ruhsal gerginliklerden uzak durmalıdır. Sütü az bile olsa, bebeğini emzirmeye devam etmeli; geriye kalan eksikliği sulandırılmış inek sütü ile tamamlamaktır. İnek sütü, deliği küçük bir biberonla verilmeli ki, bebek rahat emişinden dolayı biberonu tercih etmesin. Bebeğin memeden vaz geçmemesi için en iyi usul, iki emzirmeden sonra bir biberonla takviye yapmaktır.

Doğumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse: Normal şartlar altında, doğumun hemen arkasından memelere süt gelmekte; ancak bazı durumlarda sütün gelişi 3-5 gün hatta iki hafta gecikebilmektedir. Doğumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telaşa ve hele üzüntüye hiç kapılmamak; sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir.

Ancak bu arada, gayet tabii ki bebeğin gerekli gıdayı alabilmesi için, deliği küçük açılmış bir biberonla beslenmelidir. Çoğu anneler, “sütüm olmadığı halde, bebeğimi emzirmeye devam etmemin ne faydası .var” diye soracaklardır. Memedeki süt torbacıklarına sütün gelişi hormonlar tarafından başlatılmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebeğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır. Hormon salgısı olmadan meme içindeki süt torbacıkları süt imâl edemezler. İşte, ilk günlerde sütü olmadığı halde, anneye bebeğini emzirmeye devam etmesini söylememizin sebebi budur.

Bu yazı annenin sütten kesilmesi, emziren annenin sütten kesmesi, sütten kesince annenin durumu, annenin bebeği sütten kesmesi, sütten kesince memede ağrı, sütten kesilmek için ilaç konusunda yazılmıştır.

anne sütünün kesildiği nasıl anlaşılır, sütün kesildiği nasıl anlaşılır, süt kesilmesi nasıl anlaşılır, sütten kesince memede ağrı, sutten kesilme belirtileri, sütten kesince memenin şişmesi, saglikvegebelik com, annede süt kesilmesi, annenin sutkesılme nedenleri, süt kesilmesi için ilaç

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz