Akut Eklem Romatizması (AER)

Akut Eklem Romatizması (AER)

 Akut Eklem Romatizması (AER) daha çok 5-15 yaşları arasında görülen otoimmun bir bağ dokusu hastalığıdır. 

Geçirilmiş boğaz enfeksiyonu sonucu vücuda yerleşen ve halk arasında beta mikrobu olarak bilinen A grubu beta hemolitik Streptokoklar ve bunların yaptığı ateş sonucu oluşur.       Kalp kapakçıklarını tutarsa kalp tabakalarını iltihaplandırır ve ileride kalp yetmezliğine neden olur.

Sidenham Koresi denilen durum (istemsiz hareketler, koordinasyon bozukluğu, kas zafiyeti) olabilir. 

Eritema marginatum ve deri altı nodülleri de olabilir. Fakat bu iki bulgu daha nadir görülür. Aschoff nodülleri AER hastalığına özgüdür. 

AER tedavisinde antiinflamatuar ve antibiyotik (ilaç) tedavileri uygulanır, çocuğun hareketleri kısıtlanır.

Koruyucu tedavi olarak da 5 yıl ya da 21 yaşına kadar 3er hafta ara ile depo penisilin (benzatin penisilin) iğneleri yapılır. Penisilin allerjisi olanlarda ise sulfadiazin kullanılır.

AER hastalığının süresi 6 haftadan 6 aya kadar değişir. Hastalık tedavi kesilirse yaklaşık 2 ay sonra yineler.

Önemli olan nokta ; boğaz enfeksiyonu geçiren her çocuğun (mümkünse boğaz kültürü yapılarak) doğru ilaçlarla tedavi edilmesidir. Penisilin bu konuda en etkili ilaçtır, fakat allerji mutlaka araştırılmalı, gerekirse penisilin testi yapılmalıdır.
 

 

 

Toplumda 100,000 de 17 oranında görülür.

Eklemler, kalp, böbrekler, beyin ve deride hastalık oluşturur. Diz, ayak bileği gibi büyük eklemleri tutar. Eklem şiş, kızarık ve ağrılıdır. Eklem iltihabının özelliği, gezici olmasıdır. Bir eklem tutulur; bir süre sonra geçer, başka eklem tutulur. Tedavide Aspirine yanıt vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz