Akraba Evlilikleri ve Kalıtsal Hastalıklar

Akraba Evlilikleri ve Kalıtsal Hastalıklar

Akraba evliliklerinin en sık yapıldığı ülkelerden biri olan Türkiye’de yapılan araştırmalarda, yüzde 25’lik bir kısmın kendi akrabasıyla, kan bağı olan kişilerle evlendiği görülmektedir. Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasına neden akraba evlilikleri bir çok sorunu beraberinde getirmektedir.

Özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülen ve Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi , akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklardan biridir. Kanser hastalarına uygulanan bir çok tedavi yöntemi Akdeniz anemisi hastalığına yakalanan kişilere de uygulanmaktadır. Örneğin ilik nakli sadece kanser hastaları için değil Akdeniz anemisi olan kişiler içinde uygulanmaktadır. Bu da kalıtsal hastalıkların ne denli tehlikeye sahip olduğu hakkında bize bilgi vermektedir.

Kalıtsal hastalıklar özellikle erkek çocuklarında sıkça görülmektedir ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Tek bir X kromozomuna sahip olan erkek bireylerde , X krozomu üzerinde meydana gelecek herhangi bir bozukluk ölüme neden olmaktadır. Bu açıdan daha şanslı olan kız çocuklarında iki adet X kromozomu bulunduğundan, taşıyıcı olarak da yaşamlarına devam edebilmektedirler.

Kalıtsal hastalıklar özellikle erkek çocuklarında sıkça görülmektedir ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Tek bir X kromozomuna sahip olan erkek bireylerde , X krozomu üzerinde meydana gelecek herhangi bir bozukluk ölüme neden olmaktadır. Bu açıdan daha şanslı olan kız çocuklarında iki adet X kromozomu bulunduğundan, taşıyıcı olarak da yaşamlarına devam edebilmektedirler. burası çok güzel bir site kim açtıysa ellerine sağLık xD

ArkaDaşLar HÜCRE BÖLÜNME iLe iLgiLi biLgiLeriniz varSa Lütfen SöyLer MiSiniZ… ??

Mitoz ve mayoz diye 2 ye ayrılır

kalıtsal hastalıkların akraba evliliği ile olan ilişkisi nedir ? acil bunun cevabını verebilirmiisiniz

Bana akraba evliliği ile taşınan kalıtsal hastalıkları söyler misiniz? Ve Buse gerçekten iyi bilgiler veriyorsun. :D

iyi gibi gibi :)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz