Akıllı Mercek (Göz İçi Akıllı Lens)

  • TANITIM
  • Akıllı Mercek (Göz İçi Akıllı Lens) için yorumlar kapalı
  • 836 kez görüntülendi

Akıllı Mercek (Göz İçi Akıllı Lens)

Akıllı Mercek Nedir?

 Akıllı mercek, yakın mesafe, orta mesafe ve uzak mesafeyi görmeyi sağlamakta olan çok odaklı göz içi mercekleridir. Katarakt ameliyatlarında kullanılmakta olan merceklerin türüne göre isimlendirilir. Akıllı göz içi mercekleri ile hastalar gözlük kullanmadan yakın, orta ve uzak mesafeyi görebilir.

Akıllı Mercekler Neden Tercih Edilir?

 Akıllı mercekler, kataraktı sebebi ile görme problemi yaşayanların bu sorunlarına çözüm olacak kadar etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi gözünde katarakt olan ve bu sebeple ameliyat olması gereken hastalara uygulanır. Akıllı mercek ameliyatı oldukça basit bir işlem değildir. Akıllı mercek tedavisinde amaç, gözde doğuştan olan ve artık işlevini yerine getiremeyen merceğin yerine yapay bir mercekle hastanın görme kalitesini olabildiğince üste taşır. Akıllı mercek takılmış olan hastalar ameliyattan sonra gözlüksüz şekilde kitap okuyabilir, bilgisayara bakabilir ve televizyon izleyebilir. Böylece hastaların yaşam kaliteleri artar.

Akıllı Mercek Kimlere Takılabilir?

 Akıllı mercekler katarakt sebebi ile görme problemi yaşayanların büyük çoğunluğuna uygulanır. Bunun yanı sıra yaşı genç olduğundan kataraktı olmayan ancak ileri derecede hipermetrop olan veya yüksek miyopi sebebiyle lazer olamayan, yakın gözlüklerinden erken yaşta kurtulmak isteyenlere uygulanabilir. Ayrıca daha önce lazer operasyonu geçiren kişilere de eğer göz içi merceklerindeki deformasyon sebebiyle görme de bozulma, uzağı ya da yakını görememe sorunu yaşanıyorsa akıllı mercek tedavisi tercih edilebilir.

Akıllı Mercek Operasyonu Nasıl Olmaktadır?

 Tamamıyla bir katarakt cerrahisi olan akıllı mercek tekniğinde, standart katarakt ameliyatlarında ne yapılıyorsa aynı işlemler yapılır. Gelişmiş olan teknoloji ile Femtosaniye lazer ile katarakt cerrahisinde hastaların gözlerinin içerisinde bulunan doğal mercekler çıkartılıp, onların yerine gözün iç yapısına uygun olan ve hastaların görmesini daha da iyileştirecek mercek konur. Akıllı mercek cerrahisinde ise bundan farklı göze standart bir merceğin yerine akıllı göz içi mercekleri yerleştirilir.

 Yakın ve Uzak Görme Sorunu Olan Bütün Hastalara Akıllı Mercekler Uygulanır Mı?

 Akıllı mercek tedavisi katarakt sebebi ile görme sorunu yaşayan, bu hastalık sebebiyle çok yüksek hipermetrop numaraları olan ve önce lazer operasyonu olduğundan göz içi merceklerinde olan deformasyon sebebi ile uzağı veya yakını görememe problemi olanlara uygulanır.

Kaynak: https://birincisaglikgrubu.com/akilli-mercek/

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.