Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır

  • KANSER
  • Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
  • 1.217 kez görüntülendi

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır

Akciğer Kanseri

Dünya üzerinde binlerce insan günümüzde akciğer kanser ile mücadele etmek zorunda kalmakta. Son yıllarda görülme olasılığının giderek artması insanlarda bazı korkuların meydana gelmesine neden olmuştur. Birçok uzman tarafından 60 yaş grubu sonrasında görülme olasılığının olduğu söylense de bu oran her geçen gün daha da aşağıya inmektedir. Kansere neden olan durumlar arasında ilk sırayı sigaranın yer aldığının belirtilmesi bazı tedbir önlemlerinin alınmasına da neden olmakta. Sigarayı bırakmanın dahi bir önlem ya da korunma şekli oluşturduğunu dile getirerek kanserin nasıl meydana geldiğini şu şekilde özetleyebiliriz.

Akciğer Kanseri Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda bulunan her hücre ömrü boyunca nasıl ve ne şekilde bölünebileceğini bilmektedir. Sağlıklı bir gelişimin sağlanabilmesi için bölünmelerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde sağlanması oldukça önemlidir. Kanser virüslerinin akciğer hücreleri içerisine girerek bölünme durumlarını kontrolsüz hale getirmesi bu durumun meydana gelmesine neden olmakta. Fazla olarak çoğalan her hücre aslında kanser hücrelerini oluşturarak tümör denilen kavramın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Normal hücre ve dokuların sıkışması ile başlayan tahribatlar vücudun çeşitli  bölgesine sıçrayarak etkisinin kontrol altına alınmasını engeller.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri kendisini daha çok kanlı ya da şiddetli öksürükler başta olmak üzere yoğun balgam, göğüs kafesinde meydana gelen ağrılar, nefes darlığı, ses kısılması, göğüs bölgesinde ve boyunda meydana gelen şiddetli ağrılar ile göstermektedir. Bu belirtiler kişilerde daha çok iştahsızlık, ani zayıflama, yoğun kalsiyum artışı ve kemiklerde çeşitli ağrıların meydana gelmesine neden olmakta.

Karaciğer Kanseri, etkileri ile beraber karaciğerde büyümeler ve kişilerde yoğun ağrı ve ateş gibi belirtiler göstermektedir. Belirtilerin meydana gelmesi genellikle kanserin %75 oranında ilerleme kat edilmesi ile keşfedilmektedir. Bu süreye kadar herhangi bir şikayet unsurlarının meydana gelmemesi erken tanı durumunun sağlanmamasına neden olmakta. Erken tanının sağlanması durumunda bu kanseri yenen kişi olduğu kadar hayatını kaybeden kişi sayısı oldukça fazladır.

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Akciğer Kanseri tedavisi için öncelikle hastalığın ilerleyiş süresi kontrol edilmelidir. Genellikle cerrahi müdahaleler ile tedavi edilen bu kanser türü erken tanının sağlanması ile bazı alternatif yöntemler ile de kontrol altına alınmaktadır. Genellikle uzmanlar kanserin ilerleyişi durdurmak ya da yavaşlatmak amacı ile kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler kullanmaktadır.

Akciğer Kanseri diğer kanser türlerine göre vücutta oldukça hızlı bir ilerleme yaşamaktadır. Belirtiler ile beraber teşhisin konma sürecinde dahi kanser hücreleri vücudun birçok bölümüne sıçradığı görülmekte. Tedavi süreçi genellikle tümörün büyüklüğüne göre değişmekte olup sıklıkla cerrahi operasyonlar ile çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Kanser hücrelerinin akciğer üzerinden temizliği ile başlayan cerrahi tedavi kemoterapi ve radyoterapi ile kontrol altına alınmaktadır. Kanserin tedavisi için erken tanının büyük bir önem taşıdığını hatırlatmak istiyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.