Akciğer Ağrısı Neden Olur?

Akciğer Ağrısı Neden Olur?

Aslında akciğer ağrısı demek tam olarak doğru değil, çünkü akciğerlerde acı reseptörleri bulunmaz. Ama akciğerlerinizde veya akciğerlerin yakınlarında, sırtta ve göğüste acı hissetmeniz normal. Bu durumun birçok nedeni olabilir.

Akciğer Ağrısı Neden Olur?

1 Plörezi (Akciğer Zarı İltihabı)

Plörezi, göğüs duvarını ve akciğerleri kaplayan ince zarın iltihaplanması ve şişmesidir. Plörezi virüsler veya bakteriler nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirtisi göğsün bir tarafında ağrıdır. Ama bu ağrı kola ve mideye yayılabilir.

2 Hiperventilasyon (Hızlı ve Derin Solunum)

Hiperventilasyon derin ve hızlı bir şekilde solunumu ifade eder. Bu durum genellikle kaygılı ve panik durumlarında ortaya çıkar. Kalp sorunları, hamilelik, enfeksiyonlar, stres ve fazla kafein de neden olabilir.

3 Pnömatoraks

Akciğerlerdeki bir hasar sonucu havanın göğüs boşluğuna kaçması durumudur. Nefes aldıkça acı daha da artar. Buna ek olarak tansiyon düşüklüğü görülebilir.

4 Astım

Solunum yolunda tahrişe neden olarak, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk ve öksürme ile kendini belli eder.


5 Plevral Efüzyon

Akciğer zarları ve göğüs boşluğu arasında fazla sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkar. Belirtileri öksürdükçe artan göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

6 Akciğer Kanseri

Çoğu durumda, akciğer kanseri hastaları bu durumu çok geç fark ederler. Belirtilerden bazıları göğüste ağrı, sürekli öksürme, iştah ve kilo kaybı, nefes darlığı ve kan öksürmedir.

7 Çok Sigara İçme

Eğer çok sigara içiyorsanız, bu solunum yolunda tahrişe neden olmuş olabilir. Derin nefes aldığınızda acı hissedersiniz.

8 Akciğer Apsesi veya Zatürre

Bu tarz enfeksiyonlar derin göğüs ağrılarında neden olabilir. Zatürre bir anda ateş, üşüme ve öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Akciğer Ağrısı Ne Zaman Acil Durum Teşkil Eder?
Eğer akciğer ağrısı sürekliyse bir an önce doktoru ziyaret etmelisiniz. Eğer baş dönmesi, nefes darlığı, keskin ağrı veya kola, çeneye, sırta yayılan ani ağrı varsa vakit kaybetmeden acil servise gitmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz