Abdominal aort anevrizması taraması

Abdominal aort anevrizması taraması

Abdominal aort anevrizması (AAA) taraması, aortada kalpten aşağı doğru akan ana kan damarının şişlik veya şişlik olup olmadığını kontrol etmenin bir yoludur.

Bu şişlik veya şişlik abdominal aort anevrizması veya AAA olarak adlandırılır . Erken fark edilmemesi ciddi olabilir, çünkü daha büyük olabilir ve sonunda patlayabilir (kopma).

AAA için kim ekrana geliyor?

İngiltere’de, AAA’ya yönelik tarama, yıl boyunca 65 yaşına kadar erkeklere sunulmaktadır.

65 yaş ve üzeri erkekler en fazla AAA riski taşır. Tarama, tedavi edilebileceği zaman erken dönemde aortun şişmesine yardımcı olabilir.

AAA için tarama düzenli olarak sunulmamaktadır:

  • KADIN
  • 65 yaş altı erkekler
  • zaten bir AAA için tedavi gören kişiler

Bunun nedeni, bu gruplarda bir AAA riskinin çok daha küçük olmasıdır.

İhtiyacın olabileceğini düşündüğünüz ancak bir tarama testi yapılmadığını düşünüyorsanız, AAA için bir tarama isteğinde bulunabilirsiniz.

AAA için nasıl görüntülenir?

Bir erkekseniz ve bir GP’ye kayıtlıysanız, 64 yaşında olduğunuzda veya 65 doğum gününüzden kısa bir süre sonra yayında bir davet davetiyesi alırsınız. Daha sonra size uygun bir randevu alabilirsiniz.

65 yaşın üzerindeyseniz ve daha önce tarama yapılmamışsanız , yerel AAA tarama servisinize doğrudan başvurarak bir test isteyebilirsiniz .

65 yaşın altında bir kadın ya da erkekseniz ve daha yüksek bir AAA riskine sahip olabileceğinizi düşünüyorsunuz – örneğin, yakın bir aile üyesine sahip olan bir kişi – GP’nizle bir AAA kontrolü için tarama yapma olasılığı hakkında konuştu .

GP’niz taramanızdan fayda sağlayabileceğinizi düşünüyorsa, bu genellikle akrabanızın AAA’ya sahip olduğu yaştan beş yaş daha küçük olduğunuzda yapılacaktır.

AAA taramasının faydaları

Bir AAA genellikle çok az veya hiç belirgin semptomlara neden olur, ancak daha büyükse, patlayabilir ve karnınızın içinde hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir.

Her 10 kişiden yaklaşık 10’unda, patlayan AAA hastaları hastaneye gitmeden önce ölürler ya da onarıma acil cerrahi müdahalede bulunmazlar.

Tarama, patlamadan önce bir AAA alabilir. Bir AAA bulunursa, izlemek için düzenli taramaları veya patlatmayı durdurmak için ameliyat yapmayı seçebilirsiniz.

Tarama testi çok hızlı, ağrısız ve güvenilirdir. Araştırma, bir AAA’dan ölme riskini yarıya indirebileceğini öne sürüyor.

Taranmaya karar vermek

AAA için taranmak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmıştır. Taramanın açık yararları olsa da, olası riskleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Tarama testinin kendisi için bir risk yoktur, ancak riski vardır:

  • Anksiyete, yaşamı tehdit eden bir durum olduğunu söylemekten
  • Bir AAA tedavisi için gerçekleştirilen ciddi komplikasyonlar

Bir karar vermenize yardımcı olması için tarama davetiyenizle birlikte bir broşür alacaksınız. Ayrıca bir karar yardım broşürünü  çevrimiçi olarak da okuyabilirsiniz  .

Yerel tarama servisinizi arayın ve taranmak istemiyorsanız listeden kaldırılmasını isteyin.

AAA taraması sırasında ne olur?

AAA taraması , karnınızın hızlı ve ağrısız bir ultrason taramasını içerir.

Bu, hamile kadınların bebeklerini kontrol etmek zorunda oldukları taramaya benzer.

Randevunuza geldiğinizde, bir tarama teknisyeni ayrıntılarınızı kontrol edecek, taramayı açıklayacak ve herhangi bir sorunuz olup olmadığını soracaktır.

Tarama için:

  • bir masaya uzanıp yukarı kaldır ya da üstünü aç (soyunmana gerek yok)
  • Teknisyen karnınızın üzerine temiz bir jel sürdürebilir ve küçük bir el tarayıcıyı cildinize taşır – tarayıcıdaki resimler bir monitörde gösterilir ve teknisyen aortun ne kadar geniş olduğunu ölçer
  • Jel temizlenir ve aşağı doğru çekilir veya yukarı
  • Teknisyen size sonucu hemen söyler 

Bütün test genellikle 10-15 dakika sürer.

Bazen teknisyen aortun açık bir şekilde göremeyebilir. Bu endişelenecek bir şey değil. Bu olursa, genellikle farklı bir günde başka bir tarama yapmanız istenir.

AAA taramasının sonuçları

Sonucu testin sonunda size söyleyeceksin. Herhangi bir sorun bulunursa, sonucu onaylayan ve bir sonraki adımı size bildiren bir mektup da olursunuz.

Dört olası tarama sonucu vardır.

Normal

Normal bir sonuç, aortun şişmediği (3 cm’den daha az) ve bir AAA’nızın olmadığı anlamına gelir. Taranan erkeklerin% 98’inden fazlasının normal bir sonucu vardır.

Eğer sonucunuz normal ise, daha fazla tarama ya da tedaviye ihtiyacınız olmaz çünkü bir AAA yavaş büyür ve 65 yaşından sonra bir tane geliştirme şansınız çok küçüktür.

Küçük aaa

Eğer küçük bir AAA’nız varsa, bu aortun 3 cm ila 4,4 cm arasında ölçtüğü anlamına gelir. Taranan erkeklerin sadece% 1’inde küçük bir AAA var.

Bu aşamada, AAA patlaması şansının küçük olması nedeniyle herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayacak. Boyutu kontrol etmek için her yıl bir tarama için tekrar davet edileceksiniz. Tedavi genellikle sadece büyük bir AAA halindeyse gerekli olacaktır.

Ayrıca , sigara içmeyi bırakmak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak gibi bir AAA’nın nasıl daha fazla durmasını sağlayacağınız konusunda da size tavsiyede bulunacaksınız .

Orta aaa

Orta bir AAA’nız varsa, bu aortun sizin için 4.5 cm ila 5.4 cm arasında olduğu anlamına gelir. Taranan erkeklerin yaklaşık% 0,5’inde orta AAA var.

Bu aşamada, AAA patlaması şansının küçük olması nedeniyle herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayacak. Boyutu kontrol etmek için her üç ayda bir tarama için tekrar davet edileceksiniz. Tedavi genellikle sadece büyük bir AAA halindeyse gerekli olacaktır.

Ayrıca , sigara içmeyi bırakmak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak gibi bir AAA’nın nasıl daha fazla durmasını sağlayacağınız konusunda da size tavsiyede bulunacaksınız .

Büyük aaa

Eğer büyük bir AAA’nız varsa, bu sizin aortun 5.5 cm veya daha fazla olduğu anlamına gelir. Taranan erkeklerin yaklaşık% 0,1’inde büyük bir AAA var.

Büyük AAA’lar tedavi edilmediği takdirde en yüksek patlama riski altında olduğundan, tedavi seçenekleriniz hakkında konuşmak için iki hafta içinde bir uzman cerraha yönlendirilirsiniz.

Büyük bir AAA’lı erkeklerin çoğunun, daha büyük ya da patlayıcı hale gelmesini önlemek için ameliyat olması önerilir.

Ameliyat ciddi bir komplikasyon riski taşıyor olsa da, bu genellikle büyük bir AAA’yı tedavi etme riskinden daha küçüktür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz