Yumurtanın Sağlık Açısından Faydaları

  • Genel Sağlık
  • Yumurtanın Sağlık Açısından Faydaları için yorumlar kapalı
  • 609 kez görüntülendi

Yumurtanın Sağlık Açısından Faydaları

Yumurtanın sağlık açısından faydaları, saymakla bitiremeyecek kadar çoktur. Yumurta anne sütünden sonra en zengin besin içeriğine sahip olan bir hayvansal gıdadır. Bir insan vücudu için Grekli olan tüm besin kaynaklarını içerisinde barındırmaktadır. Yumurta bir besinde bulunması gereken tüm proteinleri içerisinde barındırmakta olan bir besindir. Vücudun salgılayamadığı ve dışarıdan alması gereken tüm protein kaynakları yumurtanın içerisinde mevcuttur. Yani protein açısından olabildiğince zengin bir besindir. Vücudun günlük protein ihtiyacının fazlası ile karşılamaya yardımcı olmaktadır.

Yumurtanın Sağlık Açısından Faydaları

Dışarıdan alınması gereken ve vücut için zorunlu olan tüm proteinlere elzem amino asitleri adı da verilmektedir. Özellikle büyüme çağında olan çocuklar için yumurtanın faydaları paha biçilemez ve bir elin parmakları ile sayılacak olandan daha fazladır. Özellikle hayvansal gıdalardan alması gereken proteinin büyük bir bölümünü yumurtadan sağlamakta olan çocuklar günde en az bir adet yumurta tüketmelilerdir. A,B,D ve E vitaminlerini içerisinde barındırmakta olan yumurta, diğer birtakım vitaminleri de içerisinde muhafaza etmektedir. Yumurtanın sarı kısmında bulunan vitamin A vitaminidir. A vitamini özellikle kemik gelişimimiz için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra göz sağlığımız ve diş sağlığımız içinde son derece faydalı ve gerekli olan bir besin kaynağıdır. Solunum ve sindirim sistemini de güçlendirmekte olan yumurta aynı zamanda vücudu enfeksiyona karşıda korumaktadır. D vitamini vücudumuz için yararlı ve alınması gereken vitaminler arasında yer almaktadır. Yumurta da D vitamini bakımından oldukça zengin olan bir gıdadır. D vitamini ise, kemik bozukluğunun engellenmesine yardımcı olur ve yumurtanın sarısında bulunur. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar ve gençler D vitamini gereksinimlerini bu şekilde tamamlamalılar.

Yumurtanın Sağlık Açısından Faydaları

E vitamini ise vücudumuzu dış etkenlerden ve dışarıdan vücudumuza bulaşacak olan zararlı maddelerin önlenmesine neden olmaktadır. Yumurtanın sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yumurtada bulunan besilerin tamamı vücudumuz için yararlı olan besinlerdir. Vücut gelişimini tamamlarken kullanılması gereken tüm proteinlere ve vitaminlere yumurta ile sağlayabilirsiniz. Beyin sağlığın korunmasından, genel vücut sağlığının korunmasına kadar her türlü durumda faydalı olan yumurta, günde en az bir adet tüketilmesi gereken bir olgudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.