A Vitamininin Faydaları ve Bulunduğu Besinler

  • Genel Sağlık
  • A Vitamininin Faydaları ve Bulunduğu Besinler için yorumlar kapalı
  • 656 kez görüntülendi

A Vitamininin Faydaları ve Bulunduğu Besinler

Yağda eriyen bir vitamin olan A vitamini vücutta bir çok bölgenin gelişiminde başrol oynar.Özellikle kemik,diş,göz sağlığı ve gelişiminde etkilidir.

A vitaminin yararlarına gelecek olursak ; sağlıklı kemik ve vücut gelişimi için önemlidir. Güçlü bir antioksidan özelliği olan a vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.Hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için yeterli miktarda kullanılmalıdır.Cilt gelişimine ve yaşlanmayı geciktirmesi özelliğiyle bilinmektedir.Sivilce tedavilerinde de önerilir.

A vitaminini bol olarak hayvansal gıdalarda bulunur.Süt ve süt ürünleri, yumurta, balık yağı ile birlikte buğday,havuç,mantar,domates,ceviz,fıstık,kereviz,ıspanak ve marul gibi besinlerde bulunur.

A vitamini eksikliği günlük kullanılan bir çok besinde bulunduğu için eksikliği fazla görülmez.Dengesiz,kötü ve yetersiz beslenmenin yanı sıra sürekli alkol kullananlarda da a vitamini eksikliği görülür.

A vitaminin faydaları olduğu gibi zararları da vardır.Aşırı tüketiminde yorgunluk,halsizlik,uyku sorunları,baş ağrısı,mide rahatsızlıkları,cilt kuruluğu ve kemik ağrıları görülebilir.

A vitamini günde ne kadar alınmalı:  Erkeklerde 1000, Kadınlarda 800 mg. kadardır.Kadınların gebelikte A Vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 1000 mg., Emziren annelerin ise 1200 mg. kadar A Vitamini alınması önerilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.