Testis Ağrısı: Ciddi Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir

Testis Ağrısı: Ciddi Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir

Testisler ve testis torbası çok hassas bir alan olduğu için ufak darbeler sonucunda bile ağrı çektirebilir. Ancak darbe sonucu olmayan testis ağrısı ciddi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu problemlerin bazıları tedavi edilmediği takdirde kısırlığa varan ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Testis Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Testis ağrısı bir darbe yada küçük bir rahatsızlık sonucu oluşabileceği gibi ciddi bir sebepten kaynaklanıyor da olabilir. Bu yüzden ihmal etmeden doktor yardımı almalısınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Testislerde meydana gelen ezilme burkulma, yırtılma, sıkılma gibi rahatsızlıklar büyük ağrılar yaşamanıza neden olacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı kanama gözlemleniyorsa buda şiddetli ağrıya neden olacaktır. Her iki durumda da acilen doktora gitmelisiniz. Yoksa testis kaybı ile karşılaşabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Testis ağrısı için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Testis Ağrısının Nedenleri

1 Testis İltihabı

Testis iltihabı (orşit) testis ağrısına neden olabilir. Prostat gibi bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkabilse de, genellikle kabakulak hastalığında kabakulak virüslerinin kan yolu ile testise taşınması sonucu oluşur. Sağ veya sol testiste ya da ikisinde birden hissedilebilir.

2 Hidrosel

Hidrosel, testisleri çevreleyen yaprakların arasına sıvı birikmesi sonucu erbezi torbasının şişmesi durumudur. Normal şartlarda ana rahmindeki bebekte testislerin içinde bulunduğu boşlukla karın boşluğu arasındaki bağlantı kapanır. Bu bağlantının devam ettiği çocuklarda hidrosel hastalığı görülür, testis ağrısına neden olur.

3 Testis Toplardamar Ağının Genişlemesi

Daha çok sol testiste görülen toplardamar ağı genişlemesi (varikosel) testis ağrısına neden olur. Gençlerde daha sık görülür. Genişleme yaşlılarda veya sağ testiste görülürse tümör ihtimali üzerinde durulur.

4 Testis Torsiyonu

En sık 12 ile 18 yaş arasında görülen testis torsiyonu rahatsızlığı sağ testisin saat yönünde, sol testisin saatin tersi yönünde dönmesi sonucu oluşur. Nedeni, genetik olarak bazı erkeklerde testisleri çevreleyen dokunun yeterince güçlü ve destekleyici olmamasıdır. Testis torsiyonu olduğunda testisler şişer ve çok ağrılı olurlar. Bu rahatsızlık şu belirtileri de gösterebilir:

 • Baş dönmesi
 • Bulantı, kusma
 • Menide kan

5 Diğer Nedenler

Böbrek taşı testis ağrısı yapar mı? Testis ağrısına neden olan diğer konuları şu şekilde sıralayabiliriz:


 • Cinsel yolla bulaşan Epididimit hastalığı
 • Prostat
 • Böbrek taşı düşürmek
 • Boşalma ile sonuçlanmayan uzun süreli cinsel uyarılmalar

Testis Ağrısı Nasıl Geçer?

Testiste ağrı altta yatan nedeni teşhis etmekle başlar. Bu yüzden mutlaka bir doktora muayenesi gerekir.

1 Testis İltihabı Tedavisi

Testis iltihabı (orşit) hastalarına yatak istirahati verilir. Antibiyotik tedavisi ve gerektiği durumlarda ateş düşürücü kullanılmalıdır. Bazı durumlarda testislerin alttan desteklenmesi gerekebilir.

2 Damar Ağı Genişlemesi Tedavisi

Varikosel tedavisinde cerrahi müdahale ile toplardamarlar bağlanır. Tedavi edilmediği takdirde bu rahatsızlık kısırlığa yol açabilir.

3 Testis Torsiyonu Tedavisi

Bu rahatsızlık acil tıbbi müdahale gerektirmektedir. Tekrarlamaya yatkın bir rahatsızlık olduğu için ağrı yatışsa bile tedavi asla ihmal edilmemelidir.

Tedavi esnasında doktor hastaya anestezi vererek hafif bir cerrahi operasyon yapacaktır. Açılan ufak bir delikle testisleri bir daha dönmeyecek şekilde ufak dikişlerle bağlar.

4 Diğer Yöntemler

Testis ağrısını hafifletmek için ayrıca aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Testisleri destekleyecek esnek iç çamaşırı kullanın
 • Uzanırken erbezi torbasının altına destekleyecek şekilde havlu koyun
 • Sıcak duş alın
 • Erbezi torbasındaki şişliği azaltmak için buz uygulayın
 • Uzun süreli cinsel uyarılma sonucu oluşan testis ağrısı tamamen zararsızdır. Birkaç saat içinde kaybolacaktır. Mastürbasyon ağrıyı dindirmede yardımcı olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz