Tatlıyı Sağlıklı Tutmanın 4 Püf Noktası

Tatlıyı Sağlıklı Tutmanın 4 Püf Noktası

Her zaman ve sonra tatlı isteklerinizi tatmin etmek mükemmel bir şey, ama daha akıllıca, malzemeleriniz konusunda temkinli olmak, kötü yağları yok etmek ve tatlılarınızı sağlıklı tutmaktır. Tek yapmanız gereken, tatlılarınızı daha lezzetli ve çürük kılmak için fındıkların , çıtır çıtır çikolataların ve taze meyvelerin çıtır çıtır tepesi .

Burada, tatlılarınızı daha sağlıklı ve daha lezzetli hale getirmek için delice sağlıklı bazı püf noktalarına bir göz atın:

1. Önce sağlığınızı koyun!

Meyveler, bitter çikolata ve kuruyemişlerin hepsi , tatlılarınızı daha güvenli ve besin açısından zengin kılmak için son derece sağlıklı malzemelerdir , ancak bunları, üst malzemeler olarak kullanmak yerine, tüm tarifinizi bu bileşenlere dayandırın. Örneğin, taze çilek veya ahududu ile tepesinde koyu bir çikolatalı kek yapabilirsiniz.

Kabuğunuzda ceviz ve badem kullanabilirsiniz, şekersiz çilek sosu ile gözleme doldurun veya taze meyvelerle şekersiz dondurma yapabilirsiniz.

Şeker, un ve diğer koruyucular gibi malzemeleri mümkün olduğunca düşük şeker ilave edin.

2. Çatışma Faktörü

Badem ve ceviz gibi fındıklar vücudunuzu temel besinlerle zenginleştirmek ve tatlıyı sağlıklı ve doyurucu kılmak için gerekenler. Dondurmalarınıza veya suflelarınıza biraz fındık serpebilirsiniz veya üstüne keklerinizin kabuğunu ve kabuğunu ekleyebilirsiniz.

Fındık meyvelerle pişirildiğinde çok lezzetli olabilir, ancak lezzetlerini arttırmak için her zaman onları doğrayabilir veya kızartabilirsiniz.

3. Bölümlerine dikkat et!

En sevdiğiniz tatlıları arada bir tadını çıkarırken yanlış bir şey yoktur, ancak porsiyonlarınıza aldırmazsanız, başınız dertte demektir.

Örneğin, bir dilim çikolatalı kek, iki kişiden çok daha iyidir ve benzer şekilde, iki küçük kaşık dondurma günlük günlük süt alımınızı almanın harika bir yoludur.

4. Bitter Çikolata Fetişi

Bitter çikolata, besinler ve flavonoidler gibi antioksidanlarla doludur ve tatlı isteklerinizi gidermek için en sağlıklı seçiminizdir. Söylemeye gerek yok, koyu çikolata çikolataların en çökmekte ve hoşgörülü olanıdır ve meyve ve kuruyemişlerle eşleştirildiğinde daha da lezzetlidir.

Turta, krep, kek, kek ve daha fazlası gibi hemen hemen tüm tatlı tariflerinize eklenebilir. Ancak, güçlü tadıyla ısınamıyorsanız, tatlılarınızı her zaman koyu çikolata talaşı ile tamamlayabilirsiniz.

Artık tüm püf noktalarının farkındasınız, bu sağlıklı ve besin açısından zengin malzemelerle tatlılarınızı pişirmeyi, servis etmeyi ve yenmeyi unutmayın!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz