Tam Buğday Unu Faydaları

  • TANITIM
  • Tam Buğday Unu Faydaları için yorumlar kapalı
  • 230 kez görüntülendi

Tam Buğday Unu Faydaları

Sağlıklı yaşamın giderek daha popüler hale geldiği günlerde sıklıkla ön plana çıkan bir ürün olan tam buğday unu faydaları saymakla bitmiyor!

Tam Buğday Unu Nedir?

tam buğday unu buğdayın tamamen rafine edilmemiş bir halinden üretilen ve öğütülen bir un türüdür. Bu sebep ile de tam buğday unu faydalarıdiğer un çeşitlerine oranla hele ki beyaz una kıyasla daha fazla lif, vitamin ve minerali içerisinde barındırır.

Sadece sağlık açısından değil aynı zamanda da lezzet açısından da diğer unlardan daha fazla ön plana çıkan tam buğday unu yoğun bir lezzete sahip olunması ile sık sık tercihler arasında yer alır. Daha doyurucu olma özelliği sayesinde daha az tüketerek uzun süre tok kalma ihtimalini de artırır.

Tam Buğday Unu Nasıl Kullanılır?

Beyaz un çeşidi ile aynı şekilde kullanılan tam buğday unu ekmek, makarna, kek, kurabiye, poğaça ve pizza gibi daha pek çok yiyeceğin yapılmasında kullanılabilir. Ancak tam buğday ununun lezzeti diğer unlara oranla biraz daha baskın olabileceğinden bazı tariflerde kullanılırken beyaz un ile karıştırılarak kullanıldığı durumlarda olabilir.

Tam Buğday Unundan Yapılan Hamur İşleri

Tam buğday unu ile yapılacak olan hamur işi tarifleri oldukça çeşitlidir. Kalori miktarı diğer un çeşitlerine göre daha oranlı olan tam buğday unu kullanılırken yapılacak olan tarifler genellikle bu açıdan değerlendirilmelidir. Özellikle tam buğday unlu bir ekmek yapımı tercih edilecekse beyaz una kıyasla bir miktar malzeme ölçüleri değişiklik gösterebilir.

Tam Buğday Ununda Glüten Bulunur Mu?

Tam buğday unu içeriğinde glüten içerir. Bu nedenle bu un kesinlikle glüten hassasiyeti bulunan kişilerin tüketebileceği bir un türevi değildir. Tam buğday unu ile yapılan herhangi bir besin maddesinin tüketilmesi glüten hassasiyeti bulunan kişilerde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Ancak çölyak hastaları için glüten içermeyen tam buğday unu çeşitlerinin de bulunduğunun bilinmesinde fayda vardır.

Tam Buğday Unu ve Sağlık

Tam buğday unu hem beslenme hem de sağlık açısından pek çok fayda barındırır. Kanser riski azaltma, sindirim sağlığı, kalp sağlığı, diyabet kontrolü ve kanser riskini azaltmak konusunda yararlı olan tam buğday ununu beslenme düzenine entegre etmek, sağlıklı bir yaşam tarzını oturtmak için önemli adımlardan birisidir.

Tam Buğday Unu Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda lif içermesi sebebi ile sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan tam buğday unu, sindirim sürecini düzenleyerek kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Prebiyotik olarak işlev görebilen tam buğday unu içerisinde içerdiği olisakkaritler ile bağırsaklarda iyi bakterilerin üremesine de yardımcı olur.

Yine kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkin bir rol oynayan tam buğday unu bu açıdan kalp sağlığını destekleyicidir. Kan basıncını dengede tutarak kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Antioksidan ve lifler açısından zengin bir içeriğe sahip olan tam buğday unu kansere karşı da koruyucu bir etki gösterir. Tam buğday unu diğer unlara göre daha yavaş sindirildiğinden kan şekeri seviyesini birden değil de dengeli bir şekilde yükselmesine de imkan sunar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.