Sıvı Tutma Nasıl Tedavi Edilir

Sıvı Tutma Nasıl Tedavi Edilir

Su organizmanın en bol elementidir. Yenidoğanda, vücut ağırlığının% 75’ine kadar ve yetişkinlerde% 50-60 arasındadır, erkeklerde daha yüksektir. Aşağıdaki makalede, belirtileri ve uyarlanmış diyetle sıvı tutulmasını nasıl tedavi edeceğinizi anlatır.

Su, hücreler içinde bulunan hücre içi sıvısı ve diğer hücreler dışında bulunan ve hücrelerin yıkanması olan interstisyel sıvıda ayrılan hücre dışı sıvısı gibi farklı bölmelerde dağıtılır. ve kanın bir parçası olan sıvı olan plazma.

Vücudun, farklı bölmelerdeki su ve çözünme seviyelerini düzenleyen ve dengede tutan sistemler vardır, ancak bu denge bozulduğunda, sıvı tutma dediğimiz şey üretilebilir. Sonuç olarak, interstisyel sıvının hacminde anormal bir artış olan ödem oluşur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık ortaya çıkan bir problemdir.

Semptomlar neler

Ayak bileği ve göz kapakları bu sıvı birikiminin meydana geldiği tipik bölgelerdir. Bu durumda, yerel bir ödemdir. Cilt gerilir veya parlak görünür ve parmağınızla basarsanız, azar azar kaybolacak bir iz kalır. Bu semptomlar yaz mevsiminde çok yüksek sıcaklıklarda çok yaygındır.

Bölgesel bir ödem, örneğin bir ekstremitede veya tüm organizmayı etkileyen bir genel olarak da oluşturulabilir.

Neden olan sebepler nelerdir?

Bu sıvı birikmesine neden olabilecek çeşitli nedenler vardır:

  • Yanlış hidrasyon.
  • Kötü beslenme: Tuz bakımından zengin gıdaların yüksek tüketimi için
  • Hamilelik veya yumurtlama gibi hormonal değişiklikler. Gebelik: Kadınlarda sıvı tutulumuna neden olabilecek birçok hormonal değişimin meydana geldiği bir aşamadır.
  • Estrojenler, kortikosteroidler, non-steroid anti-enflamatuarlar, kan basıncı için ilaçlar gibi bazı ilaçların tüketimi.
  • Ayakta veya oturmak ya da hareketsiz bir yaşam tarzını takip etmek için saatler geçirin
  • Kalpten, karaciğerden veya böbreklerden türetilen hastalıklar ve tiroid değişimleri.

Sıvı tutulması olmaması için ipuçları

Sıvı tutulması sorunlarınız varsa, aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmenizi öneririz:

Çeşitli ve dengeli bir diyet uygulayın.

Bu mineral, vücuttaki su seviyelerini düzenlediği için potasyum açısından zengin gıdaların tüketimini güçlendirir. Bu yiyecekler, diğerlerinin yanı sıra kabak, mantar, patates ve baklagiller veya muz, ananas veya kayısı gibi meyvelerdir.

Tuz tüketimini yönetir

Yemekleri hazırlamak için küçük tuz kullanın ve konserve, dondurulmuş ürünler, önceden pişirilmiş yiyecekler, cips, füme, zeytin, peynir veya sosis gibi tuzlarla zengin olan tüm yiyeceklerden kaçının.

Sağlıklı bir kiloda kalın

Aşırı kilolu veya şişmanlık çekiyorsanız  , diyetisyen-beslenme uzmanının yardımıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi öneririm.

Her gün en az 1.5 litre su içmek

Doğru şekilde nemlendirmeniz önemlidir. Birçok insan, sıvı tutulması olduğunda, su içmemenin daha iyi olduğunu ve tam tersinin olduğunu düşünür. Su, toksinleri yok etmek ve daha önce bahsettiğimiz su dengesini yeniden kurmak için organizmanın saflaştırılmasına yardımcı olur. At kuyruğu, mürver, kara hindiba veya huş ağacı gibi diüretik özellikleri olan bitkilerin infüzyonlarını dahil edebilirsiniz. Ayrıca öğün aralarında soğan, kereviz ve maydanoz suyu da alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz