Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt bölgesinde tam olarak 12 adet omur ve bu omurların arasında yer alan diskler yer alır.  Bunun yanı sıra her bir sırt omuruna iki adet kaburga kemiği eklem yaparak sırtı oluştururlar.

Tüm bu bölgede her hangi bir sebeple meydana gelen ağrılara ise sırt ağrısı denir. Bu yazımızda sırt ağrısının nedenleri ve tedavisi hakkında kısa kısa bilgiler aktaracağız.

Sırt Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?
Sırtta oluşan ağrıların bir çok sebebi vardır. Tam bir tedavi uygulanabilmesi için sırt ağrısının nedeninin net olarak belirlenebilmesi gerekir.

Sırt ağrısı nedenlerini sıralamak gerekirse; stres, duruş bozuklukları ki özellikle bilgisayar başında uzun süre çalışanlarda görülür, kamburluk, omurganın yan tarafa doğru eğrilikleri, iç organlardan yansıyan ağrılar, sırt bölgesinde oluşan fıtık ve kireçlenmeler, kemik erimesi, ankilozan spondilit denilen iltihaplı romatizmalar, kemik tüberkülozu, iyileşmiş omurga kırıkları şeklinde uzun bir liste yapılabilir.

Sırt Ağrıları Hangi Durumlarda Tehlikelidir?
Yaşadığınız sırt ağrıları; şiddetli ağrınız oluyorsa, gece terlemesine neden oluyorsa, zayıflamanıza yol açmışsa,  boy kısalmasını ortaya çıkarmışsa, bacaklarda kuvvet kaybı ve uyuşma hissi yaşatıyorsa, solunum sıkıntısı sorunu ortaya çıkarmışsa mutlaka ama mutlaka doktora muayene olmalısınız.

Sırt Ağrısı Tedavisi
Sırt ağrısı tedavisi için farklı alternatifler mevcuttur; kas gevşeticiler, anti romatizmal ilaçlar, yüzeysel etkili olan pomatlar, ağrı kesiciler ve anti depresan ilaçlar sırt ağrısı için en sık kullanılan ilaçlardır.

Yine ileri seviyede oluşan ağrılar için uygulanabilecek sırt egzersizleri, bel egzersizleri, boyun egzersizleri ve omuz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler en sık yapılan egzersizler olarak göze çarpar.

Fizik tedavi uygulamaları da çok ileri seviyede olan sırt ağrısı durumlarında imdada yetişir.

sirt-agrisinin-nedenleri

Bu yazı sırt ağrısının belirtileri sebepleri nedeni sebebi nedir kola vurması çözümü nasıldır sırt ağrısı nasıl geçer olur tedavi edilir giderilir doğal kesin bitkisel çözümü nedir sırt ağrısına iyi gelen hareketler egzersizler ilaç masaj kaplıcalar şeyler kremler bitkiler ne iyi gelir sıcak su torbası konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sırt ağrısı neden olur, sırt ağrısı nedenleri, sırt ağrısı nasıl geçer, sırt ağrıları neden olur, srt ars nedenleri, mide ağrisinin sirta vurmasi, sırt ağrısının kalbe vurması, sırt agrısının nedenleri, gebelikte sırt ağrısı nasıl geçer, mide ağrısı sırta vurması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz