Neden Sağlıklı Değiliz? Sağlıklı Olmanın Sırları Nelerdir?

  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Neden Sağlıklı Değiliz? Sağlıklı Olmanın Sırları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 642 kez görüntülendi

Neden Sağlıklı Değiliz? Sağlıklı Olmanın Sırları Nelerdir?

Sağlık insanın sahip olduğu en büyük kıymettir. Bizim yapmamız gerekense bu kıymeti özümsemek ve bu kıymete sahip çıkmamızdır fakat yaklaşık olarak tamamımız bunu başaramıyoruz halbuki hayatta bazı şeyleri başardığımız zaman seviniyoruz peki bunlar gerçek başarı ve sevinmeleri. Sağlıklı değilsek yani sağlıklı olmayı bağdaşamadıysak kazandığımız diğer başarıların ne önemi var ki.Ancak sanki gerek çevresel faktörler gerekse bireysel faktörler olsun bizim sağlığımızı korumamıza pek karşı biz elimizden gelenide yapsak ,çokta çabalasak bu böyle oluyor ama bu durumun dini yönü belirtilenlerin dışında tabi.Peki bu çevresel ve bireysel faktörler nelerdir? Ve bu etkenleri nası aşabiliriz ve sağlıklı olmanın yolları nelerdir? İşte detaylar;

Çevresel Faktörler

a) Çevresel faktörlerin en başını tabi kide çevre kirliliği getirmekte. Dünyamızda çokça olan çevre kirliliği her geçen gün artmakta ve bu yüzde dünyada bulunan birçok canlı bu durumdan etkilenmekte bu canlıların başında tabi kide insanlar geliyor . Kişiler bu duruma kedilerini yine kendileri sokmuş olsalar da bu en çok onların sağlığını etkiliyor bu durumun içinde bizde varız tabi. Çevre kirliliği her geçen sürede bizlerin sağlığını birazda kötüye götürmekte.
b) Aile, Akraba Ve Arkadaşlar ise bireyin sağlığında çok etkili unsurlardan biri. Kişinin etrafında ne kadar olumlu, sevecen ve hoşgörülü kimseler varsa o kimsenin sağlığında olumludur. Ancak kişinin ailesindeki,akrabalarındaki ve arkadaşlarındaki kimseler ne kadar somurtkan ve ne kadar olumsuz ise o kişinin sağlığından edişe etmek pek tabidir.

Bireysel Faktörler

Ne yazık ki bireyse faktörler evresel faktörlerden bize daha fazla zara verir. Nede olsa kişi kendisinin doktoru olmalıdır.
a) Üzüntü,Sinir Ve Stres insan sağlığının bir numaralı düşmanıdın malesef neredeyse hiçbirimizin üzüntüsüz , sinirsiz ve stressiz olduğu söylenemez. Bu duygular tıpkı birer virüs gibi vücudumuzun çeşitli yerlerini etkilemekte örneğin sinir bağırsakları feci halde etkilemektedir bu durum kişiyi ölüme bile sürükleye bilir. Peki üzüntü ,sinir ve stresten nasıl uzak durabiliriz? Bu sorunun kısa ve öz cevabı hiçbir şeyi kafamıza takmamalıyız . Ayrıca keşkelerine hayatımızdan çıkarmakta bunlardan bizi uzak tutabilir.
b)Sigara, alkol gibi alışkanlıklar vücudumuza ve dahi sağlığımıza aşırı ölçüde zarar verir bu alışkanlıklardan kurtulmak kişiyi daha fazla sağlıklı ve sosyal kılabilir.

Peki bütün bunlar doğrultusunda sağlıklı olmanın yolları nelerdir?

1)Sinir ve stresten uzak kalmalıyız.
2) Kişisel temizliğimize çok dikkat etmeli gereğince önem vermeliyiz.Örneğin her yemekte sonra ellerimizi yıkamalı, düzenli biçimde banyo yapmalıyız.
3) Dişlerimizi düzenli fırçalamalıyız.
4) Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
5) Doktorlar tarafından herhangi bir ilaç tavsiye edilmedikçe kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.
6) Trafik kurallarına uymalıyız.
7) Düzenli ve dengeli beslenmeli abur cuburdan uzak durmalıyız.
8) Sık sık bir eğitmen kontrolünde spor yapmalı yürüyüşe çıkmalıyız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.