Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • KANSER
  • Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.056 kez görüntülendi

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri, diğer adıyla kolorektal, kalın bağırsakta ya da kolonun bitiş kısmı olan rektumda görülen kanser türüdür. Lenfoma, karsinoid tümörler, melanom ve sarkomlar gibi diğer kanser türleri de kolon bölgesini etkileyebilir, ancak bu durum daha nadir olarak görülmektedir.

Kolon kanseri belirtileri, diğer kanser belirtileri gibi kanserin ilk aşamalarında, kişiye rahatsızlık verecek kadar güçlü olmayabilir. Kanser ilerledikçe mide ağrısı, dışkıda kan, ishal veya kabızlık, ince dışkı ve belirli bir neden olmadan yaşanan kilo kaybı gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Kolon Kanseri

Bağırsakların, ince bağırsaktan rektuma kadar olan bölümüne “kolon” adı verilir. Yaklaşık 2 metre uzunluğundaki bu bölüm kısım “kalın bağırsak” olarak anılır.

Poliplerin belirlenmesi ve kanser riskinin kontrol altına alınabilmesi için kolonun ve tüm bağırsakların düzenli olarak kontrolü kritik önem taşımaktadır. Çünkü daha sonra kolon kanserine dönüşebilen polipler, küçük olabilir ve neden olduğu belirtiler (eğer varsa) fark edilmeyebilir.

Kolon Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Kolon kanseri ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde sık görülen kanser türleri arasındadır. Kolon kanseri genellikle, bağırsak ve rektumun çeperinde bulunan salgı bezlerinde başlar.

Kolon kanserinin tek bir nedeni yoktur ve bağırsaklarda ortaya çıkan iyi huylu tümörler, aşağıdaki durum ve koşullar nedeniyle kanserli tümörlere dönüşebilmektedir.

50 yaşından büyük olmak (yaşlandıkça kolon kanseri riski artar)
Kırmızı ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmek

Kolon ve rektumda oluşan polipler

İltihaplı bağırsak hastalığı

Aile geçmişinde kolon kanseri bulunmak

Aile geçmişinde meme kanseri bulunmak

Sigara kullanmak

Aşırı alkol tüketimi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.