Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur

  • Genel Sağlık
  • Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur için yorumlar kapalı
  • 846 kez görüntülendi

Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur

Vajinal akıntı kadınların en sık karşılaştığı hastalıkların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Vajinal akıntılar fizyolojik sebeplerden kaynaklandığı gibi enfeksiyonlara bağlı nedenlerden dolayı da olabilmektedir. Fizyolojik nedenlere bağlı akıntılar zamanlar geçerken enfeksiyona bağlı akıntılar tedavi edilmediğinde daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bazı kadınlarda bu akıntılar rahatsız edici bir koku yayabilmektedir. Kadınlar kötü kokulu vajinal akıntı nedeniyle sosyal yaşamlarında da ciddi sıkıntılar yaşayabilmekte, kendilerine olan özgüvenlerini kaybetmektedir.

Kokulu Vajinal Akıntının Sebepleri

Vajinal akıntının kötü kokulu olması enfeksiyona bağlı vajinal akıntının belirtilerinden biridir. Kokulu vajinal akıntılar tedavi edilmediği takdirde kişide daha ciddi sıkıntılar oluşturabileceği için üzerinde durulması gereken bir konudur.

Bakteriyel Vaginosis

İstenmeyen kötü kokulu akıntılara sebep olan bir enfeksiyon türüdür. Sarımsı renkte balık kokusuna benzeyen bir koku yayılmasına neden olmaktadır. Adet döneminin ardından ve cinsel ilişki esnasında artmaktadır. Bu da eşlerin cinsel yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen kokulu vajinal akıntının sebepleri arasında görülmektedir.

Trichomonas Vaginalis

Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon türünde vajinadan aşırı derecede kötü kokulu bir akıntı yayılır. Akıntı genellikle sarı ve yeşil karışımı bir renktedir. Bu rahatsızlıkta kadınla beraber erkeğin de tedavi görmesi gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyon büyük olasılıkla yeniden ortaya çıkacaktır.

Kötü Kokulu Akıntı Kanser Belirtisi Olabilir

Kötü kokulu akıntı rahim kanserinin habercisi de olabilmektedir. Bu durumda akıntı bol sümüksü yapıda olmaktadır. Akıntı içerisinde kan parçacıkları ve üzerinde kanla karışık sümüksü bir yapı oluşmaktadır. Bu akıntı türünde yoğun bir kötü koku gelmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurarak tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır. Bu gibi durumlarda kötü kokulu vajinal akıntı oluşumu gözden kaçırılmaması gereken önemli bir belirti olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.