Kimyon, Cumin bitkisinin tohumlarından yapılmış bir baharattır. Birçok yemekte ve özellikle Akdeniz ve Güneybatı Asya’daki doğal bölgelerin yemeklerinde kullanılır. Kimyon, Meksika biberiyle ve çeşitli Hint körileriyle birlikte kullanıldığında yemeklere kendine has bir lezzet katmaktadır. Lezzeti dünyevi, fındığımsı ve sıcak olarak tanımlanmıştır. Dahası, kimyon geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır. Modern araştırmalar kimyonun geleneksel olarak sindirimi teşvik etmeyi ve gıda kaynaklı enfeksiyonları azaltmayı içeren bazı sağlık yararlarını doğrulamıştır. Araştırmalar, kilo vermenin teşvik edilmesi, kan şekeri kontrolünün ve kolesterolün iyileştirilmesi gibi yeni yararlar da ortaya çıkardı. Bu yazıda, kimyonun kanıtlanmış sağlık faydalarını gözden geçireceğiz.

Sindirimi Teşvik Eder

Kimyonun en yaygın kullanılan geleneksel hazımsızlık ilacıdır. Aslında modern araştırmalar, kimyonun normal sindirimi hızlandıracağını doğrulamıştır. Örneğin, sindirim enzimlerinin aktivitesini artırabilir ve böylece potansiyel olarak sindirimi hızlandırabilir. Kimyon ayrıca safranın karaciğerden salınımını artırır. Safra, bağırsağınızdaki yağları ve belirli besinleri sindirmeye yardımcı olur. Bir çalışmada, irritabl bağırsak sendromu olan 57 hasta iki hafta boyunca konsantre kimyon takviyesi aldıktan sonra semptomların düzeldiğini bildirdiler.

 

 

Zengin Bir Demir Kaynağı Olabilir

Kimyon tohumları doğal olarak demir açısından zengindir. Bir çay kaşığı öğütülmüş kimyon, 1.4 mg demir içeriyor veya yetişkinler için günlük demir ihtiyacının % 17.5’ini içeriyor. Demir eksikliği en yaygın besin eksikliklerinden biridir ve dünya nüfusunun % 20’sini, yani en zengin ülkelerdeki 1.000 kişiden 10’unu etkilemektedir. Özellikle, çocukların büyümesini desteklemek için demirlere ihtiyacı vardır ve menstruasyon sırasında kaybedilen kanın yerine konması için genç kadınların demir alması gerekir. Kimyon baharat olarak az miktarda kullanıldığında bile iyi bir demir kaynağı olacaktır.

Faydalı Bitki Bileşikleri İçerir

Kimyon; terpenler, fenoller, flavonoidler ve alkaloidler gibi potansiyel sağlık yararlarıyla bağlantılı birçok bitki bileşiği içerir. Bunların birçoğu, antioksidanlar olarak işlev görür ve vücudunuza serbest radikallerden gelen zararları azaltan kimyasal maddelerdir. Serbest radikaller temelde yalnız elektronlardır. Elektronlar çiftler halinde olmayı sever ve ayrıldıklarında dengesizleşirler. Bu yalnız veya “serbest” elektronlar, diğer elektron partnerlerini vücudunuzdaki diğer kimyasallardan uzak tutarlar. Bu işleme “oksidasyon” denir. Kan arterlerinizdeki yağ asitlerinin oksidasyonu tıkanmış damar ve kalp hastalığına yol açar. Oksidasyon ayrıca diyabette iltihaba yol açar ve DNA’nın oksidasyonu kansere katkıda bulunur. Kimyonda bulunan antioksidanlar, elektronu yalnız bir serbest radikal elektronuna verirler ve daha kararlı hale getirirler. Kimyonun içindeki antioksidanlar muhtemelen bazı sağlık yararlarını açıklar.

 

Diyabette Yardımcı Olabilir

Kimyon’un bileşenlerinin bir kısmı, şeker hastalığını tedavi etmeye yardım edebilir. Bir klinik çalışma, konsantre bir kimyon takviyesinin, aşırı kilolu bireylerde diyabetin erken belirtilerini iyileştirdiğini gösterdi. Kimyon ayrıca şeker hastalığının uzun vadeli etkilerinin bazılarına karşı gelen bileşenleri de içerir. Şeker hastalığının vücuttaki hücrelere zarar verme yollarından birisi, ileri glikasyon ürünleri (AGE’ler) aracılığıyla yapılır. Diyabetlilerde, kan şekeri seviyeleri uzun süre yüksek olduğunda kan akışında kendiliğinden üretilirler. AGE’ler şekerler proteinlere bağlandığında ve normal işlevlerini bozduğu zaman oluşur. AGE’ler muhtemelen diyabetlilerde oluşacak göz hastalıkları, böbrek sorunları, sinir ve küçük damar hasarından sorumludur. Kimyon, en azından test tüpü çalışmalarında AGE’leri azaltan birkaç bileşen içerir. Bu çalışmalar konsantre kimyon takviyelerinin etkilerini test ederken, düzenli olarak kimyonu bir baharat olarak kullanmak; diyabete bağlı kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kolesterolü Düzeltmeye Yardımcı Olur

Kimyonun, klinik araştırmalarda kan kolesterolünü de geliştirdiği bulundu. Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde iki kez alınan 75 mg kimyon sağlıksız kan trigliseritlerini azalttı.

Bir başka çalışmada, oksitlenmiş “kötü” LDL kolesterol düzeyleri, bir buçuk ayda kimyon ekstresi alan hastalarda yaklaşık % 10 oranında azaldı. 88 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kimyonun “iyi” HDL kolesterol düzeylerini etkileyip etkilemediği araştırıldı. Üç ay boyunca günde iki kez yoğurtla 3 gram kimyon alanlar, kimyon olmadan yoğurt yiyenlere göre HDL düzeylerini yükseltti. Baharat olarak kullanılan kimyonun, bu çalışmalarda kullanılan takviyeleri ile aynı kan kolesterolü yararı olup olmadığı bilinmemektedir. Ayrıca, tüm çalışmalar bu etkiyi kabul etmemektedir. Örneğin bir çalışma kimyon takviyesine sahip olan katılımcılarda kan kolestrolünde herhangi bir değişiklik bulmadı.

 

Kilo Kaybını ve Yağ Azaltımını Destekleyebilir

Konsantre edilmiş kimyon takviyeleri, birkaç klinik çalışmada kilo vermeye yardımcı olmuştur. Bir araştırma, her gün 75 mg kimyon takviyesi alan katılımcıların, 3 kilo verdikleri görüldü. Üçüncü bir klinik araştırmada 78 yetişkin erkek ve kadında konsantre bir kimyon takviyesi etkilerine bakıldı. Ek almayı kabul edenler, sekiz haftaya kıyasla, almayanlarınkinden 2 kilo daha fazla kaybetti.

Gıda Kaynaklı Enfeksiyonu Önleyebilir

Kimyon dahil birçok baharat maddesinin, gıda kaynaklı enfeksiyon riskini azaltabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu biliniyor. Kimyonun çeşitli bileşenleri, gıda kaynaklı bakterilerin ve bazı çeşit bulaşıcı mantarların büyümesini azaltmaktadır. Sindirildiğinde kimyon, antibiyotik özelliklerine sahip megalomisin adlı bir bileşen salar. Ek olarak, bir test tüpü çalışması, kimyonun bazı bakterilerin ilaç direncini düşürdüğünü gösterdi.

Uyuşturucu Bağımlılığına Yardımcı Olabilir

Uyuşturucu bağımlılık uluslararası alanda giderek artan bir endişedir. Opioid uyuşturucu, beyindeki normal özlem duygusunu tetikleyerek bağımlılık yaratır. Bu, devam eden veya artan uyuşturucu kullanıma neden olur. Farelerde yapılan araştırmalar, kimyon bileşenlerinin bağımlılık davranışını azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, bu etkinin insanlarda faydalı olup olmayacağını belirlemek için çok daha fazla araştırma gerekmektedir. Sonraki adımlar, bu etkiye neden olan spesifik içeriğin bulunmasını ve insanlarda çalışıp çalışmadığını test etmeyi gerektirir.

İltihap ile Savaşabilir

96

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:Calibri;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Test tüpü çalışmaları, kimyon takviyelerinin veya özütlerinin iltihabı etkisiz hale getirdiğini göstermiştir. Kimyonun antienflamatuvar etkileri olan birkaç bileşeni var, ancak araştırmacılar hangisinin en önemli olduğunu bilmiyorlar. Birkaç baharat içindeki bitki bileşiklerinin, önemli bir iltihap işareti olan NF-kappa düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Kimyon da bu baharatlardan biridir.