Karanfil Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Karanfil Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.185 kez görüntülendi

Karanfil Faydaları Nelerdir?

KARANFİL FAYDALARI NELERDİR?

Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri arasındadır. Baharatlar sayesinde yemekler farklı bir tat ve lezzet kazanır. Kekik, kimyon, karanfil, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatlar sayesinde dolma, köfte gibi yemekler harika tatlar kazanır. Yemekler tat kazanırken diğer taraftan vücudumuz da şifasına kavuşur. Baharatlar sulu yemeklere de lezzet kazandırır. Misafirleriniz geldiği zaman hazırlanan köfte, dolma, çorba ve diğer sulu yemeklerin içine eklenir.

Özellikle yayla çorbası, tavuk çorbası gibi çorbalar baharatlar olmadan hazırlanmaz ve masada yemeden öncede bu leziz çorbalara çeşitli baharatlar eklenir. Karabiber, kırmızıbiber ise özellikle mantar yemeği, köfte, kıyma ile yapılan yemekler gibi yemeklere bolca ilave edilir. Cacık ise nane eklenmeden tüketilmez. Nane cacığa enfes ve ferah bir tat kazandırır. Karanfil de yemeklere tat katan bu baharatlar arasındadır. Aşure yapılırken bile mutlaka ilave edilir.

Ayrıca sarımsak, soğan gibi ağız kokusuna sebep olacak yiyecekler yendikten sonra da ağız kokusunun geçirilmesi için birçok sebep aranır. Bu şifalı bitki ağız kokusu oluşmaması için de tercih edilir. Bu yüzden evlerde mutlaka bulundurulur. Hatta lokantalarda bile et ve soğan salatası yedikten sonra ikram edilir.

Tabii yemeklere eklenen bu şifalı baharatın sağlık için vücut için de birçok faydası vardır. Peki karanfil faydaları nelerdir, nelere iyi gelir ve şifa sağlar?

KARANFİL FAYDALARI İLE ŞİFA BULABİLİRSİNİZ!

Leziz baharatlar vücudumuza da oldukça fazla fayda ve yarar sağlar. Bu baharatlar hastalıkların önlenmesine de yardım eder. Latince adı syzygium aromaticum olan bu şifalı bitki oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede, yani dünya mutfağında çok çeşitli şekillerde kullanılır. Hafif acı, mayhoş bir tadı vardır.

Kış aylarının son günlerindeyiz. Baharın gelmesiyle birlikte havalar bazen güneşli, bazense yağmurludur. Bizse bazen ince kıyafetler, bazense kalın kıyafetler giyeriz. İşte bu yüzden de sık sık soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıklara yakalanırız. Grip, nezle ve balgam gibi rahatsızlıkların şifası yine bu bitkidedir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Bu şifalı bitki sayesinde kışın sık sık yakalandığınız hastalıklara karşı koruma sağlayacaksınız.
Yine özellikle kış aylarında oluşan yüksek ateş şikayetine de iyi gelir.
Mide rahatsızlığınız mı var? Mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi de faydaları arasındadır.
Mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara karşı da bu şifalı bitki kullanılabilir. Bu şekilde mide bulantısı da önlenmiş olur.
İshal tedavisinde de kullanılır. İshale karşı kabızlık yapıcı etkisi vardır.
Zaman zaman ağızda oluşan yaralar herkesin canını sıkar. Ağız yaralarına karşı çok çeşitli yöntemler uygulanır. Bu şifalı bitkiyle ağız yaralarınızın geçmesini de sağlayabilirsiniz.
Kalp dostudur, kalbi güçlendirir.
Yaşlanmaktan mı korkuyorsunuz? Yaşlanmamak, genç kalmak için çok çeşitli kremler, losyonlar mı kullanıyorsunuz? O zaman bu şifalı bitkiyi bolca tüketmelisiniz. Karanfilin faydaları sayesinde daha uzun süre genç kalabilir, daha geç yaşlanabilirsiniz.
Kan dolaşımını arttırmaya yardım eder.
Hafızayı kuvvetlendirir.
Herkes tarafından bilinen başka bir özelliği ise ağız kokularını gidermesidir. Özellikle sarımsak yada soğan gibi keskin kokulu yiyecekler yedikten sonra ağza birkaç diş bu bitkiden atılır ve ağız kokusu önlenmeye çalışılır. Halk arasında da bu özelliği sıkça bilinir.
Ayrıca diş eti kanamalarına da iyi gelir. Diş ağrılarına karşı da fayda sağlar.
Kolesterolü düzenler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yapılan araştırmalara göre bu şifalı bitki aynı zamanda afrodizyak etkisi de gösterir. Yani cinsel isteği arttırıcı etkisi vardır.
Kas ağrıları, eklen ağrıları için de bu şifalı bitkinin yağını kullanabilirsiniz.
Sindirimi düzenleyici etkisi de vardır. Hazımsızlığa karşı da kullanılabilir.
Stresle başa çıkmanıza, stresi yenmenize yardım eder.
Günümüzde en çok yakınılan konulardan bir tanesi de sürekli yorgunluk ve halsizliktir. Bitkinlik, yorgunluk veya gerginlik gibi durumlarda bir fincan kadar su kaynatılır. Kaynayan suyun içine 9-10 tane karanfil atılır. 5-6 dakika kadar beklenir. Karanfil taneleri içinden çıkarılmadan bu su içilir. Bu suyu içtikten sonra kendinizi daha zinde hissedeceksiniz ve üzerinizdeki yorgunluğu atmış olacaksınız. Bu çayı her gün içmeyiniz, haftada 2 kez yapabilirsiniz.

KARANFİLİN ZARARLARI NELERDİR?

Faydaları yanında zararları da olabilir. Özellikle yağı hamile ve emziren bayanlara zarar verebilir.
Tabii ki her zaman bahsettiğimiz gibi herşeyin fazlası zarardır. Hiçbir bitkiden gereğinden fazla tüketilmemelidir. Karanfili gereğinden fazla tüketmemelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.