Kalp Krizine Müdahale İlk Yardım Nasıl Yapılır

  • KARDİYOLOJİ
  • Kalp Krizine Müdahale İlk Yardım Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
  • 1.146 kez görüntülendi

Kalp Krizine Müdahale İlk Yardım Nasıl Yapılır

Ülkemiz kalp krizi vakalarının yaygın olarak görüldüğü bir coğrafyadadır. Genel olarak kalp krizini etkileyen alkol, sigara, beslenme alışkanlıkları ve spor faaliyetleri konusunda ne yazık ki istenilen düzeyde değiliz.

Hal böyle olunca kalp krizi olaylarını her an yaşamamız mümkün. Peki kalp krizi geçirirseniz ya da yanınızda birisi kalp krizi geçirirse ilk yardım olarak nasıl müdahale edeceğinizi hiç düşündün mü?

Çok zor değil sadece birkaç pratik bilgi ile kalp krizi vakalarına erken müdahale edebilir ve hayat kurtarabilirsiniz. Şimdi isterseniz bu kısacık konuyu okuyarak kalp krizi hakkında yeterli donanıma sahip olabilirsiniz.

Kalp krizi sırasında neler yapılmalı? Kriz anında acil müdahale nasıl olmalıdır?
Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır.

Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir.

Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur. Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp Krizi Geçirirseniz Yapabilecekleriniz
– Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.
– Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.
– Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.
– Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.
– Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.
– Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
– Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.
– Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.
– Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikelidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.

Birisi Yanınızda Kalp Krizi Geçirirse Yapmanız Gerekenler
– Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.
– Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.
– Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın.
– Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın.
– Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun.
– Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdır.

Bu yazı kalp krizine müdahale, kalp krizine ilk yardım, kalp krizine karşı aspirin, kalp krizine ne iyi gelir, kalp krizine ilk yardım nasıl yapılır, kalp krizinde yapılması gerekenler, kalp krizinde yapılacaklar ilk yardım müdahale nasıl olmalı, kalp krizi geçirene ne yapılmalı konusunda yazılmıştır.

kalp krizi geçiren hastaya nasıl müdahale edilir, kalp krizinde ilk yardım nasıl yapılır, kalp krizinde ilk yardım, kalp krizinde ilk müdahale, kalp krizine ne iyi gelir, kalp krizine ilk yardım, kalp krizine ilk müdahale nasil yapilir, kalp krizi ilk müdahale nasil yapilir, kalp krizi geçirene ilk müdahale, kalp krizine ilk müdahale

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.