Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Batı ve Güney Hindistan’dan başlayarak tüm dünyaya yayılan ve son yıllarda ülkemizde de değeri anlaşılan kakulenin tohumları, meyvelerin kurutulup ayrıştırılması ile elde edilmektedir. Vücut için birçok faydası olan kakulenin faydaları arasında idrar söktürmesi, ödem atması, bronşite faydalıdır ve akciğerler için antiseptik bir özelliğe sahiptir. Peki, kakule nerede kullanılır?

Vücut için birçok faydası olduğunu söylediğimiz kakule, toz haline getirilerek nefes açıcı olarak kullanılabilir. Bir miktar kakuleyi suyun içine koyup buharını yüzünüze tutabilirsiniz. Kakulenin kullanıldığı bir diğer alan da nefes kokusu içindir. Gün içerisinde sakız gibi çiğneyebileceğiniz kakule, ağız kokusunun oluşmasını önlemektedir. Kakule iştahsızlık problemi yaşayanlar için birebirdir. Yemeklerden önce bir miktar yerseniz, iştahınızın daha çok açıldığını göreceksiniz. Gerçek bir antioksidan olan kakule, vücuttaki toksinlerin daha hızlı ve kolay atılmasını sağlar. Bu sayede idrar, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlıkla kullanılabilir.

Kakule Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Kakule nerede kullanılır

Depresyona iyi gelen bir bitki olan kakule, bilimsel olarak olmasa da antidepresan olarak kullanılmaktadır. Tohumlarından çay elde ederek günde birer fincan bu çayı tüketebilirsiniz. Virüs ve bakterilerin daha kolay atılmasını sağlayan kakule, vücudun direncini arttırır ve grip, nezle gibi hastalıklarla savaşmanızı sağlar. Gaz söktürücü özelliği vardır. Kakulenin bir diğer faydası da mideyi çalıştırmasıdır. Mide gazına bağlı olarak ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarının tedavi edilmesini sağlar. Yine migren tedavisinde de kakule rahatlıkla kullanılabilir.

Kakule bitkisinin faydaları nelerdir  konumuza burada son veriyoruz,aklınıza takılan bir soru olursa yorum gönderebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz