İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir

İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilce rahatsızlığının en kötü şekli iltihaplı sivilce rahatsızlığıdır. Normal sivilceden farklı olarak iltihabın kıl köklerine ulaşması, sivilce görülen yerlerde büyük şişliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır. İltihaplı sivilceler için bu yazımızda bitkisel çözümler ve tedavi yolları hakkında bilgilervereceğiz.  Sivilce tipleri şu şekildedir.

İltihaplı olmayanlar
Açık komedon (siyah noktacık)
Kapalı komedon (beyaz yağ butonları)
İltihapsız kist

İltihaplı olanlar
Papül (kırmızı, kabarık şişlikler)
Püstül (içi cerahatli, kabarık şişlikler)
Nodül (derin, kırmızı, ağrılı şişlikler)

Sivilce sonrası kalan izler
Kabuklanma
Kırmızı lekeler
Kahverengi lekeler
Derin kalıcı izler (skar)

Herkeste sivilce tipleri farklıdır. Bazı kişilerde açık komedon, bazılarında kapalı komedon bazılarında ise iltihaplı sivilceler olabilir. Tek bir sivilce tipi görülebildiği gibi hepsi bir arada ortaya çıkabilir.

Ayrıca sivilcelerin yerleşim yeri farklılıklar gösterebilir. Bazısında alın bir başkasında yanaklarda veya çenede sivilceler olabilir. Tüm yüzde sivilce görülebilir. Bazende yüzde sivilce olmaz.

Sırtta veya omuzlarda olabilir. Herkesin sivilcesinin tipi, yerleşimi, şiddeti farklılıklar gösterir. Aynı kişide zaman içinde sivilcelerin yerleşim yeri, şiddeti ve tipi değişiklik gösterebilir.

İltihaplı Sivilceler için Bitkisel Tedavi

– Bir miktar marul yaprağını iyice yıkayıp mikserde sıkıp özsuyu ile birlikte sabah ve akşam sivilceli bölgeye sürün. Sivilceler geçene kadar işleme devam edilir.
– Bir litre suyun içine bir avuç taze ceviz yaprağı eklenip, kaynatılır. Süzüldükten sonra günde iki kez pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürülür.

– 1 turp kabuklarıyla birlikte rendelenir. Şişeye doluncaya kadar rendelenmiş turp ile doldurulur. Daha sonra içine elma sirkesi ilave edilir. Bir hafta sıcak bir yerde bekletilir. Karışım hazır olunca her defasında çalkanarak sabah akşam sivilceli bölgeye sürülür. Uygulama cilt sivilcelerden temizlenene kadar devam eder.
– Bir miktar taze dokuzdonlu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyu sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.

– Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı ardıç katranı iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
– Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince, doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.

Bu yazı iltihaplı sivilce patlatma, iltihaplı sivilceye ne iyi gelir, iltihaplı sivilce nasıl geçer tedavisi, bitkisel sivilce tedavisi, sivilcelere bitkisel çözüm sivilceler nasıl yok edilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

iltihaplı sivilceye ne iyi gelir, iltihaplı sivilce, sivilce iltihabı nasıl geçer, iltihaplı sivilcelere ne iyi gelir, iltihaplı sivilce nasıl geçer, iltihaplı sivilceler, iltihaplı sivilce nasıl kurutulur, iltihaplı sivilce tedavisi, sivilce iltihabı, iltihap nasıl gecer

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz