Göz Ardı Etmemeniz Gereken 10 Romatoid Artrit Belirtisi

Göz Ardı Etmemeniz Gereken 10 Romatoid Artrit Belirtisi

Romatoid artrit hastaları eklemlerinde meydana gelen korkunç ağrı ve şişliğin iyi farkındadır ve romatoid artritiniz olduğunda gelip gitme eğilimindedir. Bununla birlikte, vücudunuzun işleyişini ve temel vücut organlarınızın yayılmasına, ihmal edilmesine ve tedavi edilmesine izin verildiğinde gerçekten zarar verebilecek birkaç olağandışı ve aniden ortaya çıkan semptomlar vardır.

Bu semptomlar bazı karmaşık semptomlar veya hatta diğer organlarınızı, özellikle sindirim ve bağışıklık sistemlerinizi olumsuz yönde etkileyebilen romatoid artrit tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Burada, tespit ettiğiniz anda doktorunuza bildirmeniz gereken 10 olağandışı romatoid artrit belirtisine bir göz atın:

1. Ateş

Romatoid artriti, özellikle de biyolojikleri tedavi etmek için reçete edilen birkaç ilaç, temel olarak vücudunuzun savunma organı olan toksinleri ve mikropları korumak için bağışıklık sistemi üzerinde ciddi yan etkilere neden olma eğilimindedir. Sonuç olarak, vücudunuzun hastalıkları ve mikropları romatoid artrit teşhisi konmadan önce olduğu kadar etkili ve kolay bir şekilde önleme yeteneğini azaltır.

Tam da bu yüzden tomurcuklanan bir ateşin semptomlarını tespit etmede dikkatli olmalısınız, çünkü ciddi bir enfeksiyonun veya vücudunuza saldırmaya çalışan aktif bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Bağışıklık sisteminizin etkili bir şekilde performans göstermesini engelleyen ilaçlar tüketiyorsanız, enfeksiyonların ve alerjilerin tam gelişmiş hastalıklara yükselmesi muhtemeldir.

Bu nedenle, ateşin tedavisinde gecikme yapmayın ve ateş kötüleşme eğilimi gösterip göstermediğini doktorunuza bildirin.

2. Sindirim Hastalıkları ve Mide Ağrıları

Romatoid artriti olan hastalar kolit, mide kanaması, ülser ve divertikülit gibi rahatsızlıklar geliştirme riski daha yüksektir. Bu öncelikle romatoid artritin neden olduğu iltihaplanma ile birlikte sindirim sistemi üzerinde ciddi yan etkilere neden olan bazı steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve kortikosteroidler nedeniyle oluşur.

Ayrıca, romatoid artrit hastaları da bağırsaklarında bulunan kötü ve iyi bakteri miktarları arasındaki dengesizlikten daha büyük bir risk altındadır ve bu da ishal ve kabızlık geliştirme risklerini artırır.

3. Uyuşma Duyguları

Eklemler şişmeye eğilimliyse, sinirlerimize iten ve vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan karıncalanma hissine neden olan ciddi basınca neden olurlar. Çoğunlukla bileklerde, dirseklerde ve ayak bileklerinde görülür.

Romatoid artrit hastaları da temel olarak kan damarlarında meydana gelen iltihaplanma olan vaskülit nedeniyle uyuşma yaşayabilir.

4. Solunum Sorunları

Romatoid artrit teşhisi konduysa, doğal olarak sizi akciğer dokularınızda ciddi skar oluşumu için daha büyük bir risk altına sokar. Bu nedenle, rutin işlerin ve fiziksel aktivitelerin basitlikleri ile uğraşırken nefes darlığı yaşarsanız veya kötüleşme eğiliminde olan sürekli bir öksürük varsa, bunu derhal doktorunuza bildirin.

5. Kemiklerin Kırılması

Romatoid artriti tedavi etmek için reçete edilen birçok ilaç, kemik kaybına ve aşırı kırılma riskine neden olur, bu da sizi doğal olarak ciddi kırıklara sahip olma riski taşır. Vücudunuzu herhangi bir fiziksel aktivite ve egzersize sokmazsanız kemikler zayıflar ve zayıflarlar.

Bir kemiği kırdıysanız, osteoporoz olarak bilinen ciddi bir kemik inceltme hastalığı geliştirdiğinizin bir işareti olabilir. Teşhis edilmesini ve tedavi edilmesini geciktirmeyin, aksi takdirde kemik yapınıza zarar verebilir.

6. Göz Hastalıkları

Romatoid artrit, sklera adı verilen beyaz kısım ve kornea olarak adlandırılan ince bir koruyucu tabaka da dahil olmak üzere gözlerin birkaç önemli parçasını ciddi şekilde bozabilecek ciddi iltihaplanmaya neden olma eğilimindedir.

Gözlerinizde şiddetli ağrı veya zamanla kötüleşen ani bir kızarıklık yaşarsanız, tıbbi muayenede gecikme yapmayın. Bu semptomları ve meydana gelen diğer görme değişikliklerini derhal doktorunuza bildirin.

7. İşitme Kaybı

Birçok çalışma romatoid artritin veya onu tedavi etmek için uygulanan ilaçların bazı işitme bozukluklarına yol açabileceğini iddia etmektedir. Siz veya aile üyeleriniz işitme yeteneklerinizde ani bir değişiklik tespit ederse, belki de doktorunuz bu semptomu ortadan kaldırmak için ilaçlarınızı değiştirebilir. Ayrıca, kalbinizi geliştirmek için bir işitme cihazı da reçete edebilir.

8. kuru gözler ve ağız

Araştırmalar, romatoid artritli hastaların genellikle ağızda ve gözlerde ciddi kuruluğa neden olan Sjögren sendromu olarak bilinen başka bir enflamatuar hastalık geliştirme eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çiğneme problemleri, yutma problemleri gibi semptomlara neden olur ve kadınlar arasında cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluğa ve ağrıya neden olur.

Ne yazık ki, tıp bilimi Sjögren sendromunu ortadan kaldırmak için uygun bir tedavi bulamamaktadır, ancak bazı ilaçlar ve sağlıklı bir yaşam tarzı bu semptomların rahatsızlığını düzenlemenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir.

9. Ruh Hali Değişiklikleri

Romatoid artrit sıklıkla depresyon ve anksiyete semptomlarını tetikler. Artritli hastaların yaklaşık üçte birinde şiddetli ruh hali değişiklikleri ve anksiyete veya depresyon nöbetleri görülür. Davranışınızda veya ruh halinizde ani değişiklikler tespit ettiyseniz, uygun ilaçlarla veya bir terapi seansı ile tedavi etmenize yardımcı olması için doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

10. Göğüs Ağrıları

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, romatoid artriti olan hastaların, bu hastalığı olmayan hastaların aksine kalp rahatsızlıklarından ölme riski daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Romatoid artritiniz varsa ve özellikle bazı aktivitelere girdikten sonra göğüs ağrıları çekiyorsanız, derhal doktorunuz tarafından muayene edilmelisiniz. Göğüs ağrısı ciddi bir semptomdur ve kontrol edilmezse, hızla kalp ile ilgili ciddi bir hastalığa dönüşebilir.

Daha ileri araştırmalar, romatoid artritli hastaların yaklaşık% 40’ının eklemlerinin yanı sıra diğer vücut bölgelerinde semptomlar yaşama eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, akciğerlerinde, derisinde, kemiklerinde, gözlerinde ve kaslarında rahatsızlıklar yaşarlar. Semptom çok şiddetli olmasa bile, bu semptomların çok yavaş gelişme eğiliminde olup olmadığını hemen kontrol ettirdiğinizden emin olun ve bunları en erken aşamalarında tutmak en iyisidir.

Devam eden tedavinize olumsuz yanıt verdiğinizi düşünüyorsanız veya aniden vücudunuzda meydana gelen ciddi bir değişiklik varsa, bunu hemen romatoloğunuza bildirin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz