Elisa Testi Nedir?

Elisa Testi Nedir?

EIA olarak da adlandırılan ve enzime bağlı bir test olan Elisa testi, kandaki antikorları algılamaya ve ölçmeye yarar. HIV ya da Aids gibi bazı bulaşıcı hastalıklarla ilgili antikorlarınız olup olmadığını belirlemek için yapılan bu test, diğer birçok hastalığın belirlenmesinde de kullanılmaktadır.

Elisa Testi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Lyme hastalığı, pernisiyöz anemi, mavi hastalık, Skuamöz hücreli karsinom, Frengi hastalığı, parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar, su çiçeği ve zona gibi hastalıklardır. Elisa testi, aynı zamanda geçmişteki enfeksiyonları taramak için de kullanılır.

Test Nasıl Yapılır?

Bu testin yapılabilmesi için bir kan örneği gerekmektedir. Kan alma, genellikle dirseğin içinden ya da elin arka tarafında bulunan bir damardan gerçekleştirilir. Kan almak için iğne verildiğinde, bazı insanlarda ufak bir ağrı görülebilir ancak genellikle sadece hafif bir kaşıntı hissedilir.

Risk Var Mı?

Damarlar ve arterler, her insanda değişiklik gösterir. Ayrıca vücudun farklı yerlerindeki damarların boyutları da değişiklik gösterir. Bu nedenle bazı insanlardan kan almak, diğerlerine göre daha zor olabilir. Elisa testi için kan alınması ile birlikte bazen şunlar görülebilir;

  • Aşırı kanama,
  • Bayılma ya da başta yoğun bir ağrı,
  • Deri altında kan birikmesi,
  • Ciltte enfeksiyon oluşumu (ancak bunlar nadir görülen risklerdir)

Bu test, oldukça basit ve kolay bir şekilde yapılır. Genellikle doktorunuza neden Elisa testi yaptırmak istediğinizi açıklarsınız ve bir onay formu doldurduktan sonra testiniz yapılır. Kan örneğinizin alındığı bu test yapılırken; ilk olarak kanınızı alacak olan sağlık uzmanı, kan alınacak bölgeyi antiseptik bir ürün ile temizler. Daha sonra basınç oluşturmak için damarlarınızın kanla şişmesi için kolunuzun etrafına bir bant sarar. Ardından küçük bir kan örneği almak için damarlarınıza bir iğne sokulur. Yeterli kan toplandığında iğne çıkarılır ve iğnenin bulunduğu kolunuza küçük bir bandaj yerleştirilir. Klasik bir kan alma işleminin ardından kan değerlerinize bakılarak yapılan Elisa testi, genel olarak AIDS’e neden olan HIV virüsü için yapılır. Sonuçlar, genellikle 2 ile 4 gün içinde alınır. HIV pozitif sonucu, bu virüsü taşıdığınızı göstermektedir. Sonuçlarla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuz yapacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz