Eğilince Burundan Su Gelmesi Neden Olur? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Eğilince Burundan Su Gelmesi Neden Olur? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Burundan su gelmesi, burundan şeffaf, akışkan bir sıvının gelmesi olarak tanımlanır ve alerj, beyin omurilik sıvısının akması, bahar nezlesi, sinüzit, ısı değişikliği psikolojik, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Sual:

Hocam burnum sürekli su geliyor, ve ara ara baş ağrısıda mevcut bu durumun nedeni ne olabilir?

Cevap

Kulak Burun Boğaz Prof.Dr. Murat Sarı’nın cevabı; burundan su veya sıvı gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri alerjik rinit, vazomotor rinit, sinüzit, beyin omurilik sıvısının bir hasar nedeniyle burundan akışıdır.

Sual:

32 yaşındayım 2 haftadır burnumdan damla damla su geliyor, başımda ağrı yok, internette araştırdığımda beyin omurilik sıvısı nedeniyle meydana geldiği yazıyor.

Sizce bu durum neden?

Cevap

KBB Profesörü Prof. Dr. Fatih Bora’nın cevabı eğilince burundan su gelmesi ile sık karşılaşıyorsanız, beyin omurilik sıvısı olup olmadığına karar verebilmek için Kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Sual

Annem eğildiğinde burnundan su geliyor. Sinüzitten midir, yoksa beyin omirilik sıvısından mıdır?

Cevap

 Beyin ve Sinir Cerrahisi olan Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu’nun cevabı evet, burundan gelen beyaz su aksi ispatlanana kadar bus beyin sıvısının burundan akması olarak kabul ediilir. Beyin ve sinir cerrahisi doktoruna başvurup, bu suyun labaratuarda (düzen, biruni gibi) beta2-transferrine baktırın. Bu madde yalnız beyin suyunda mevcuttur.

Sual

32 yaşındayım, eğilince veya namaz kılınca burnumun sol tarafından 7-8 damla su geliyor, hangi doktora gitmeliyim?

Cevap

Beyin,Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu’nun cevabı; Mutlaka beyin sinir uzmanına başvurun. Sudan örnek alıp incelenmeli, beyin tomografisi ve MR filmi çektirin. Sıvının beyinden gelip gelmediği araştırılmalı. 

Not: Bu cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasırdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutalak Beyin ve sinir cerrahisi doktoruna başvurun.

Burundan Sarı Su Gelmesi – Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz