Cosopt Göz Damlası Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

  • Genel Sağlık
  • Cosopt Göz Damlası Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.026 kez görüntülendi

Cosopt Göz Damlası Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Cosopt göz damlası içeriğindeki etken maddeler dolayısıyla iki farklı ilaç grubuna üye dorzolamid hidroklorür ve timolol maleat içeren ilaçtır. Damlanın üyesi olduğu iki gruptan ilki dorzolamid karbonik anhidraz inhibitörleri olup ikincisi timolol beta-blokör grubudur. Glokom tedavisinde kullanılan damla tek başına etken madde olarak beta-blokör etken maddeli damlaların yeterli olmadığı durumlarda devreye sokularak göz tansiyonunun hızlı bir şekilde düşürülmesine kullanılmaktadır. Sıvı formülasyonda olan ve göze damlatılmak suretiyle kullanılan ilaç berrak şeffaf bir görüntüde ve şişesinde 5 ml olacak şekilde piyasada bulunmaktadır.

Cosopt Nasıl Kullanılır?

Prospektüste ve dolayısıyla bu yazıda yapılan öneriler kişiden kişiye değişken olup doktorun tavsiye edildiği şekilde ve dozda uygulanmalıdır. Bazı araştırmaların sonucunda en uygun doz ve uygulamanın belirlenmesi teorik olup kişiden kişiye değişen koşullar nedeniyle uygulamalar kesinlikle doktor tavsiyesine göre yapılmalıdır.

Uygulama Şekli: Öncelikle yeni alınmış bir Cosopt göz damlası güvenlik ve kullanım talimatlarına dikkat edilerek açılmalıdır. Açıldıktan sonra hasta dikkatli şekilde başını arkaya eğerek göz ile göz kapağı arasında boşluk olacak şekilde gözünü parmağıyla açmalıdır. İlaç şişesine parmakla baskı yapılarak bir damla düşürülmeli ve ilacın göze yayılması sağlanmalıdır. Bu şekilde doktor tavsiyesini uygun sayıdaki damla göze damlatıldıktan sonra göz hafifçe kapatılmalı, göz pınarına kapağın üzerinden hafifçe bası yapılarak içerdeki damlanın akması engellemelidir. Aynı işlemler diğer göze de uygulandıktan sonra damlanın ağzı sıkıca kapatılıp serin yerde bir sonraki uygulamaya kadar saklanmalıdır. Cosopt kullanımı ne kadar sürecek bilgisinin doktordan alınması şarttır.

Cosopt’un Yan Etkileri Nelerdir?

Cosopt göz damlası diğer pek çok ilaçta olduğu gibi hassas bünyelerde yan etkilere neden olabilmektedir. Olası bir yan etki durumunda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir. İlacın çok yaygın yan etkileri arasında tat alma duyusunda bozukluk, gözlerde batma ve yanma hissi bulunmaktadır. Diğer yandan gözlerde yaşarma, kızarıklık, göz çevresinde şişkinlikler ve kaşıntılar, bazı durumlarda gözde iltihap ve şişmeler, sinuzit, gözde ağrı, bulanık görme, baş ağrısı ve göz kuruluğu gibi yan etkileri de yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Son olarak vücutta saptandığında hemen doktora başvurulmasını gerektirecek diğer yan etkiler deri altında meydana gelen şişliklerdir. Sözü edilen şişlikler alerjik reaksiyon sonucu solunum yollarında meydana gelip solunum ve yutma güçlüğü meydana getirebileceği gibi kol ve bacaklarda bulunan derinin şişmesi şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Yine alerjik reaksiyon sonucu oluşan deri döküntüleri, kaşıntı ve deride yangı benzeri durumlar ilacın yan etkileri arasına girebilmektedir.

Cosopt İlaç Fiyatı

2018 Ocak ayında eczanelerde 14.65 TL’den satışa sunulan Cosopt göz damlası Şubat ayında yaşanan zamlanma sonucunda şu an 16.82 TL’ye satılmaktadır. İlacın zamlanabileceği dikkate alınarak bu fiyatların değişebileceği unutulmamalıdır. Ancak genel anlamda düşünüldüğünde Cosopt göz damlası fiyatları oldukça uygundur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.