Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır

Kaç yaşında olursa olsun insan eğitmek, pek çok işten zor ve sabır gerektiren bir iştir. Özellikle çocuklar bu konuda biraz daha yaramaz ve zorlu öğrenciler olabilirler. Elbette öncelikli eğitim kıstasımızın hoşgörü olması gerekmektedir.

  Eğitim ile ilgili her şeyin temelinde görsellik yatmaktadır. Yine kaç yaşında olursa olsun, bir insana öğretmenin en etkili yolu görsel eğitimdir. Daha da etkilisi uygulamalı olarak yapmasını sağlamaktır. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi aşamasına gelmek ve bu aşamanın tamamlanması, çocuğun bakımına dair bir yükten daha kurtulmak anlamına gelmektedir. Bu da çocuklarınız ile daha kaliteli zaman geçirmek anlamına gelmektedir. Ancak bu eğitim için çocuğunuzun fiziki ve ruhsal olarak hazır olması gerekmektedir. Aksi halde başarısızlığın ve sizin sabrınızdaki bir tahammülsüzlük, çocuğunuzun tuvalet eğitiminin başarısızlıkla sonuçlanmasına ve gecikmesine neden olacaktır. Elbette sizlerde bunu istemezsiniz…

Bu yüzden öncelikle çocuğunuzun basit olarak verdiğiniz komutları algılama çağında olması ve tuvalet pozisyonlarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor olması gerekmektedir. Örneğin deve – cüce oyunu ile bu kas gelişiminin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunu gördüğünüz ve komutlarınızı algıladığı anda eğitime başlayabilirsiniz. Daha sonrasında onu tuvaleti geldiğinde sizi uyarmasını ya da tuvaletinin geldiği anları takip ederek uygulamalı olarak eğitimini vermelisiniz. Bu şekilde tamamlanacak olan eğitimin kusursuz sonuçları olacaktır ve çocuğunuzun tuvalet eğitimini en mükemmel şekilde tamamlamış olacaksınız.

Tüm bu detayların yanı sıra çocuğunuzun, giysilerini kendi başına çıkarabildiğinden emin olmalısınız. Bunu da uykuya hazırlık ya da günlük giysileri giyme eğitim oyunları ile sağlayabilirsiniz. Son olarak her şeyden önemlisi; Hoşgörülü ve Sabırlı olmanızdır. O bir çocuk ve sizden öğreneceği daha çok şey var.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz