Burun Yarası İbrahim Saraçoğlu Burun İçi Yaraları Bitkisel Çözüm

 • Genel Sağlık
 • Burun Yarası İbrahim Saraçoğlu Burun İçi Yaraları Bitkisel Çözüm için yorumlar kapalı
 • 1.439 kez görüntülendi

Burun Yarası İbrahim Saraçoğlu Burun İçi Yaraları Bitkisel Çözüm

Burun içerisinde yara ve burunda yara oluşması, birçok insanda görülebilen bir sorundur. Burun içerisindeki yaralar, oluşturdukları acı ve rahatsızlık hissiyle hayatınızı kötü yönde etkiler. Bu yazımızda, burun içerisinde ve burunda yara oluşum nedenlerinden bahsedeceğiz.

Alerji

Alerjiler, bütün insanlarda görülebilen çok yaygın bir problemdir. Bir çoğumuz yiyeceklere ve diğer ürünlere alerjik olabiliriz. Hayvanlara, hayvan kürklerine, polene, toza alerjik olabilirsiniz. Bir insan, birşeye alerjik reaksiyon gösterdiğinde, burunlarındaki mukoz bezleri iltihaplanabilir. Bu iltiap ise, burunda yaralara neden olabilir.

Temizliğe Dikkat Etmemek

Burnun içini saran ve burnu nemli tutan tabakaya mukoza zarı denir. Bakteriler nemli ortamlarda daha çabuk büyüyüp, yayılabildiklerinden dolayı, burun içerisinde de yayılabilirler. Bakteri ve virüs gibi patojenlerin bulunması, enfeksiyonlara ve bunlar sonucunda da burunda yaralar oluşmasına neden olabilir. Bir insan ellerindeki mikrop ve bakterileri temizlemeden, parmaklarıyla burnunun içerisine dokunursa, buruna bakteri ve virüs gibi zararlı patojenleri bulaştırabilir ve bunlar da yaralara neden olabilir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi Olarak

İlaçlar, hap formunda ya da solunabilir formda olmak üzere birçok şekilde bulunabilir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına sahip iseniz, solunabilir ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz. Ayrıca alerjik rinit gibi burun spreyleri de kullanıyor olabilirsiniz. Bu solunum yoluyla kullanılan ilaçlar ve burun spreyleri, uzun süre boyunca kullanıldıklarında, burun içerisidneki mukoza zarı çok hassas olduğundan dolayı, bu zarı tahriş edebilir. Bu tahriş de burnun iç tabakasında zarara neden olabilir ve burunda yaralar oluşturabilir.

Burun Kanseri

Burun kanseri de, burunda yara oluşmasına neden olan bir sorundur. Fakat bu oldukça nadir görülür. Eğer burnunuz içindeki yara hiçbir şekilde tedavi edilemiyor ise burun kanseri olasılığı düşünülebilir. Burun içerisindeki yaralara ek olarak, burun kanaması, uyuşukluğu, kaşıntı ve yüzün diğer bölgelerinde seyirme, sürekli burun akması gibi belirtiler de görülebilir.

Çevresel Faktörler

Burun yaralarını önlemek için, burundaki mukoza zarı, burunu sürekli nemli tutar. Fakat eğer bulunduğunuz çevre çok kuru ise, burnunuz da kuruyabilir. Bu da burun mukozasına zarar vererek, burun içi yaralarına neden olabilir. Hatta, ev içerisindeki klima gibi araçlar da burnun kurumasına neden olabilir. Kuru cilt, çatlar ve bu olduğunda burunda yaralar oluşup, kanamalar olabilir.

Kıl Kökü İltihabı

Kıl kökü iltihabı, isminden de anlaşılabileceği üzere, kıl foliküllerinde meydana gelen iltihaptır. Eğer, burundaki kıllarda iltihaplanma gerçekleşirse, bazı lezyonlar oluşabilir. Bu travma veya enfeksiyonlar sonucunda oluşabilir. Burun kıllarını keserken bu lezyonlarda kesik meydana gelebilir ve bu da burunda yaralara yol açabilir.

Burun İçi Yara İçin Hangi Doktora Gitmeli, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Burun Boğaz doktoruna gidebilirsiniz. Burun yaralarının tedavisine, bu soruna neyin yol açtığına bakılarak karar verilir. Doktorunuz, burnunuzdaki yaralar için topikal antibiyotik kremler ve oluşma sebebine bağlı olarak başka ilaçlar verebilir. Eğer belirtilen talimatlara uyarsanız, burun yaranız kısa bir süre içerisinde iyileşecektir.

Burundaki Yaraları Tedavi Etmek İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, burun içerisinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda oluşan yaraları tedavi etmede, mikrop ve bakteri önleyici özellikleri sayesinde çok başarılıdır. Hindistan cevizi yağı, yalnız olarak kullanılabilir ya da çay çiçeği, sandal ağacı veya nane yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

 1. 2 damla çay ağacı yağını, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağına ekleyin.
 2. Bu yağ karışımını, burnunuz içerisindeki yaralara, bir pamuk çubuk kullanarak sürün.
 3. Kurumaya bırakın.

Vazelin

Vazelin, burun içerisindeki kuruluğu gidererek, burun geçidinde oluşan yaraları ve tahrişi önler ve yok eder.

 1. Ellerinizi iyice temizleyin.
 2. Az bir miktar vazelini, parmağınızın ucu ile alın.
 3. Bu parmağınız ile vazelini, burun içerisindeki yaralara sürün.
 4. 1 saat boyunca bekletin.
 5. Daha sonra bir pamuk çubuk yardımıyla, burnunuzun içini nazikçe temizleyin.

Tuzlu Burun Spreyi

Su ve tuz karışımı, burunda ve burun çevresindeki bakteri ve mikropları öldürerek, iltihabı yok eder.

 1. 1 yemek kaşığı tuzu, bir bardak suya ekleyerek, bir tuzlu su karışımı oluşturun.
 2. Bu karışımı bir sprey şişesine koyun ve burnunuzun içerisine sıkın.

Zencefil

İltihap önleyici özellikleri sayesinde zencefil, burun içerisindeki enfeksiyonları önler ve yok eder.

 1. Bir parça taze zencefil alın, soyun ve iyice yıkayın.
 2. Bu zencefili, dilimleyip blenderdan geçirip ezip bir macun haline getirin. İsterseniz içerisine birkaç damla ılık su damlatabilirsiniz.
 3. Bir kulak temizleme çubuğu yardımıyla bu macunu, burnunuz içerisine sürün.
 4. 20 dakika boyunca bekletin ve sonrasında, burnunuzu ılık su ile yıkayın.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Geçmeyen Yaralar İçin Kür Tarifi

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu (5-6 yemek kaşığı) beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için. Haşlanmış dutların tüketilmesi şart değildir. Toplam 25 gün uygulanır ve her defasında taze hazırlanması gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.