BEL AĞRILARI

BEL AĞRILARI

Bel Ağrısı

Hangi sorunlar bel ağrısına sebep olabilir? Sorunun ilerlemesini engellemek amacıyla, bel ağrılarının tanısı en kısa sürede konmalı ve tedavisine hemen başlanmalıdır.

Omurga ve İlişkili Yapılardan Kaynaklanan Bel Ağrısı


Kök Basısı:

Genellikle fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanan ve sıkışmış bir sinirin bacak ağrısına yol açması durumudur. Siyatik ağrısı diğer adıdır. Ayrıca bacakta uyuşma ve hareket bozukluğu görülebilir. 
Miyofasyal Ağrı: Genellikle uygun olmayan duruş(postür), oturma, ve çalışma biçimlerinden kaynaklanan kas ağrılarıdır. Bel ve bacağın değişik bölgelerinde ağrı hissedilebilir. Hastalar bazen uykusuzluktan ve sabahları dinlenmemiş kalkmaktan şikayet ederler.


Kanal Darlığı:

Bacağa giden sinir köklerinin ya da omuriliğin, bulundukları kemik boşluklarda sıkışmalarından ve genellikle kök sıkışmasına benzer şikayetlere sebep olma durumudur. Orta yaşın üstündeki hastalarda daha sıktır ve yürüme mesafesinin kısıtlanması ağrıya ek olarak hastayı rahatsız eden durumdur. Bel ve bacakta ağrı, uyuşma, ve ağırlık hissine sebep olabilir.


Tendon, Ligaman(Bağ) ve Yumuşak Doku Ağrısı:

Ağrı hasara uğramış dokuyla sınırlıdır ve yayılmaz. Ağrı dokuların aşırı gerilmesinden ya da aşırı kullanımından kaynaklanır. 
Omurga Dışından Kaynaklanan Bel Ağrısı
Apandisit, böbrek hastalığı, rahim sorunları, ve idrar yolu enfeksiyonu bele yansıyan ağrı durumları için bazı örneklerdir.

Tedavi Seçenekleri


Bel sorunlarının tedavi ve rehabilitasyonu üç aşmada gerçekleşir.

İlk aşamada, yani akut fazda, FTR uzmanları ağrı ve enflamasyon sonucu oluşmuş ödemi tedavi ederler. Ağrının hangi dokudan kaynaklandığını tespit ettikten sonra, yani spesifik bir tanı koyduktan sonra, tedavi planı içinde istirahat, ilaçlar, buz, özel enjeksyonlar, mobilizasyon ve fizik tedavi uygulamaları yer alabilir. Özellikle bel fıtığında, ama genel olarak tüm akut ağrılarda, ağrının büyük bir kısmı hasara uğramış bölgede gelişen ödem ve enflamasyondan kaynaklanmaktadır. Birinci aşamada uygulanacak tedavilerin amacı bu süreci en kısa zamanda sonlandırmaktır.

İkinci aşamada, ya da iyileşme aşamasında, vücut bölgelerini uygun pozisyonlarına geri döndürecek esneklik ve kuvvetlendirme programlarına ve uygulamalarına başlanır. Bunun amacı hastayı işine, hobilerine, ve spor yaşamına geri kazandırmaktır.

Üçüncü aşamanın amacı, iyilik halini korumak ve tekrarlamaları engellemektir. Önceki egzersizlere ek olarak, tüm vücut fitness programı kullanılarak, vücut genel biyomekaniği ve birinci aşamada biraz azalmış olan dayanıklılık en iyi düzeye geri getirilmeye çalışılır.


Bel ağrısının önlenmesindeki en önemli faktör erken tanı ve tedavidir. Tüm bireylerin %80'inin yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez bel ağrısı tecrübesi olacağı tahmin edilmektedir. ABD'de aile hekimine başvuru sebepleri içinde ikinci sırayı oluşturur. Bel ağrısı en sık görülen fiziksel özürlülük şeklidir. Kanser ağrısından sonra, en fazla iş gücü kaybı ve sağlık giderlerine sebep olan kronik ağrı durumudur. İşi bırakma sebepleri içinde ikinci sırada gelmektedir. Bu kişilerin çoğu tedaviyi ağrının kendiliğinden geçeceği umuduyla ertelemeyi seçmiştir.

Yayımlanmış bir ankete göre;

FTR uzmanı tarafından tedavi edilmiş hastalar, diğer branş uzmanlarınca tedavi edilenlere göre daha uzun süreli ve kalıcı iyilik hali bildirmişlerdir. Bu FTR uzmanlarının hastayı sadece şikayeti olan birey olarak değil, kişiyi bir bütün olarak ele almak için eğitim görmüş olmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, omurga sorunlarının FTR uzmanı tarafından değerlendirilmesi demek tüm eklemlerin ve yumuşak dokuların birbirileriyle olan fonksiyonel ilişkileri bağlamında ve bunların kişinin yaşam tarzı zemininde yorumlanması demektir.

Tedavi edilmemiş ya da kaynağı tespit edilmemiş bel ağrısı, duruş(postür) ve yürüme değişikliklerine sebep olabilir, sorunu derinleştirip ya da yenilerinin eklenmesine yol açabilir. Her bel ağrısı vakası özel olmasına rağmen, spesifik tanı sayesinde bel ağrılarının %90'ndan fazlası ameliyatsız yöntemlerle ve omurga biyomekaniğini kuvvetlendirme programları ile iyileştirilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz