Avrupa’da kuş gribi salgınlarında artış

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Avrupa’da kuş gribi salgınlarında artış için yorumlar kapalı
  • 4.082 kez görüntülendi

Avrupa’da kuş gribi salgınlarında artış

A (H5N8) A (H5N1) kuş gribi virüslerinin salgınları Avrupa’nın orta doğu kesiminde Ocak ayının başından beri rapor edilmiştir. Riski en aza indirmek için, potansiyel olarak enfekte olmuş kuşlara maruz kalan insanlar, kuşlara veya dışkılarına doğrudan korumasız temastan kaçınmalı ve uygun kişisel koruma önlemlerini almalıdır.

Ocak ayının başından bu yana, Avrupa’nın orta doğu kesiminde yüksek patojenik A (H5N8) ve düşük patojenik A (H5N1) kuş gribi virüslerinin salgınları bildirilmiştir. Kanatlı hayvan işletmelerinde ve yabani kuşlarda görülen bu salgınlar, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne bildirildive Global Hayvan Hastalığı Bilgi Sisteminde (EMPRES-i) listelenmiştir.Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Ukrayna gibi ülkelerde tespit edilmiştir..

Büyük ve küçük kümes hayvancılığı işletmeleri ile hindi, tavuk, ördek ve kaz gibi farklı kuş türlerini yetiştiren arka bahçeler etkilenmiştir. Pozitif bulunan yabani kuşlar vahşi su kuşları değil, aynı zamanda bir şahinti.

2005/94 / EC Konsey Direktifi’ne göre kontrol önlemleri, kümes hayvanlarının etkilenen tüm tesislerde kaldırma işlemleriyle uygulanmıştır.

Birleşmiş Milletler Avrupa Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, daha düşük enlemlerde ve mevcut salgınlara daha yakın olan önemli kümes hayvanı üretimi olan ülkeler, yabani kuş hareketlerine bağlı olarak önümüzdeki aylarda daha yüksek risk altında olabilir.

Kuş gribi hakkındaki en son ECDC / EFSA / EURL durum raporu, Ağustos ve Kasım 2019 arasında sadece bir düşük patojenik kuş gribi salgını olduğunu gösterdi;

Avrupa Komisyonu’na göreve Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı Hayvan ve Bitki Ajansı Durum Değerlendirmesiyüksek oranda patojenik kuş gribi A (H5N8) izolatlarının dizi analizi, 2020’de tanımlanan suşların Avrupa’da daha önce dolaşan gözlenen suşlardan farklı olduğunu göstermiştir. HA gen segmentinde Afrika’da 2019’da toplanan virüslere biraz benzerlik gözlenmiştir. Bununla birlikte, diğer genler (NP ve PB1) Afrika izolatlarından farklıydı, ancak 2018’de Rusya’daki yabani kuşlarda tespit edilen virüslerle yakın ilişki gösterdi.

Dikkatli kullanın ve doğrudan korumasız temastan kaçının

Kuş gribi virüsünün insanlara bulaşması nadir görülen bir olaydır ve kuş türüne uyarlanmış virüsler için risk çok düşük olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, yüksek derecede patojenik A (H5N8) virüslerinin insanlara bulaşma gözlenmese de, farklı A (H5N8) ve diğer virüsler arasında devam eden yeniden sıralama zoonotik bulaşmayı etkileyebilir. EURL’ye göre, gelişmiş bulaşma veya patojenite için hiçbir belirteç gözlenmemiştir.

Herhangi bir kalıntı riski en aza indirmek için, potansiyel olarak enfekte olmuş kuşlara maruz kalan insanlar, kuşlara veya dışkılarına doğrudan korumasız temastan kaçınmalı ve ulusal yönergeleri izleyerek uygun kişisel koruma önlemlerini almalıdır.

Hasta veya ölü kuşlarla veya dışkılarıyla temas ettikten sonra veya doğrulanmış salgınlarda operasyonlarda yer alan solunum yolu hastalığı veya konjonktiviti olan kişiler, kuş gribi virüsü enfeksiyonu testi başlatmak için kuşlara doktorlarına maruz kaldıklarından bahsetmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.