Akne ve Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Akne ve Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Herkes hormonal değişimler ile görüntümüzü etkileyen ve gençlik yıllarında oluşan aknelerin görüntüsünden rahatsızlık duyar. Gelişim çağında cildimize kalıcı bir şekilde zarar veren kötü görünümlü yaralar kadar can sıkıcı olan şey, tedavi edilmemiş iltihaplı aknelerin cildimizde bıraktığı izlerdir.

Akne yaralarını ve buna sebep olan şeyleri anlamak için öncelikli olarak bilmemiz gereken şey; sivilcelerin, içinde zamanla daha fazla yağ ve kir biriktiren cilt bezelerinin genişlemesiyle oluştuğudur. Akneler az ya da aşırı bir şekilde oluşabilir. Basit beyaz sivilce veya siyah noktalardan tutun da cilt altında ağrılı bir doku oluşturacak şekilde bile ortaya çıkabilir.

Cildinizde kalıcı izler bırakan da işte bu söz konusu nodüllerdir. Bu nodüller ile oynamak, bunlara müdahale etmek ciltte rahatsızlık veren izlerin kalmasına sebep olur. 

Akne İzi Çeşitleri

  • Soluk Renkli İzler: Bu izler, sivilce ya da siyah nokta yok olsa bile varlığını sürdürür. Bu izler pembe, bazı durumlar da kahverengi dahi olabilir, cilt görünümünü olumsuz etkiler ve iyileşmesi uzun zaman alır.
Cilk Lekeleri

  • Çukur ya da Ufak Delikler: Oluşmuş bir akne sebebiyle ciltte görülen oyuk şeklindeki yaralardır. Bunların ana sebebi sivilceyi sıkmaya çalışan kişilerdir.

Akne İzleri İçin Doğal Çözümler

Bu yazıda önerilen çözümler, bu tip yara izlerini gidermek için oldukça pahalı kremlerde kullanılan doğal çözümlerdir. Unutmamanız gereken şey; tedavi sürecinin zaman aldığıdır. Uygulamanın etkisini göstermesi için sabırlı olmanız ve her gün size en uygun tedaviyi uygulamanız gerekmektedir. Seçeceğiniz uygulamayı özellikle gece yatarken uygulamaya özen gösterin. Zaman içerisinde sizi rahatsız eden bu yara izlerinin yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.

  • Aloe Vera: Bitki özlerinden elde edilen posanın yenileyici bir etkisi vardır. Aloe vera özellikle yenileyici yapısı ve çatlak izleri, yanıklar ve akne izlerinin tedavisinde etkili olmasıyla bilinmektedir. En az bir çay kaşığı aloe vera özünü yaralarınıza uygulamanız yeterlidir. Bu şekilde 30 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

.Aloe Vera

  • Karbonat: Karbonat, ciltte pullanmayı önleyen, özellikle orta şiddetli akne lekelerinde etkili bir maddedir. Yüzünüzü ıslatın ve bir tutam karbonatı birkaç saniyeliğine yaranın üzerine uygulayın. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapmanıza gerek yok, haftada bir kez bile yeterli olacaktır. Fazla karbonat uygulamak beklenen etkinin aksine cilde zarar verecektir.
  • Limon: Cildinizi beyazlatmak için mükemmel bir yöntemdir. Yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Ufak bir pamuk parçasını limon suyuyla ıslatın ve lekenin bulunduğu yere yaklaşık 15 dakika boyunca uygulayın. Limon uygulamasında dikkat etmeniz gereken şey, bu şekilde güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerektiğidir. Aksi takdirde cildinize büyük zararlar verebilirsiniz. Limon suyu uygulaması için en uygun vakitler, akşam saatleridir.
  • Bal: Yenileyici,besleyici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Yağlı bir cildiniz varsa maske yapmak için yumurta sarısıyla karıştırabilirsiniz. Bu yöntemle akne lekeleri için muhteşem bir karışım elde edeceksiniz. Yaraların üzerine az bir miktar uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü bol su ile yıkayın.
  • Kuşburnu Yağı: Tıpkı bal gibi kuşburnu yağının da yenileyici bir etkisi vardır. Lekeli ciltler için doğal bir tedavidir. Yeni dokuların oluşmasına yardımcı olarak çatlak izleri gibi lekeleri yok eder. Kuşburnu yağını yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Kokusuna ise bayılacaksınız!
  • Domates: Yenileyici bir etkisi olan domates aynı zamanda beta karoten açısından da zengindir ve cilt bakımı için muhteşem bir yapısı vardır. Domatesin özelliklerinden tam olarak yararlanmak için dilimler halinde kesin ve cildinize koyun. Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa domates suyu ve salatalıktan bir maske bile yapabilirsiniz. Domatesi ve bir salatalığın yarısını blenderdan geçirin ve bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeleri nemlendirin.

Domates

  • E Vitamini: E vitamini cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. E vitaminini eczanelerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. E vitamini cildinizin sağlıkla ışıldamasını, yenilenmesini sağlar, kırışıklıkların oluşumunu önler ve cilt tonunu eşitler. E vitaminini her gün hafif hareketlerle uygulamaya devam ederseniz, cildinizin zaman içinde lekelerden arındığını ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz. E vitamini, akne lekeleri için en büyük yardımcınızdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz